Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Проєкт "Вплив історичних епох на моду і образ людини"
Творчий дослідницький проєкт з всесвітньої історії (мистецтва) на тему "Вплив історичних епох на моду і образ людини" містить матеріал, який буде цікавим учням 8 і 9, 10 і 11 класів. З цієї проєктної роботи діти дізаються, яка мода на фігуру людини та сілуети в одязі переважала у конкретний історичний відрізок часу.
Докладніше про проєкт:
Автори дослідницької роботи над проєктом про вплив історичних епох на моду і образ людини описують, що таке мода в одязі, відколи вона бере свій початок, та що впливає на зміни у цій галузі. Були розглянуті основні модні тенденції на одяг з середньовіччя і до нашого часу і визначили, що спонукало кожну зміну модних вподобань населення.
Даний навчальний міні-проєкт, що розкриває вплив історичних епох на моду і образ людини, доречно використати на уроках всесвітньої історії і мистецтва у 8, 9 та 10 і 11 класах школи. Автори реферату встановили дату народження моди та розглянули подальшу еволюцію людського вбрання. У творчій роботі наведено порівняння моди різних часів з тенденціями в одязі сьогодні.
Зміст
Вступ
1. Мода в одязі.
2. Який час можна вважати часом народження моди.
3. Подальший розвиток костюму.
4. Одяг вчора і сьогодні.
Список використаної літератури
Вступ
Мода – поняття, на яке орієнтується більшість представниць прекрасної статі при виборі одягу! У всі часи жінкам хотілося виглядати більш привабливо, і вони всіма засобами намагалися себе прикрасити. Мода, як і все в житті змінюється і не стоїть на місці. Історія моди налічує тисячі років, з тих пір вона стрімко змінювалася і зазнавала кардинальні зміни. Протягом століть законодавцями були різні країни: Італія, Іспанія, Франція, Англія.
У часи кам’яного століття вважалося, що мода має бути функціональною, ідеалом краси була жінка, з сильними руками, обвислим животом і грудьми. Вважалося, що така дама може народити і вигодувати величезне потомство, а так само бути гарною берегинею вогнища.
У часи нашумілої цивілізації Майя обличчя і тіло мазали червоним складом з глини і фарби, що володіє специфічним запахом. Це вважалося гарним, а запах приємним.
У Стародавньому Єгипті істинної красою вважалися смарагдово-зелені очі і рум’яні щоки. Жінкам доводилося закопувати в очі сік беладони, який розширював зіниці і надавав очам блиск, а для рум’янцю натирати щоки соком ірису, який дратував шкіру і приводив до почервоніння.
У Стародавньому Китаї модний ідеал – мініатюрна жінка з маленькою ніжкою, для цього стопу перев’язували в дитинстві, щоб не росла. Так само були в моді складні зачіски, через які дівчатам доводилося спати на дерев’яних дощечках. Китаянки мазали шкіру білою фарбою, а заміжні дами покривали зуби чорним лаком.
У середні століття жінки носили мішкуватий одяг більшого розміру, ніж вони самі, а волосся ховали під очіпок, косметикою не користувалися зовсім.
Трохи пізніше в моду ввійшла фігура у формі букви S, для створення такої підкладалася подушка на живіт. Ідеал особи – витягнуте, з високим чолом, жінки збривають собі брови і волосся з чола.
Епоха «ренесанса» ставить ідеалом жінку з пишними формами. Худі дівчата підкладали подушки під сукні та носили одяг з безліччю рюшів і оборок, щоб виглядати об’ємнішим.
В епоху рококо в моду входять величезні зачіски. У волосся впліталися шиньйони, різні прикраси, квіти, споруджувалися казкові шедеври на голові. У моді була блідість, тому пані активно користувалися пудрою, але змивати її було складно, і вирішено було перестати митися. Що з’являються від пудри і поганої гігієни прищі закривали «мушками».
У ХХ столітті жінки «позичили» у чоловіків строгий костюм – піджак та брюки. Так само в моду увійшли військові деталі, такі як капюшон на верхньому одязі і пальто, сильно нагадують шинелі.
1. Мода в одязі
Мода в одязі — це зміна форм і зразків одягу, яка відбувається протягом порівняно коротких проміжків часу. Це словоспулечення (бути одягненим «по моді», «модно», фр. À la mode) походить з XVII століття, коли французька придворна мода стала зразком для всіх європейських країн. З точки зору мистецтва мода близька до концептуального мистецтва, оскільки вона полягає в поєднанні різних елементів (зачіска, матеріали одягу, фасон, колір,аксесуари), що створюють образ.
Історичний розвиток одягу невіддільний від моди, тому здебільшого ці поняття ототожнюють. Мода в одязі пов'язана з візуальним наближенням вигляду тіла до панівних ідеалів. Наприклад, в Китаї та Японії було модно деформувати дівчаткам ступні, обмежуючи їх зростання, що вважалося ознакою аристократизму, а в Європі деформувалося корсетом весь тулуб. Крінолін підкреслював гідність і суспільне становище; взагалі велика витрата тканини, наприклад, на шлейф або плаття був показником приналежності до того чи іншого стану.
В стародавні часи для кожного класу чи суспільного прошарку мода ставила свої особливі вимоги до своїх представники. Проте в усі часи існували сміливці, які зневажали «норми пристойності» і викликали шок своєю екстравагантністю.
Ідеал жіночої краси історично змінювався. Так в античній скульптурі підносилися прекрасні оголені жіночі фігури із гармонійними пропорціями. В Середньовіччя тіло стало вважатися «гріховним», тому всі частини жіночого тіла стали покриватися одягом. Згодом стала домінувати тенденція до більшої відкритості і легкості у жіночому вбранні. У Середні віки мода змінювалася мало, особливо для чоловіків.
Згодом у різні часи загальноєвропейську моду стали визначати Італія, Іспанія, Англія, Франція. У XVIII ст. Франція стала визначальною світовій моді, представляючи вільний, розкріпачений, сексуальний стиль. Для Англії, яка намагається конкурувати з Францією, характерний строгий (класичний) стиль. Ця тенденія зберігається і в сьогодніші часи.
Найбільш відомими представниками французької моди були — Рішельє, мадам Помпадур, її наступниця мадам Дюбарі.
Надалі мода видозмінюється, з Парижем пов'язують історію високої моди — «від кутюр», яку створює невелика кількість впливових модельєрів, які працюють на Єлісейських полях. Засновником моди високого стилю вважають Чарльза Фредерік Ворт. Він став здійснювати покази мод, на яких його дружина виступала у ролі моделі. Його сини також працювали у цій сфері.
Високі стандарти паризької моди утверджували Поль Пуаре, мадам Віонне, Скьяпареллі, знаменита Коко Шанель, яка стала вносити моду для більшої кількості споживачів з усіх верств населення. У післявоєнний час найбільш відомий модельєр Крістіан Діорпонад усе намагався якнайкраще «одягати жінок і робити їх більш красивими».
Суттєво впливає на моду сексуальність, що по-суті і стимулює її розвиток. Бажання подобатись і бути привабливим спонукає врешті-решт кожного дбайливіше ставитись до зовнішнього вигляду. Зокрема, в сучасному одязі зберігається тенденція до збільшення оголеності, хоча спочатку навіть оголення ніг було революційним; в чоловічому одязі середньовіччя підкреслювалися статеві органи. Про сексуальне значення одягу свідчить також наявність в певний період в деяких країнах (наприклад, в Індії) законів, що вводять санкції за носіння одягу іншої статі.
2. Який час можна вважати часом народження моди
Сьогодні мода невід'ємна від нашого життя, але так було не завжди. Костюм перших людей був лише з шкури тварин і мав на меті єдине - зігрітися, щоб вижити. Навряд чи в ті суворі часи наші предки думали про те, яка шкура красивіша і яку з них носити престижніше.
Поява перших великих цивілізацій також не принесло в світ якогось єдиного стилю, який ми можемо назвати модою. Костюми та прикраси були дуже різноманітні і привабливі, але у кожного народу був індивідуальний стиль. В одязі представників з різних частин світу практично не було однакових предметів, а будь-які чужоземні наряди були дивними і дивовижними.
І тільки з ХIV століття можна говорити про появу моди в сучасному її розумінні. Її батьківщиною називають Францію, Париж. Починаючи з цього часу, знатні жінки з європейських країн створюють для себе вельми екстравагантні високі головні убори. Вони являють собою конструкції з тканини, до яких шпильками прикріплюються конуси. Такий головний убір отримав назву "капелюх з рогами". Величезне значення надається фантазії.
3. Подальший розвиток костюму
В епоху Відродження модними стають шовк і оксамит. Головною законодавицею стилю в XV столітті була Венеція.
В нарядах жінок відзначаються такі деталі як довгий шлейф, виріз-декольте, який стає все сміливіше, і рукава з вирізами - Креве. Все більше значення набуває зачіска. Венеціанки носять на головах високі шиньйони (накладне волосся), обв'язують їх тонкими шарфами. Особи обрамлені покривалами з чорного оксамиту.
З середини XVI століття стає популярною іспанська манірність. Зникає декольте. Тепер сукні з глухими воротами і високими накрохмаленими комірами. У моді пишні спідниці з підкладками і туфлі на підпорах. Величезне значення набуває парфум, тому що в зв'язку з низкою обставин витісняється звичка часто митися.
Надалі законодавицею мод знову стає Франція. Весь світ орієнтується на наряди прекрасних француженок, з'являються гласні і негласні закони краси. Практично всесвітнє поширення набувають паризькі журнали моди і стилю.
Тенденції міняються дуже стрімко. З XVII по XIX століття перевага віддавалася:
- Вільним і природним лініях жіночого плаття
- Зачіскам з обрамленням обличчя чубчиком
- Потім екстравагантним прикрасам з пір'я, рясним рюшам, мереживам, жабо
- перукам
- оксамитовим мушкам
- XVIII століття - стиль рококо, орнамент, правильні лінії, широкі капелюхи
- XIX століття принесло в моду жорсткі корсети, крінолін, довгі рукави
4. Одяг вчора і сьогодні
З XX століття законодавцями мод стають вже не королівські особи та їхні придворні, а дизайнери. Саме в цей період відкрилося більшість модних будинків зі світовою популярністю. Кожне десятиліття XX століття приносило з собою все нові тенденції. З'являються знамениті аромати, все більшого значення має макіяж. Поступово відбувається відмова від корсетів і довгих спідниць.
Жінки отримують все більшу свободу. З 50-х років нарівні з чоловіками носять штани. Перевага віддається тендітним жінкам з тонкою талією і округлими стегнами.
Ще через 20 років зявляються джинси та комбінезони, стає модним вільний і розкутий стиль.
90-ті роки - панування стилю унісекс.
Сучасна мода в основному як і раніше орієнтується на Францію. Про сучасні тенденції ми можемо дізнаватися з показів мод, журналів, інтернету. Кожен сезон з'являються все нові образи, кольори, лінії і форми. Існує такий стиль як ретро.
Сьогодні мода змінюється настільки швидко, що навіть складно сказати, що саме носити краще. Однак відсутність жорстких рамок і різноманітність стилів дозволяє кожній жінці знайти свій образ, який не суперечить сучасним модним тенденціям.
Список використаної літератури
- Історія світової культури. Навч. посібник / За ред. Л. Т. Левчук. – К.: Либідь, 1997. – 448 с.
- Історія світової культури: Навч. посібник / Кер. авт. колективу Л. Т. Левчук. – К.: Либідь, 1993. – 320 c.
- Історія світової культури: Навч. посібник / Кер. авт. колективу Л. Т. Левчук. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Либідь, 1999. – 368 с.
- История искусств: Учеб. пособие / Под ред. А. Воротникова. – Мн.: Современный литератор, 1999. – 608 с.
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: