Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Дослідницький проєкт "Дивовижний світ шоколаду"
Своїм творчим і дослідницьким проєктом із зарубіжної літератури на тему "Дивовижний світ шоколаду" учениця 7 класу визначає місце шоколаду у літературних творах зарубіжних авторів, поширює власні знання та знання однокласників стосовно походження шоколаду, його користі та шкоди для організму людини.
Докладніше про роботу:
Протягом науково-дослідницької роботи із зарубіжної літератури на тему "Дивовижний світ шоколаду" було проведене дослідження, у рамках якого учениця 7 класу з'ясувала цікаві факти про шоколад, а також перелічила музеї шоколаду у світі, дала розгорнутий опис кожного з них. У додатку до роботи можна ознайомитися з найкращими цитатами про шоколад із творів зарубіжньої літератури.
Виконуючи дослідницьку роботу в рамках навчального проєкту із зарубіжної літератури про дивовижний світ шоколаду, було розглянуто таке явище, як "шокоголізм", з'ясовано причини і наслідки цього захворювання. Учениця 7 класу розповіла у індивідуальному міні-проєкті про корисні та шкідливі властивості шоколаду та провела дослідження впливу різних видів шоколаду на організм людини.
Зміст
Вступ
1. Шоколад: легенди та реальність.
1.1. Історія виникнення та виготовлення шоколаду.
1.2. Цікаві факти про шоколад.
1.3. Музеї шоколаду.
1.4. Шокоголізм – залежність від шоколаду.
2. Корисні та шкідливі властивості шоколаду.
2.1. Дослідження впливу різних видів шоколаду на організм людини.
3. Образ шоколаду в мистецтві
3.1. Незвичайні вироби з шоколаду
3.2. Шоколадні рекорди
4. Образ шоколаду в зарубіжній літературі.
4.1. Найкращі «шоколадні» цитати
4.2. Символіка образу шоколаду в повісті-казці Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика.
4.3. Практичне застосування досліджених матеріалів.
Висновки
Список використаних джерел
Додатки
Вступ
Шоколад – це улюблені ласощі не одного покоління. Є багато видів, способів приготування і подачі цього смачного й корисного продукту. Згідно досліджень, перевагою шоколаду є те, що ці ласощі роблять людину розумнішою. Протягом сотень років шоколаду приписували здатність піднімати настрій, стимулювати фізичну активність, усувати відчуття тривоги. Крім того, вважалося, що шоколад здійснює тонізуючий вплив на репродуктивну систему людини.
Актуальність дослідження. Колись у давнину шоколад вважався «напоєм богів» і його могли вживати лише багаті люди, какао-боби, деякий час прирівнювалися до грошового еквіваленту, за них можна було купити, що завгодно. На сьогодні шоколад доступний всім, але це аж ніяк не знецінило ні захоплення цим продуктом, ні його популярність серед любителів солодкого.
У сучасному світі створюють музеї шоколаду, незвичайні вироби із шоколаду, різноманітні шоколадні рекорди вже є активними учасниками книги рекордів Гіннеса, також існує професія, що пов’язана з виготовленням різноманітних шоколадних десертів – шоколатьє, навіть дизайнерів заполонила шоколадна лихоманка й вони почали створювати власну шоколадну моду – сукні, білизну, капелюхи, і все, звичайно, із шоколаду. У Франції, а згодом і у інших країнах започаткували свято шоколаду – 11 липня.
Вважається, що шоколад допомагає боротися із депресією, він корисний для здоров’я, є арт-терапією і просто найсмачнішим продуктом, який лише могла винайти людина. Тож його історія та проникнення у різні галузі промисловості та мистецтва є актуальною темою.
Письменники також не оминули увагою цей образ. В чому ж його популярність ми й спробуємо з'ясувати в дослідницькій роботі (проєкті) про дивовижний світ шоколаду.
Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше зроблена спроба дослідити образ шоколаду в зарубіжній літературі.
Мета роботи: з’ясувати історію та легенди про шоколад; розвіяти міфи про шкідливість шоколаду; дізнатися про його корисні властивості; ознайомитися із цікавими фактами про шоколад та улюбленими місцями шоколадних прихильників; довідатися про різні шоколадні рекорди; проаналізувати символічне значення запропонованого образу в творах зарубіжних митців.
Серед завдань науково-дослідницької роботи слід назвати такі:
- здійснити подорож у минуле шоколадних ласощів;
- дослідити корисні властивості шоколаду;
- ознацомитись з відомими шоколадними рекордами;
- здійснити екскурсію до різних музеїв шоколаду;
- поспостерігати за цікавинками шоколадної моди;
- проаналізувати шоколадну хворобу – шокоголізм;
- познайомитися із висловами про шоколад;
- виокремити характерні особливості образу шоколаду в повісті-казці Роальда Дала "Чарлі і шоколадна фабрика" та творах інших письменників.
Предметом дослідження є метафоричне переосмислення образу шоколаду в творах зарубіжної літератури та повісті-казці «Чарлі і шоколадна фабрика».
Об’єктом дослідження є з’ясування особливостей втілення образу шоколаду в літературному творі.
Практичне значення: матеріали дослідження можуть бути використані на уроках української та зарубіжної літератури, хімії та біології, на позакласних заходах та на заняттях мовно-літературних гуртків.
Методи роботи: аналіз літературних творів, критичний аналіз, спостереження, анкетування та опитування, порівняння, опрацювання Інтернет-ресурсів.
Результат роботи: сайт «Дивовижний світ шоколаду».
Розділ 1. Шоколад: легенди та реальність
1.1. Історія виникнення та виготовлення шоколаду
Слово «шоколад» перейшло до європейських мов з іспанської. Найбільш цитованою версією є запозичення слова з науатля, мови ацтеків, де слово xocolātl (в пізнішій транскрипції chocolatl, вимовляється «шоколатль», від xococ — «гіркий», «кислий» та atl — «вода», «напій») використовувалося для позначення шоколадного напою.
Однак, за даними лінгвіста Вільяма Брайта, слово xocolātl не зустрічалося в джерелах колоніального часу і тому ймовірно є пізнішим утворенням. За даними мексиканського історика і політика Франсиско Хав'єра Сантамарії, слово «шоколад» походить від слова юкатецької мови майя chocol — «гарячий» і слова мови науатль atl – «вода». Накінець нещодавно данські лінгвісти Дакін і Віхман запропонували версію виникнення слова від слова східного діалекту науатля chicolatl – «збитий напій», через звичку тубільних мексиканців пити гарячий шоколад зі збитою піною.
Шоколад довгий час був лише напоєм – так обсмажені какао-боби, змішувалися з водою, а потім у цю суміш додавався і місцевий гострий перець чилі. Його довга історія налічує не менше трьох тисячоліть.
Майя, які почали його використовувати майже півтори тисячі років тому, зовсім не були його першовідкривачами. Вони в той час жили в Центральній Америці, на півострові Ютакан і з шоколадом, який вони вважали дуже коштовним напоєм, у них було пов'язано безліч релігійних ритуалів і традицій.
Майя дерева какао, з яких отримували шоколад, не вирощували, і цей божественний напій був привілеєм знаті, а какао-боби, майя викорисовували як спеціальні гроші, застосовували як «загальний грошовий еквівалент» – так за сто кока-бобів можна було купити раба, а якщо мова йшла про велику суму, то боби вважали не поштучно, а стручками, кожний з яких важив приблизно півкіло.
Ацтеки використовували для приготування шоколаду чотири види какао, а також мед і перець. Для цього всі ці розтерті в порошок інгредієнти перемішували і підігрівали на вогні, причому обов'язково повинна була на поверхні утворюватися піна. Шоколад ацтеки використовували як особливе живильний засіб під час військових походів, далеких експедиціях, а також в лікувальних цілях – як медичний засіб при кольках, кровотечах і лихоманці.
Шоколад застосовували й у храмах при здійсненні обрядів. Вважалося також, що він підвищував чоловічу потенцію. Так правитель імперії ацтеків Монтесума перед відвідуванням свого «гарему» випивав кілька чашок шоколаду. Какао-боби ацтеки також отримували як данину від підкорених племен.
Іспанці, що спробували шоколад, привезений з Мексики Кортесом, змінили його рецепт, додавши корицю, мускатний горіх і цукор, і вилучивши гострий перець. Отриманий смак гарячого напою став подібний до сучасного.
Як і багато інших заморських дивин, рецепт виготовлення шоколаду іспанці тримали в секреті, поки в Цетральної Америці не з'явився італійський мандрівник Франческо Кареті, який і «вивіз» цей секрет до Італії, звідки він незабаром і став відомий всій Європі.
Шоколад відразу став всюди модним, в Англії навіть з'явилися спеціальні Шоколадні будинки, де збиралася вся знать. Потім англійці в шоколад додали молоко, з'явився шоколад у вигляді плиток і багато іншого, чим ми насолоджуємося до цих пір.
«Боги обожнюють шоколад!». Але і люди вже тисячоліття від нього без розуму. Як би ми жили не відкриваючи Нового Світу?
1.2. Цікаві факти про шоколад
Шоколад – одне з найулюбленіших ласощів дітей і дорослих. Цінителів цього творіння кондитерського мистецтва можна зустріти в усьому світі. Представляємо вашій увазі найцікавіші факти про шоколад.
- Практичні всі какао-дерева знаходяться в межах 20 градусів від екватора, причому 75% ростуть на відстані в 8 градусів з обох сторін. Місця обробітку какао-культур розташовуються в 3-х основних регіонах: Південна і Центральна Америка, Західна Африка і Південно-Східна Азія. (Додаток Б)
- Шоколадне виробництво перетворилося на таку гігантську галузь, що від 40 до 50 мільйонів людей по всьому світу зайняті вирощуванням і отриманням какао. Більш ніж 3800000 тонн какао-бобів проводиться щороку.
- Майя використовували шоколад в обрядах хрещення і одруження, іноді замість крові під час церемоній. При похованні імператорів часто залишали банки з шоколадом поруч з ними.
- Згідно ацтекської легендою, бог Кетцалькоатль приніс какао на землю, але був вигнаний з небес за допомогу людям. Коли він тікав, то обіцяв повернутися в один прекрасний день як «світлошкірий бородатий чоловік для порятунку Землі».
- Католицька церква колись інтерпретувала вживання шоколаду нарівні з єретичним поведінкою, включаючи богохульством, вимаганням, чаклунством, звабою, так само як расову ненависть до євреїв.
- Під час Другої Світової війни, німцями була розроблена вибухівка, покрита шоколадом. Після порушення зовнішньої оболонки, протягом семи секунд, відбувався вибух тонкої внутрішньої сталевої бомби.
- Німці використовували шоколад при заманювання євреїв у вагони, де раніше перевозили худобу, для подальшої відправки в концтабори.
- На першому місці по споживанню шоколаду знаходиться Швейцарія, тут доводиться по 22 фунти шоколаду в рік на кожну людину. Показники Австралії та Ірландії залишаються на рівні 20 і 19 фунтів на рік на людину, відповідно. Сполучені штати розташовуються на 11 місці, причому тут на частку кожного жителя припадає по 12 фунтів.
- Виробництво шоколаду так значимо для фермерів Індонезії, що займаються вирощуванням какао, що вони побудували статую у вигляді пари рук, які тримають стручок какао-дерева.
- У стародавньої цивілізації майя часто відбувалися жертвопринесення людей для гарантії гарного врожаю на плантаціях какао. Для початку, жертва випивала чашку шоколаду, в який були підмішані шипи з кров'ю, так майя вірили, що це перетворить серце укладеного в какао-боб.
- Какао-боби в природі класифікуються на 300 смакових якостей і 400 ароматів (Додаток В). Какао існує вже протягом декількох мільйонів років і, ймовірно, є одним з найстаріших природних продуктів.
- Моктесума Хокойотцін (Монтесума II) – 9-й імператор ацтеків, був одним з найбагатших і найвпливовіших людей у світі. Він також був відомий як король шоколаду. Вершиною його можливостей стали збір і накопичення майже мільярда какао-бобів.
- Американці споживають 2800000000 фунтів солодощів кожен рік. Майже половину з них складає шоколад.
- Шоколадка Hersey була знайдена 60 років потому в тайнику адмірала Річарда Берда на Південному полюсі. Так як вона пролежала в мерзлоті довгі роки, то залишилася ще їстівною.
- Англійська шоколадна фабрика Cadbury в 1842 році випустила першу шоколадну плитку в світі.
- Шоколаду традиційно приписують магічні, медичні та містичні властивості. Приміром, у латинській мові какао-дерева іменуються як «Theobroma Cacao», що означає «їжа богів».
- Час виростання какао-дерев може досягати 200 років, але період плодоношення складає всього лише 25 років.
- Кожне какао-дерево виробляє близько 2500 бобів. Повинно пройти близько чотирьох-п'яти років, щоб з'явилися перші боби.
- Для створення одного фунта шоколаду потрібно близько 400 какао-бобів.
- Першими людьми, яким довелося спробувати какао, були Мокая і Омелька, які жили на південному сході Мексики близько 1000 років до нашої ери.
- Шоколад був одним з перших продуктів Американського експорту, коли в 16 столітті Колумб разом з Кортесом привіз какао-боби назад в Іспанію.
- Коли англійські пірати захопили іспанський корабель, завантажений бобами какао, вони підпалили його, думаючи, що боби – це овечий послід.
- Через таку речовину як «теобромін», шоколад є отруйним продуктом для тварин.
- Латиноамериканські цілителі курандерос застосують шоколад в лікувальних цілях, наприклад, для лікування бронхіту. А в деяких регіонах щоранку діти вживають гарячий шоколад для профілактики укусів бджіл і скорпіонів.
- Вік какао, як рослинної культури, становить кілька мільйонів років.
1.3. Музеї шоколаду
На світі так багато дивовиж, а однією з найсмачніших, без сумніву, є шоколад. Сьогодні ми здійснимо віртуальну мандрівку шоколадними музеями світу.
Музей шоколаду в місті Кельн (Німеччина)
Німецький музей шоколаду, котрий нагадує корабель зі скляною рубкою, розташований на набережній Рейну. Експозиції музею, доступні громадськості з 1993 р., розповідають історію виникнення та виробництва шоколаду, а також демонструють відвідувачам процес виробництва продукту. Можливо, ви мріяли побачити, як роблять традиційних великодніх зайців, або як вирощують какао-дерева?!
Все це і не тільки, можна побачити і дізнатися в музеї шоколаду в Кельні. Тут можна заглянути і в мінішоколадну фабрику, котра щоденно виробляє близько 400 кг шоколаду, і в оранжерею, де вирощують дивовижні тропічні рослини. Родзинкою музею, безсумнівно, є триметровий шоколадний фонтан. Співробітники музею, вмочивши хрустку вафельну трубочку в гарячий шоколад, пропонують спробувати і засмакувати вишуканих солодощів.
Шоколадна фабрика Phillip Island на острові Вікторія (Канада)
Виключно бельгійський шоколад використовується для виготовлення надзвичайно смачних цукерок ручної роботи на шоколадній фабриці Phillip Island, розташованої на острові Вікторія (Канада). При фабриці не так давно відкрито музей «Дивовижний світ шоколаду Panny» (Pannys Amazing World of Chocolate), родзинкою якого, безумовно, є той факт, що відвідувачам надається можливість спробувати себе в якості кондитера і розробити власний дизайн цукерки.
Крім того, в музеї представлені дивовижні експозиції, виконані з шоколаду - це і знаменита статуя Давида, і картина американської ведучої Дейм Едни, образ якої створив відомий актор Беррі Хемфріз, виконана з 12 000 плиток шоколаду , і навіть села, відлиті повністю з шоколаду.
Музей шоколаду Choco-Story в Брюгге (Бельгія)
Загальновідомо, що бельгійський шоколад визнаний одним з найкращих у світі. Саме в Бельгії давним-давно вправні кондитери винайшли праліне, бажаючи догодити герцогу Плезі-праліне, котрий мріяв створити найсмачнішу цукерку в світі. Шедеври пізніше зберігають у музеї шоколаду Choco-Story, розташованому в замку XVII століття Castle of Harzé в місті Брюгге. Також тут знаходиться шоколадний бар Bar Choc, де гостям пропонують спробувати близько 44 різних на смак шоколадних коктейлів.
Музей шоколаду (Museu de la Xocolata) у Барселоні (Іспанія)
Заснований в колишньому жіночому монастирі барселонської гільдією кондитерів іспанський музей шоколаду (Museu de la Xocolata) пропонує своїм відвідувачам не тільки познайомитися з цікавими фактами з історії шоколаду, але й оглянути скульптури, виконані з ласощів. А саме скульптури відомих діячів мистецтва, спорту і політики, забавні фігури героїв мультфільмів, а також міні-копії відомих будівель.
Експозиція музею шоколаду в Барселоні оновлюється кожного року на Великдень, адже саме в цей період проводиться щорічне змагання серед кондитерів з виготовлення «мона» («mona»), тобто скульптур з шоколаду.
Музей шоколаду Choco-Story в Празі (Чехія)
Музей шоколаду Choco-Story є філією однойменного музею в бельгійському місті Брюгге. Відвідувачам музею пропонують спробувати себе в ролі кондитера під час майстер класів, які щодня проводяться в музеї. Особливістю музею також можна назвати дивовижну антикварну колекцію обгорток шоколадних цукерок і плиток, котру збирали не одне століття в різних куточках планети.
Музей шоколаду Wilbur в місті Літітц штату Пенсільванія (США)
Музей шоколаду є, мабуть, головною туристичною визначною пам'яткою невеликого американського містечка Літітц штату Пенсільванія. Започаткувала музей у 1972 році дружина місцевого кондитера Пенні Канюк, яка захопилася ідеєю колекціонування предметів, що мають відношення до шоколаду та цукерок на блошиних ринках і антикварних виставках.
Зусиллями Пенні Канюк було зібрано більше 1 000 предметів, що мають стосунок до історії виникнення шоколаду, а також розвитку шоколадної індустрії в різних країнах світу. Особливою цінністю колекції музею шоколаду Wilbur на сьогоднішній день вважається більше 150 розписаних вручну шоколадом антикварних порцелянових горщиків європейських та східних країн.
Музей шоколаду на острові Чеджудо (Південна Корея)
Єдиний музей шоколаду в Азії представлений на острові Чеджудо в Південній Кореї. Будівля музею, побудована з вулканічної породи (базальту), немов нагадує старовинний замок у європейському стилі. У музеї представлено шоколад з усього світу в усьому різноманітті форм і розмірів.
А головним експонатом, який приводить у захват як дітей, так і дорослих звичайно ж є шоколадний працюючий трамвай у стилі Сан-Франциско XIX століття. У музеї можна не тільки ознайомитися з традиціями приготування шоколаду, але і взяти участь у дегустації шоколадних плиток з ароматами женьшеню, зеленого чаю і манго.
Музей шоколаду Nestle в Мехіко (Мексика)
Будівля музею шоколаду всесвітньо відомої кондитерської фабрики Nestle у столиці Мексики, котра на перший погляд нагадує виконану дитиною паперову скульптуру орігамі, встигла завоювати любов відвідувачів не тільки незвичністю дизайну, але і представленими експонатами. До слова, музей шоколаду, який славиться своєю неординарністю (проект архітектурного бюро Rojkind Arquitectos), був побудований за рекордно короткі терміни – 75 днів.
Всередині більшість залів музею повністю пофарбовані в білий колір, за винятком «театру» із зеленим килимовим покриттям на підлозі і сидіннями у вигляді шматочків шоколадної плитки, де відвідувачів знайомлять з історією шоколаду. [2]
1.4. Шокоголізм – залежність від шоколаду
Лікарі часто називають алкоголізм і наркоманію серед найстрашніших хвороб сучасного світу, від яких щорічно гинуть мільйони людей. Один з експериментів, поставлених співробітниками Єльського університету, дав цікавий результат: виявилося, що у людини може розвинутися залежність не тільки від спиртного або психотропних речовин, але і, наприклад, від шоколаду: любителі шоколаду часто не здатні обмежувати себе в ньому.
У дослідженні взяли участь так звані шокоголіки (англ. chocoholics) і просто люди, що піклуються про своє здоров'я і тому включили шоколад в свій раціон. Фахівці з'ясували, що у шокоголіків спостерігається різке збільшення активності мозку, коли вони бачать молочний коктейль з шоколадом або відчувають його запах, при цьому, як тільки їм давали спробувати напій, підвищена активність припинялася. На думку дослідників, мозок шокоголіка таким чином подає сигнали, що йому необхідний шоколад.
Результати експерименту фахівців з Єля підтвердили дані, отримані в ході дослідження експертів Університету Дрекселя: деякі любителі шоколаду демонструють поведінку, характерну для вживаючих важкі наркотики. Вченим відомі причини такого стійкого звикання, яке викликає шоколад: у какао міститься речовина анданамид, що підвищує настрій і сприяє виробленню «гормону щастя» ендорфіну, крім того, шоколад провокує викид серотоніну в кров, і в ньому присутня невелика кількість кофеїну та теоброміну, позитивно впливають на працездатність.
РОЗДІЛ 2. Корисні та шкідливі властивості шоколаду
2.1. Дослідження впливу різних видів шоколаду на організм людини
Чорний і гіркий, молочний та білий, пористий і діабетичний, шоколад в порошку, шоколад з горіхами, з родзинками, з мигдалем та ін. Якого тільки шоколаду в світі не існує! Однак варто запам’ятати одне – при покупці кожної плитки на упаковці обов’язково повинен бути поставлений ГОСТ Р 52821-2007. Саме такий шоколад вважається найсмачнішим, справжнім і корисним. А в чому ж користь шоколаду? А може бути і не тільки користь? Тоді в чому шкода?
Напевно, почнемо все ж з користі.
1. Шоколад – продукт, який уберігає наші судини від атеросклерозу. Це відбувається за рахунок того, що в ньому міститься велика кількість ефірних масел. Саме вони перешкоджають появі так званих бляшок холестеринів на стінках судин.
2. У шоколаді міститься велика кількість флавоноїдів. Ці речовини допомагають уникнути утворення тромбів, а це значить, що кілька часточок улюблених ласощів в день вбереже вас від інфарктів та інсультів. До того ж у провідних кардіологічних клініках шоколад є ще й ліками. Його дають тим пацієнтам, які перенесли операцію на серці. Саме цей продукт допомагає розріджувати кров і уникнути тромбозу або закупорки судин. Крім шоколаду ця речовина міститься у винограді і у вині.
3. 50 грам шоколаду в день і вам не страшно жодне ракове захворювання. Це дослідження проводилося в Японії, і тепер кожен японець вважає правилом хорошого тону з’їдати саме стільки шоколаду.
4. Шоколад відмінно бореться зі стресом і поганим настроєм. До його складу входить речовина, яка є канабіноїди. Точно таке ж речовина міститься і в марихуані. Однак концентрація канаіноідов в шоколаді дуже мала, і щоб досягти стану сп’яніння необхідно з’їсти 13 кілограм шоколаду або приблизно 58 плиток.
Однак якщо ви віддаєте перевагу молочному або білий шоколад, то можете забути про те, що тільки що прочитали. Все вищезазначене відноситься тільки до гіркого чорного шоколаду.
А тепер кілька слів про шкоду шоколаду.
Вірніше, не про шкоду, а про міфи, в яких говориться про шкоду цього чудового й дуже смачного продукту.
Міф 1. Шоколад провокує появу прищів. Це не так. Шоколад тут зовсім не причому. У всьому винна гормональна система, яка по будь – якої причини почала давати збій.
Міф 2. Шоколад викликає карієс. Ні, ніякого карієсу шоколад не викликає, навіть навпаки – він охороняє зубну емаль від пошкоджень і не дає зубам руйнуватися. Все це роблять какао – боби, які до того ж чудово вбивають і бактерії в роті. Швидше за все, цей міф придумали матусі для того, щоб як – то відгородити своїх дітей від невгамовного споживання шоколаду.
Міф 3. Шоколад викликає алергію. І знову немає. Шоколад не викликає алергію сам по собі, він лише провокує її розвиток в тому випадку, якщо у людини вже є алергія на який – небудь продукт. А ось хворим на цукровий діабет шоколад дійсно протипоказаний.
Отже, шоколад унікальний продукт – смачний, висококалорійний (близько 550 ккал на 100 г продукту), здатний зберігатися роками без зміни властивостей. У ньому міститься 50-55% вуглеводів, 32-35% жиру, 5-6% білків. А також дубильні речовини (4-5%), стимулятори – теобромін і кофеїн (1-1,5%), мікроелементи Na, K, Mg, P, Fe і вітаміни В1, В2, РР.
У ньому також присутні близько 40 летючих сполук, які дають ні з чим не порівнянний запах. До речі, фізіологи встановили, що цей аромат благотворно діє на психіку: знімає роздратування, умиротворяє, навіть повертає душевну рівновагу. Як перевірити шоколад «на корисність»? 25-30% змісту в плитці какао-бобів свідчить про досить низьку якість даного шоколаду, 35-40% характеризує шоколад середньої якості, 40-45% присутній у продукті цілком хорошому, ну а вміст какао-бобів від 45 до 60% говорить сама за себе – перед вами відмінна шоколадка, яка піде вам на користь.
РОЗДІЛ 3. Образ шоколаду в мистецтві
3.1. Незвичайні вироби з шоколаду
Шоколад – не просто ласощі. Він містить багато корисних елементів, стимулює виробітку гормону щастя, підтримує тонус організму, а також має своє власне свято, яке приходиться на 11 липня. Утім, цим не обмежуються його властивості. Широко популярними стали вироби з шоколаду, багато з яких можна дорівняти до витворів мистецтва.
1. Одяг з шоколаду
Цю сукню з шоколаду створила 23-річна шотландка. На вбрання витратили 2 тижні та 50 кілограмів шоколаду.
2. Білизна з шоколаду
Щороку на Salon du chocolat представляють найрізноманітніші вбрання з шоколаду. І шоколадна білизна стає невід’ємним експонатом цього показу.
3. Закохані під парасолькою, виготовлені з шоколаду, представлені на Міжнародному фестивалі шоколаду в португальському місті Обідуш.
4. Скульптури у зріст людини представили і в Києві. Скульптури з шоколаду були представлені на столичній виставці 2012 року.
5. Великоднє яйце. Напередодні Великодня в Мукачеві виготовили яйце майже метр заввишки, що важило 25 кілограмів. Яйце оцінили у 10 тисяч гривень.
6. Шоколадна фортеця. Цей експонат зі знаменитого шоколадного магазину-музею Fassbender & Rauch в Берліні.
7. Шоколадна фортеця по-українськи. А ця шоколадна фортеця виставлена у Львівському музеї «Країна Шоколандія».
8. Ці експонати були представлені на фестивалі шоколаду на Майорці. Їхній автор залишився невідомим.
9. Англійський скульптор Джим Віктор презентував свої шедеври, виконані з білого шоколаду.
Отже, вироби із шоколаду вже стали справжнім мистецтвом, яким потрібно милуватись, але аж ніяк не куштувати. Функція цього продукту у XXI столітті набула естетичного характеру.
3.2. Шоколадні рекорди
«…посеред ріки шумів велетенський водоспад –
вода стікала з стрімкої скелі,
закручувалася щільними пластами,
а тоді з розмаху верглася в бурхливий вир,
що клекотів піною та бризками.»
Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика» [4]
Сьогодні шоколад використовують в кулінарії, мистецтві та косметології, а також встановлюють все нові рекорди, пов'язані з цим видом ласощів. Існує чотири неймовірних рекордів, які здивували світ та потрапили до книги рекордів Гіннеса.
1. Найвищий у світі шоколадний фонтан
Фонтан був створений в 2007 році, в США, творцем Жаном Філіпом Морісом. Висота створеної конструкції складала 8 метрів, у хвилину фонтан пропускав 100 кілограм шоколаду. На створення дива, скульптор витратив 2000 кг. шоколаду та 2 роки на встановлення конструкції.
2 . Найдорожчий шоколад
Найдорожчим шоколадом в світі визнані трюфелі від компанії «Chocopologie by Knipschildt». За кілограм такого задоволення доведеться віддати 5 тисяч доларів. Продукт виготовляється за індивідуальним замовленням протягом 14 днів, термін придатності таких трюфелів всього 5 днів.
3 . Найбільша у світі чашка гарячого шоколаду
Ресторан «Serendipity 3», який розташований у Нью –Йорку вирішив приготувати шоколадний напій в чашці, яка приблизно в 100 разів перевершує розміри стандартної чашки гарячого шоколаду. Приготований напій міг замовити будь-який відвідувач, а кошти від його виручки пішли на благодійність.
4 . Найбільше у світі шоколадне пасхальне яйце
8 березня 2008 року в Португалі, з'явилося найбільше в світі шоколадне пасхальне яйце, огорнуте в жовту упаковку. Висота такого яйця сягала 14,79 метрів, а діаметр становив 8,4 метра. Яйце, звичайно ж, потрапило в книгу рекордів Гінесса.
5. Найбільше шоколадне серце
13 лютого 2004 року у Мадриді сайт знайомств match.com запропонував серце, зроблене на День Святого Валентина із 7 тон шоколаду, встановивши рекорд найбільшого шоколадного серця за вагою. Шоколадне серце було виготовлене найбільшим виробником шоколаду в Іспанії – компанією Chocovic за дизайном художника Луїса Морера.
6. Найвищий шоколадний хмарочос
У 2006 році у Нью-Йорку, США був встановлений рекорд найвищого шоколадного хмарочоса в світі. Цей хмарочос має висоту понад 6,6 метрів, виготовлений із темного шоколаду з вікнами із білого шоколаду був представлений на загал публіки в іграшковому магазині в Нью-Йорку. На виготовлення цієї будівлі було використано більше ніж 1000 кг шоколаду. Для виготовлення будинку його творцю знадобилось більше ніж 30 годин. Представники книги рекордів Гіннеса підтвердили новий рекорд, шоколадний хмарочос найвищою скульптурою у світі, виготовленою із шоколаду.
7. Найдовша плитка шоколаду
15 березня 2010 року у місті Рівароло, Італія у торговому центрі «Teorema d’Immagine» був встановлений світовий рекордза найдовшу шоколадку. Місцевий шоколатьє А. Джордано виготовив плитку шоколаду довжиною 11,57 метрів, побивши попередній рекорд – 6,98 метрів.
8. Найбільша скульптура із шоколаду
10 квітня 2010 року у Мілані, Італія в торговому центрі «Centro Commerciale Carosello» був зафіксований новий світовий рекорд книги Гіннесів за найбільшу скульптуру із шоколаду. Скульптура висотою 1,5 метри і шириною 2,5 метри була виготовлена відомим італійським шоколатьє Мірко Делла Веккія із неймовірної кількості білого шоколаду – 5,37 тонн (4,868 кг).
9. Найбільша плитка шоколаду
11 вересня 2010 року у місті Єрєван, Арменія армянська компанія «Grand Candy» встановила новий світовий рекорд, виготовивши плитку шоколаду вагою 4410 кг. Шоколадна плитка розмірами 5600/2750/250 мм була виготовлена за 4 дні з використанням какао-бобів із Африки на честь десятиліття компанії. Для виготовлення шоколадки було використано 500 кг какао-бобів та 300 кг сахарної пудри. Щоб поласувати такою плиткою шоколаду середньостатистичному споживачу знадобилося б 450 років.
10. Найбільший шоколадний заєць
У 2010 році у місті Сендтон, Південна Африка художник Гаррі Джонсон встановив світовий рекорд на найбільшого шоколадного зайця, виконавши із шоколаду точну копію відомого Duracell ® Bunny. Скульптура висотою 3,82 метри і вагою 2721 кг побила минулорічний рекорд на найбільшого шоколадного зайця, що належав Бразилії.
11. Найбільша шоколадна ялинка в Україні
Шоколадну ялинку вагою 20 кг виготовив до Різдва-2010 відомий в Закаррпатті кондитер Валентин Штефаньо. Це солодке новорічне диво заввишки 1,32 метра у вигляді трикутника з кольоровими шоколадними ялинковими прикрасами і білими шоколадними кульками, які символізують сніг. Для цієї ялиночки використано французький шоколад з 55 відсотками какао. Ялинка повністю їстівна. На виготовлення ялинки пішли чотири години, а всі деталі приклеювалися розігрітим до 32 градусів шоколадом, який одразу ж охолоджувався з пульверизатора рідким азотом.
Отже, шоколадні вироби в сучасному світі стали вже не просто смаколиками для ласунів, а й способом потрапити до Книги рекорів Гіннеса. Шоколатьє всього світу не стомлюються вражати всіх своєю уявою та креативністю.
РОЗДІЛ 4. Образ шоколаду в зарубіжній літературі
4.1. Найкращі «шоколадні» цитати
Шоколад підкорив своїм смаком весь світ. Багатьом подобається читати цитати про шоколад. Красномовні захоплення про нього такі ж солодкі і смачні, як і він сам. В рамках науково-дослідницької роботи ми зібрали цитатник «шоколадних» афоризмів та крилатих висловів.
«Все буде в шоколаді» – кожен думає так про своє життя. Головне, щоб солодкі думки не залишилися просто мріями.
«Деякі їдять батончики, щоб позбутися від стресу. А я – їм його завжди. Просто так, для задоволення. Адже я люблю шоколад». Райчел Мід "Остання жертва"
«Шоколад – це крок в інше, яскраве життя, повне бенгальських радісних вогнів і феєрверків. У життя, що не має заборон і законів». Джованні Джакомо Казанова
«Шоколад – це пропуск в новий світ. Світ, наповнений щастям, усмішками і райдужними фарбами. Світ, в якому можливо все!» Джованні Джакомо Казанова
«Зима пробуджує апетит. Поки на вулицях лежить сніг, шоколадне тістечко – найкращі ліки».Еріх Марія Ремарк. «Тіні в раю»
«— Яка Ви бліда! Це тому, що ви бачите в житті тільки її сумну сторону і не любите шоколаду». Етель Ліліан Войнич. «Овід»
«Сила це можливість розламати плитку шоколаду голими руками і потім з'їсти тільки один її шматочок.». Джудіт Віорст
«Дев'ять з десяти людей кажуть, що люблять шоколад. Десята людина завжди бреше». Джон Тулліус
«Нема шоколаду – нема сніданку». Чарльз Діккенс
«Шоколад змусить посміхнутись кожного, навіть банкіра». Бенвіль Стокер
«Думки повинні бути чистими і товщиною в шоколад». Іспанське прислів'я
«Хороші спогади – як шоколад: ними ситий не будеш, але вони підсолоджують наше існування». Жанін Вегер
«Шоколад – не замінник любові! Це любов – замінник шоколаду!» Міранда Інгрем.
4.2. Символіка образу шоколаду в повісті-казці Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»
Англійський письменник Роальд Дал у своїй повісті-казці зображує справжнісінький дитячий рай з неймовірною кількістю дивовижних смаколиків. Тут і зефір, що має смак фіалок, і чудові карамельки, які, поки ними насолоджуєшся, кожні десять секунд міняють колір, і малесенькі пір'їсті льодянички, які смачненько тануть, щойно торкнешся до них губами, жуйка, яка ніколи не втрачає смаку, і цукеркові кульки, які можна роздути до неймовірних розмірів, а тоді проштрикнути шпилькою і проковтнути, і шоколадна ріка, і шоколадний палац, і навіть телебачення шоколадне. Читаючи книгу, ви можете просто відпочити, отримати заряд позитивних емоцій. "Чарлі і шоколадна фабрика" – найпопулярніший твір Роальда Дала, якого часто називають «літературним батьком» Джоан Ролінґ – авторки "Гаррі Поттера".
Жив собі бідний хлопчик, якому раз на рік – на його день народження, дарували єдиний дарунок – маленький шоколадний батончик. Але хлопчик мав добре серце, і тому з ним трапляється неймовірна пригода, яка не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих. Можливо, це найзворушливіша повість нашого часу. Над книжкою «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальд Дал працював у складний період життя (1961 – 1962рр.), коли молодший син Тео потрапив в аварію, а донька Олівія тяжко хворіла. Щоб підтримати дітей, письменник почав розповідати їм казку про пригоди хлопчика Чарлі. Потім він цю історію почав записувати. Так виникла одна з найкращих дитячих сучасних книжок. Герої твору – сучасні діти, у характері кожного з них автор відобразив якусь одну ваду: жадібність, розбещеність, надмірне захоплення телевізором та інше. В образі Чарлі втілено спогади про дитинство самого письменника, його мрії й захоплення шоколадом фабрики «Кед-Бері».
Прочитавши таку цікаву й досить оригінальну книгу мене зацікавили ще в ній, окрім самих персонажів, різноманітні шоколадні винаходи, вигадані автором. Й тому я вирішила дослідити історію походження самого шоколаду, звідки він родом. Також я зацікавилася, а чи не шкідливе надмірне вживання шоколадних виробів? Чи, можливо, шоколад має якісь корисні для організму людини властивості? Чи є найкращі міста для тих, хто просто жити без шоколаду не може? А можливо існують музеї зі спеціальними шоколадними експонатами? Чи шоколад став настільки популярним, що навіть започаткував шоколадну моду? Чи є небезпека найбільшим солодкоїжкам захворіти на особливу шоколадну хворобу? Тож на всі ці запитання дасть відповідь дослідницько-пошуковий проект «Дивовижний світ шоколаду».
У повісті-казці Роальда Дала образ шоколаду є символічним. Саме цей продукт не лише для головного героя, а й для мешканців чарівного містечка став символом здійснення мрії, а фабрика Віллі Вонки – якимсь райським місцем, де ці бажання можуть втілитися в дійсність. А кожен з героїв: Августус Глуп, Віолетта Борігард, Верука Солт, Майк Тіві та Чарлі є втіленнями гріхів та чеснот сучасного соціуму. Це ненажерливість, грубість, пихатість, агресія. Саме ці риси характеру завадили власникам трьох золотих квитків заволодіти чарівною фабрикою. Лише Чарлі зумів довести місцевому чарівникові містері Вонкі, що він гідний того, щоб стати королем цієї фантастичної країни із своїми законами та дивовижним народом – Умпа-лумпами.
Образ шоколаду в літературі використовується письменниками досить часто. Наприклад, Джоан Гарріс у романі «Шоколад» розповідає про маленьке французьке містечко, в якому під час карнавалу з’являються дві дивні особи – доросла та дитина. Віана Роше та її донька Анук приїхали, щоб подарувати мешканцям міста небачену досі розкіш — цукерню. Місцевий священик обурений і ставить парафіян перед вибором — церква або шоколад. Але завдяки своїй наполегливості та товариськості Віан змогла вибороти своє місце під сонцем у цьому пуританському містечку. У творі Джоан Гарріс образ шоколаду є уособленням спокуси, свободи, оптимізму та способу боротьби з суворими традиціями.
Йоганна Ягелло у підлітковому романі «Шоколад із чилі» пропонує читачам відвідати шоколад із чилі. Вам доводилося куштувати шоколад із чилі, де солодкий смак поєднується з гіркотою? Саме його нагадує життя 17-річної Лінки, яка щойно вступила до омріяного ліцею. Вона відшукала давно втрачену сестру й нарешті розібралася у своїх почуттях до Адріана. Здається, перед нею чудове майбутнє. Проте не все так рожево. На навчання Лінці доведеться заробляти, мама не в стані сплатити за дорогий приватний ліцей, стосунки із сестрою теж не завжди ідеальні. Крім того, коханий їде навчатися до Лондона, а це означає кількамісячну розлуку. Лінка живе в очікування Різдва, бо тоді Адріан має приїхати до Польщі. Проте на неї чекає неприємний сюрприз. Що ж, може, кохання не завжди мусить бути солодким, як молочний шоколад? Може, воно нагадує шоколад із чилі? В цьому романі образ шоколаду символізує відчуття кохання та гіркоту розчарування водночас.
У збірці поезій «Шоколадні вірші про кохання» — образ шоколаду є своєрідним талісманом для закоханих. До збірки увійшли вірші поетів кількох поколінь — поруч із текстами Віктора Неборака і Тараса Федюка вірші Маріанни Кіяновської, Галини Крук, Мар’яни Савки, Дмитра Лазуткіна і молодших — Романа Рудюка, Ірини Шувалової та зовсім молодих — Марусі Весни, Соломії Савки. Загалом — 17 авторів.
Надійка Гербіш «Теплі історії до шоколаду» — це збірник добрих, теплих, шоколадних, цілющих слів. Тут містяться історії про різних людей, життя, любов, слова, дружбу, смуток, пошуки, успіх, подорожі, домашню випічку, міста, кутові будинки, про велосипеди, кіно й картини, про музику, лікарні, студентів, книжки, про неосвітлені вулиці й старі листи, маленькі дрібниці й великі зміни.
Автор книги «Велика книга шоколаду» Девід Лебовіц – всесвітньо відомий кухар, шеф каліфорнійського ресторану «Chez Panisse», який в багатьох подорожах зібрав тисячі рецептів, цікаві факти та легенди про різні страви та продукти, про знакові для кулінарії місця та людей. В цій книзі письменник проводить коротку та цікаву екскурсію історією шоколаду, детально розповідає про його вирощування, обробці та види, географію та традиції приготування, ділиться таємницями казкових шоколадних десертів. Окремий розділ присвячений Парижу, а кожний розворот проілюстрований апетитними фотографіями.
«Француженки не крадуть шоколад» Лора Флоранд. Ця книга — лише перша із "шоколадної" серії американської письменниці Лори Флоранд про пригоди різних героїв — чоловіків та жінок в столиці кохання та кулінарії - Парижі. Всі оповідання серії в деякій мірі автобіографічні, адже Лора захопилась кулінарним мистецтвом та зустріла свого коханого у Франції. "Француженки не крадуть шоколад" розповідає про захоплюючі походеньки американки Кейд, яка обов'язково повинна дізнатися про всі таємниці майстерності відомого парижського шоколатьє Сільвана Маркіза. Не все буде відбуватися чесним шляхом, але, безумовно, буде весело та романтично.
Отже, образ шоколаду захоплює багатьох письменників української та зарубіжної літератури. Для них він є символом втілення бажань, спокуси, натхнення, свободи, радості життя, кохання, таємничості та мистецтва.
4.3. Практичне застосування досліджених матеріалів
Для учасників гуртка «Чари рідного слова» в рамках науково-дослідницької роботи була проведена вікторина.
1. Яку назву має шоколадне дерево? (Какао)
2. Яка вага одного плоду какао? (400-500 грамів)
3. Скільки кілограмів зерен какао збирають з одного дерева? (3 кг зерен на рік)
4. Який регіон є батьківщиною шоколаду? (Центральна та Південна Америка)
5. В якому вигляді споживали шоколад його родоначальники – індійці майя і ацтеки? (В рідкому і холодному)
6. Що в перекладі з ацтекського означає «чокоатель»? (Той, що звеселяє душу)
7. Як Карл Лінней називав плоди какао – дерева? (Їжею богів)
8. Де й коли з’явився плитковий шоколад? (Гамбург, 1880 р.)
9. Які цікаві факти про шоколад ви запам’ятали?
10. Чи корисно їсти шоколад? (Так, але в міру)
Висновки
Шоколад винайшли давно і він займає вагоме місце в нашому житті.
Шоколад – продукт особливий. І не тільки тому, що він має тисячолітню історію чи має корисні властивості. Його смак асоціюється у нас зі щастям або, щонайменше, з великим задоволенням. Головне, щоб шоколад виявився справжнім.
Світ шоколаду надзвичайно різноманітний та дивовижний! Адже, окрім того, що шоколад піднімає настрій, речовини, що входять до складу шоколаду стимулюють працездатність та творчу активність людини, шоколад запобігає серцево-судинним захворюванням та багатий на кальцій, такий необхідний людському організму, шоколад – це боротьба з депресією.
Історія шоколаду налічує декілька тисячоліть, в давні часи його вважали священним продуктом, яким прості смертні не могли поласувати. Любов до шоколадних виробів збереглася і до наших часів. По всьому світу існують музеї шоколаду, шоколадні фестивалі, шоколадні виставки, змагання для любителів шоколаду.
Мабуть, немає на світі людини, яка байдуже б ставився до шоколаду. Ми даруємо шоколад близьким людям, купуємо його, коли «хочеться чогось солоденького», розфарбовуємо цими ласощами свята і будні.
Шоколад проник навіть у архітектуру та мистецтво, створюються шоколадні фортеці, хмарочоси, фортеці та різноманітні скульптури і картини із шоколаду.
Список використаних джерел
- Іванова Е. Шоколад. – М. : АСТ: Сова, 2006. – с. 56-59.
- Коркунов А., Сучкова Е. Шоколад. Насолодження смаком. – М. : ЕКСМО, 2006. – 67 с.
- Миніфай Б. Шоколад, цукерки, карамель та інші кондитерські вироби. М.: Професія, 2005. – с. 23-26.
- Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика». К.: «А-БА-Ба-ГА-ЛА-МА-ГА», 2018. – 240 с.
- «Шоколадні вірші про кохання». Видавництво Старого Лева. 2012 р. – 56 с.
Додаток А
Додаток Б
Додаток В
Додаток Г. Вірші про шоколад
ШОКОЛАДНИЙ ШЕПІТ
Шоколадний шепіт, карамельні очі
І шовковий трепет вафельної ночі.
Ескімо – це серце, а душа – в горіхах,
Тістечкові дверця на безе завісах.
Всі слова – фісташки, губи виноградні,
І смачні «Ромашки», й вітер рафінадний,
Що здував із торта невагомі квіти,
«Бренді» другосортне – сором загубити.
Весь десерт – помада, гіркуватий погляд
І солодка зрада. Все це твій світогляд.
ШОКОЛАД
Я погодився б охоче на складний експеримент: їсти шоколад до схочу замість супу і котлет.
В шоколаді помічаю переконливий ефект: неймовірно розвиває спритність, інтелект.
Вирости дерев, боби ти збери,
висуши і подрібни – какао-порошок получи.
Всі інгредієнти змішай,
смачний і корисний смакуй шоколад.
І в косметиці нашій, ну ніяк без
шоколаду! Він тілу молодість
дає, зморшкам ворогом стає.
Всі обожнюють шоколад,
але повиненні знать!
Корисний буде він тоді,
коли вживати в міру
БУДЕШ ТИ!
Додаток Д. Загадки про шоколад
З какао цукерка ця і з молока, Буває солодка, буває гірка, Буває начинка: ізюм чи горіх, Поділимо плитку велику на всіх! Якщо запитаємо, навіть в малят, Усі нам підкажуть, що це ... (Шоколад) | Она растает на руках. И след оставит на губах. И сладкий вкус её загадка Зовут её все... (Шоколадка) |
Блестящая одёжка, Шуршащая немножко. Внутри одежки сладость Ребятам всем на радость. (Конфета) |
Каждому из нас знаком, Тёмный или с молоком. Съесть любой ребёнок рад Даже белый… (Шоколад) |
Это плитка, но не в ванной, Не конфета, хоть и сладко, Тут без всякого обмана, Это просто... (Шоколадка) |
Мы в кондитерской шуршим Фантиками яркими. И на праздник мы хотим К вам попасть с подарками. (Конфеты) |
Повышает настроение, Из какао сей продукт, Он подарит вдохновение, Хрусткий, тающий во рту… (Шоколад) | Негр одет В цветной жакет. Нарядом ярким хвалится, А на жаре расплавится… (Шоколад) |
Bнyтpи y мaтpёшки Aпeльcинoвыe кpoшки. Bcя oблитa шoкoлaдoм, Hy a, дeти, тoлькo paды. (Конфеты) Любят взрослые и дети, Вкусные подарки эти, В ярких праздничных одёжках, Откусила я немножко, Стало очень-очень сладко. Что же это… (Шоколадка) |
Мама, милая, ну где ты? Доставай скорей сервиз. Есть тягучие конфеты, Называются “Кис-кис”. (Ириски) Он знатный, темный, Нежный, сладкий - На сладкоежек очень падкий. Сластен он ловит поутру И тает сам у них во рту… (Шоколад) |
Cлeвa бaнтик, cпpaвa бaнтик У кpacoтки плaтьe фaнтик. Пpeнapяднaя кoкeткa шoкoлaднaя ... (Конфета) |
Шoкoлaдныe мaтpёшки Hocят яpкиe oдёжки. (Конфеты) |
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: