Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Гімнастика і вправи для очей на фізкультхвилинку
Розділ: Руханки для дітей в початкових класах
Гімнастика для очей – це прості вправи, виконання котрих не вимагає багато простору чи додаткового обладнання на уроці, але які допоможуть під час фізкультхвилинки зняти навантаження з органу зору у учнів, що виникає протягом тривалих занять у школі.
Під час проведення занять не забувайте робити фізкультхвилинки з вправами для очей або гімнастикою для очей, а також паузи, для того щоб очі школярів могли відпочити та змінити одну діяльність на іншу. Такий засіб дозволяє підтримувати не лише правильну робочу атмосферу у класі, але й благотворно впливає на фізичний стан та самопочуття дитини.
На цій сторінці зібрані вправи для проведення фізкультхвилинок для очей, попередження втоми очей та розслаблення м’язів навколо них, а також описана гімнастика для очей, регулярне виконання якої дозволить подовжити здоров’я очей та остроту зору у учнів школи. Для проведення фізкультхвилинок для очей у 1 класі, 2 класі, 3 класі і 4 класі початкової школи може бути обрана будь-яка з наведених нижче вправ, але ліпше обрати декілька і чергувати їх поміж собою.
Ми зібрали вправи для проведення гімнастики для очей під час фізкультхвилинок і поділили їх на групи. Деякі представлені у вигляді вірша, деякі потребують послідового виконання і об’єднані в окремі комплекси. Не зважаючи на свою форму, усі вони спрямовані на зняття навантаження з очей у учнів та профілактику псування зору.
Відео вправ гімнастики для очей на фізкультхвилинку
Цікаве і веселе відео вправ гімнастики для очей для використання під час фізкультхвилинок як з учнями початкових класів, так і з учнями основної та старшої школи, дитячого садку.
Гімнастика для очей "Тигреня"
Розмір: 5,56 Мb
Дитяча гімнастика для очей "Автобус"
Розмір: 20,5 Мb
Вправи для попередження втоми очей у дітей
Вправи для попередження втоми очей та розслаблення м’язів навколо очей:
- Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1–4. Потім перенести погляд удалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.
- Міцно заплющити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до Повторити 4–5 разів.
- Ноги на ширині плечей, руки в боки. Колові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3–4 рази.
- Упродовж 3–5 с дивитись обома очима на палець витягнутої вперед правої руки. Прикрити ліве око. Дивитися правим оком 3–5 с. Повторити 3–5 разів, прикриваючи по черзі то ліве, то праве око.
- Горизонтальні рухи очей: направо-наліво.
- Рух очними яблуками вертикально вгору–вниз.
- Колові рухи. Підняти очі догори, зробити ними колові рухи за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки.
- Заплющити очі якомога міцніше і відчути, як напружуються м’язи очей. Затримайтеся так на три секунди, потім різко розплющіть очі. Різка зміна змушує очі розслабитися й особливо підходить для закінчення зарядки для очей.
- «Темне розслаблення». Покласти на заплющені очі теплі долоні, пальці схрестити на чолі. Розслабитися і постаратися досягти глибокого темного кольору.
- Рух очей по діагоналі: скосити очі в лівий нижній кут, потім по прямій перевести погляд угору. Аналогічно в протилежному напрямку.
- Зведення очей до носа. Для цього до перенісся поставити палець і подивитися на нього — очі легко «з’єднаються».
- Часте моргання очима.
- Робота ока «на відстань». Підійти до вікна, уважно подивитися на близьку, добре видиму деталь: гілку дерева, що росте за вікном, або на подряпини на склі. Потім спрямувати погляд удалину, намагаючись побачити максимально віддалені предмети. Кожну вправу слід повторювати не менше ніж 6 разів у кожному напрямку.
- Руки на пояс, повернути голову вправо, подивитися на лікоть правої руки; повернути голову вліво, подивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення.
- Руки вперед, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), стежити очима за рухом рук, не піднімаючи голови, руки опустити (видих).
Комплекси вправ для очей
Комплекс 1
- Погляд спрямовувати вліво-вправо, вправо-прямо, вгору-прямо, додолу-прямо без затримки в кожному положенні. Повторити 5 разів.
- Заплющити очі на рахунок «раз-два», розплющити і подивитися на кінчик носа на рахунок «три-чотири».
- Колові рухи очей: до п’яти кіл уліво і вправо.
Комплекс 2
- Швидко кліпати очима протягом 15 с.
- Заплющити очі. Не розплющуючи очей начебто подивитися ліворуч на рахунок «один–чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять–вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.
- Спокійно посидіти із заплющеними очима, розслабившись протягом 5 с.
Комплекс 3
- Заплющити очі, не мружитися, рухати очними яблуками по колу.
- Очима малювати латинську літеру V: подивитися вгору вліво, вниз, угору вправо, вниз.
- Сильно замружитися, розплющити очі.
- Заплющити очі, пальцями промасажувати очні яблука.
- Подивитися прямо перед собою.
- Приблизно 30 с швидко моргати, потім стільки ж дивитися не моргаючи.
Комплекс 4
- Подивитися праворуч, не повертаючи голови, і зафіксувати погляд на кілька секунд, потім ліворуч на кілька секунд і подивитися прямо. Підняти очі вгору на кілька секунд і опустити їх униз, розслабивши м’язи очей, подивитися прямо. Повторити 4–5 разів.
- Подивитися кілька секунд на кінчик пальця, віддаленого на 30 см від очей, потім перевести погляд удалечінь і затримати на 3–5 с. Вправу повторити 4–6 разів.
- Заплющити очі на 5–10 с, розслабивши очні м’язи, і розплющити їх на 5–10 с. Повторити 4–5 разів.
- Виконати декілька колових рухів очима (по 4–5 рухів) в один і інший бік.
- Покліпати кілька разів очима, не напружуючи очні м’язи.
Гімнастика для очей
1. Шторки
Швидко і легко моргайте 2 хвилини. Сприяє покращенню кровообігу.
2. Дивимося у вікно
Робимо точку з пластиліну і ліпимо на скло. Вибираємо за вікном далекий об’єкт, кілька секунд дивимося вдалину, потім переводимо погляд на точку. Пізніше можна ускладнити навантаження – фокусуватися на чотирьох різновіддалених об’єктах.
3. Великі очі
Сидимо прямо. Міцно заплющує очі на 5 секунд, потім широко відкриваємо їх. Повторюємо 8-10 разів. Зміцнює м’язи повік, покращує кровообіг, сприяє розслабленню м’язів очей.
4. Масаж
Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхні повіки, через 1-2 секунди зніміть пальці з повік. Повторіть 3 рази. Покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини.
5. Гідромасаж
Двічі в день, вранці і ввечері, обполіскувати очі. Вранці – спочатку відчутно гарячою водою (не обпалюючи!), Потім холодною. Перед сном все в зворотному порядку: промиваємо холодною, потім гарячою водою.
6. Малюємо картинку
Перша допомога для очей – закрийте їх на кілька хвилин і уявіть щось приємне. А якщо потерти долоні рук і прикрити очі теплими долонями, схрестивши пальці на середині чола, то ефект буде ще кращим.
«Стріляти очима»
Дивимося вгору-вниз з максимальною амплітудою.
Малюємо коло за годинниковою стрілкою і назад.
Малюємо очима діагоналі.
Малюємо поглядом квадрат.
Погляд йде по дузі – опуклою і увігнутою.
Обводимо поглядом ромб.
Малюємо очима бантики.
Малюємо букву S – спочатку в горизонтальному положенні, потім у вертикальному.
Креслимо очима вертикальні дуги, спочатку за годинниковою стрілкою, потім – проти.
Переводимо погляд з одного кута в інший по діагоналях квадрата.
Зводимо зіниці до перенісся щосили, наблизивши палець до носа.
Часто-часто моргаємо повіками – як метелик махає крильцями.
Фізкультхвилинки для очей
(комплекс вправ для збереження зору)
КОМПЛЕКС 1
1. Виконується в положенні сидячи. Міцно заплющити очі на 3 – 5 с, потім розплющити на 3 – 5с. Повторити 6 – 8 разів.
2. Виконується в положенні сидячи. Швидко моргати протягом 30 – 40 с.
3. Виконується в положенні сидячи. Закрити повіки. Помасажувати їх зпа допомогою колових рухів пальців ( верхнє повіко – від носа до зовнішнього краю очей, нижнє повіко – від зовнішнього краю до носа ( потім – навпаки). Виконувати протягом 30 – 40 с.
КОМПЛЕКС 2
Виконується в положенні стоячи ( виконати 4 – 5 разів)
1. Поставити палець правої руки на середній лінії обличчя, відстань 25 – 30 см від очей. Дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с. Прикрити долонею лівої руки ліве око на 3 – 5 с, дивитися правим оком. Відвести долоню, дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с.
2. Поставити палець лівої руки вздовж середньої лінії обличчя на відстані 25 – 30 см від очей. Дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с. Прикрити долонею правої руки праве око на 3 – 5 с, дивитися лівим оком. Відвести долоню, дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с.
Комплекс вправ для гімнастики очей
- Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.
- Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.
- У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.
- Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 5. Повторити 4 – 5 разів.
Вправи для гімнастики короткозорості
В. п. – ноги на ширині плечей, руки в боки.
Кругові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3-4 рази.
- В. п. – сісти на стілець.
Замружити і відкрити очі. Повторити 3-4 рази. Виконувати в середньому темпі.
Вправи для профілактики порушень зору
- «Стрілянина» очима праворуч, ліворуч, униз ( по 6 разів).
- «Намалюйте очима 6 кіл за годинниковою стрілкою і 6 кіл – проти.
- «Напишіть» очима цифри від 0 до 9.
- «Напишіть» очима число, місяць і рік свого народження.
- «Намалюйте» очима пружинки.
- «Намалюйте» очима 6 горизонтальних вісімок і 6 вертикальних.
- «Намалюйте» очима 6 трикутників за годинниковою стрілкою, потім 6 трикутників – проти.
- Замруживши ліве око, правим «напишіть» непарні числа від 1 до 9. Замруживши праве око, лівим «напишіть» парні числа від 2 до 10.
- «Намалюйте» очима пружинку з 12 витків ліворуч і праворуч.
- «Намалюйте» очима геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник) спочатку за годинниковою стрілкою, а потім – проти.
Вправи для активізації роботи м'язів ока
Вправи сприяють зняттю статичного напруження, поліпшують кровопостачання і циркуляцію внутрішньо очної рідини, вдосконалюють координацію в горизонтальній площині, підвищують стійкість вестибулярних реакцій, сприяють поліпшенню координації руху очей і голови, поліпшують пружність повік.
- Сядьте, розслабте тіло. Широко розплющуйте і заплющуйте очі з інтервалом у 30 с. Повторити 5-6 разів.
- Обертайте очима по колу по 2 – 3с. Повторити 3 – 4 раз.
- Швидко покліпайте повіками протягом 1 – 2 хв.
- Дивіться вдалечінь 30 – 40с. Переведіть погляд на палець на відстані 20 – 30см від ока і дивіться 3 – 5с. повторити 3 – 5 разів.
- Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхню повіку відповідного ока і потримайте 1 – 2с. Повторити 3 – 5 разів.
- Витягніть руки вперед, дивіться на кінці пальців витягнутої руки. Повільно наближайте палець, не зводячи погляду. Повторити 3 – 4рази.
- Відведіть напівзігнуту праву руку з іграшкою вбік. Повільно пересувайте іграшку то праворуч, то ліворуч і стежте за нею очима. Повторити те саме лівою рукою.
- Підведіть очі вгору, опустіть очі, гляньте праворуч, потім ліворуч. Повторити 3 – 4 рази.
- Поверніть голову назад і намагайтеся побачити предмети позаду. Виконати вправу 2 – 3 рази для правої і для лівої сторони.
Вправи для відновлення зору
- Стимулюють централізований, дистанційний ф периферійний зір, стимулюють рухи очей, запобігають косоокості, тренують здатність очей фокусувати, підсилюють координацію очей, стимулюють скорочення й розслаблення зіниць
- Глибоко дихайте, дивіться вдалину. Носом « малюйте» горизонтальні, вертикальні й діагональні вісімки навколо предмета, на який дивитеся. Проробіть вправу з кількома предметами.
- Заплющіть очі й уявіть, що на них світить сонце. Покліпайте так, начебто ловите сонячне світло. Уявіть сонячний промінь і подивіться на нього заплющеними очима, насолоджуючись переливами кольорів. Уявіть темряву й розслабтеся.
- Складіть руки перед обличчям. Моргніть і подивіться на долоні. Нехай очі кілька разів « обійдуть» руки. Повторіть в інший бік. Відпочиньте. Потім поморгайте і дивіться тільки на одну долоню, потім на іншу. Тепер очима «копайте» простір ліворуч, потім праворуч, потім унизу.
Вправи гімнастики для очей у формі гри
Цікаві і веселі вправи для провдення з дітьми гімнастики для очей у формі гри:
Кіт Васько
Учитель:
Сплять маленькі кошенята,
Всі заплющіть оченята!
(Діти заплющили очі)
Діти:
А Васько не хоче,
Він розплющив очі!
(Очі розплющені)
Учитель:
Подивився вгору, вниз,
Поводив очима скрізь.
(Очі вгору, вниз, по колу, головою не рухаючи)
І праворуч, і ліворуч,
Перевірив: вуха поруч!
Знову — вгору, знову — вниз,
Лапою помацав ніс
(Діти, дивлячись на свій вказівний палець, наближають його до носа)
Ось і вправа закінчилася.
Очі ваші не втомилися?
Мишка
Очей своїх з мишки
Кіт Вася не зводить.
Направо, наліво
Очицями водить (рухи очима,голова нерухома)
А мишка кружляє,
А мишка гуляє, (колові рухи очима)
Про хитрого Васю
Нічого не знає.
Віршовані фізкультхвилинки для очей
Фізкультхвилинки у віршах для очей проводяться на уроках з будь-якого предмету та в будь-якому класі школи.
Працювали ви, трудились,
Оченята вже втомились.
А щоб плідно працювати,
Треба їм відпочивати.
Погляд вмить направте вправо,
Вліво, вверх, униз і прямо.
Учні, дихайте довільно,
Відчувайте себе вільно.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Треба тричі повторять.
Молодці, чудово, браво!
Починаєм другу вправу.
Проведіть очима коло
Швидко, швидше і поволі.
Вправо, вліво повертіли,
Очі ваші щоб спочили.
Всі зробіть діагональ.
Зверху – вниз, а потім вдаль.
Двічі рухи поміняйте.
Вниз і вверх – відпочивайте!
Міцно стиснути повіки.
Розімкніть повільно віки.
Декілька разів моргніть
Вправу ще раз повторіть.
Поморгайте дві хвилини
Швидко-швидко, час бо лине.
Притуліться до долонь,
Проведіть ними до скронь.
Всі заплющіть міцно очі,
Вверх та вниз ними ведіть.
Зосередьтеся на точці
І спокійно посидіть.
Очі швидко обертаєм,
Головою не хитаєм.
Вліво раз, два, три, чотири.
Вправо стільки ж повторили.
По колу очі обертаєм
І все навколо розглядаєм.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
І потім знову закружляли.
На повіки натискайте,
Потім пальці відпускайте.
Півхвилини посидіть,
Вправу знову повторіть.
Подивись на кінчик носа,
Потім глянь удалину,
Зиркни на сусіда скоса.
Вправо, вліво! Ну ж бо! Ну!
А тепер розправте спинку,
Прямо гляньте – відпочиньте.
Погляд в точці сфокусуйте
І довільно релаксуйте.
Міцно-міцно тріть долоні,
До очей їх приложіть.
Масажуйте очі легко
І заняття знов почніть!
Очі щільно ми закрили –
це один, два, три, чотири.
Потім ширше розкриваєм,
Вдалині щось роглядаєм.
І поки ми розглядали
До шести порахували.
Щоб очі наші відпочили,
Робим це разів чотири.
Раз, два, три! Очі догори!
На чотири та й на п’ять
Будем міцно їх стулять.
Знову очі догори
Ми рахуєм раз, два, три!
Очі щоб відпочивали
Дивимось ми вліво – вправо.
Потім блимаєм очима.
І знову ними вліво - вправо.
Раз, два - рівно голова!
Три, чотири, п’ять - будем очі затулять.
Шість, сім - знов відкрили
І на вісім затулили.
Міцно, міцно потримали.
І все знову починали.
П’ять разів так повторили,
За комп’ютери знов сіли.
Сплять маленькі «совенята»
Раз – розкрили оченята.
Подивилися навколо
Потім вгору і додолу.
Оченята - блим, блим, блим.
Відпочити треба їм.
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми – далі працювати.
Очі щільно ми закрили —
Це один, два, три, чотири.
Потім ширше розкриваєм,
Вдалині щось роглядаєм.
І поки ми розглядали —
До шести порахували.
Щоб очі наші відпочили,
Робим це разів чотири.
Очі швидко обертаємо,
Головою не хитаємо.
Вліво раз, два, три, чотири.
Вправо стільки ж повторили.
По колу очі обертаємо
І все навколо розглядаємо.
Раз коло, два, і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
І потім знову закружляли.
Раз, два, три! Очі догори!
На чотири і на п’ять
Будем міцно їх стулять.
Знову очі догори
Ми рахуєм раз, два, три!
Очі щоб відпочивали,
Дивимось ми вліво-вправо.
Потім блимаєм очима.
І знову ними вправо-вліво.
Фізкультхвилинки для дітей в початкових класах
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: