Проєкт "Ялинкові прикраси у техніці в'язання гачком"
Учні 7 класу у творчому проєкті з технології (трудове навчання) на тему "Ялинкові прикраси у техніці в'язання гачком" звертаються до історії розвитку мистецтва в'язання гачком, а також вивчають історичну інформацію про ялинкові іграшки і особливості їх створення. Об'єктом проєктування стала ялинкова прикраса.
Докладніше про роботу:
У процесі проєктної роботи з технологій учні 7 класу в'яжуть гачком ялинкові прикраси-іграшки, перед цим розглянувши усі можливі варіанти виготовлення ялинкових прикрас. Перед початком творчої роботи школярі здійснили розробку моделей ялинкових іграшок, а потім виробили прикраси за допомогою ниток та гачка для в'язання.
Хід навчального творчого проєкту з виготовлення ялинкових прикрас у техніці в'язання гачком демонструє, як можна виготовити з підручних засобів іграшки для прикрашання новорічної ялинки. Усі етапи роботи над виробом зафіксовано у технологічній карті виготовлення ялинкових прикрас, де можно ознайомитися з описом процесу роботи і фотографіями готового продукту.
Зміст
Вступ
І. Організаційно - підготовчий етап
1. Історія розвитку мистецтва в'язання гачком.
2. Вибір обоб'єкта проєктування.
3. Історія ялинкової іграшки.
ІІ. Конструкторський етап
1. Технічна пропозиція.
2. Технологічний та естетичний аналіз запропонованих виробів.
3. Висновок із технічної пропозиції.
4. Розробка технічного проєкту.
5. Оформлення конструкторсько-технологічної документації.
III. Технологічний етап
IV. Заключний етап
Література
Додатки.
Вступ
У наш час серед основних завдань освіти на передній план виступає розвиток індивідуального самовираження, критичного мислення, творчого підходу до виконання завдань. Особистість повинна опанувати способи набуття знань і відповідних навичок, уміти логічно мислити, перевіряти й засвоювати інформацію, а також учитись використовувати власний природний творчий потенціал, бо кожна людина здатна на нетрадиційне, оригінальне мислення.
Особливо в дитинстві, коли малюк ще не нажив штампів і стандартів у мисленні. Велику роль у цьому відіграє школа, яка на уроках трудового навчання сприяє розвитку здібностей кожної дитини.
Ми живемо в технологічному столітті, тому школа має формувати в першу чергу громадянина й майбутнього працівника, допомагати учням гармонійно розвиватися та відчувати себе впевнено. У сучасному діловому світі дуже цінується можливість людини мислити творчо, створювали оригінальні проекти, які можуть стосуватися найрізноманітніших сфер людської діяльності: від космічної до організації та проведення ток-шоу.
На уроках трудового навчання кожному учневі надається прекрасна можливість показати творчі можливості, застосувати на практиці нові ідеї.
Дуже вдалим для таких занять є метод проєктів. Він передбачає самостійну творчу роботу учнів, що виконують під керівництвом учителя, важливо, щоб проєкти були реальними й доступними для реалізації. Практичне втілення проєктів включає обов'язкове складання обґрунтованого плану дій кожного з учнів і обговорення найбільш оптимального шляху реалізації. Завдання вчителя при цьому — добитися більшої самостійності учнів на всіх етапах виконання проєкту — від ідеї до втілення.
Колективне проєктування привчає дітей до співробітництва, коли вони висловлюють свою особисту думку на загал, вчаться правильно сприймати критичні зауваження, слухати один одного, будувати дискусію. У ході таких дискусій народжуються оригінальні ідеї, що є найціннішими в методі проєктів.
До уроків трудового навчання (технологій), побудованих за проєктно-технологічною системою навчання, готувати досить непросто. Адже педагог спрямовує, є порадником для дітей.
А щоб це робити, потрібно:
- самому перегорнути купу літератури;
- бути в курсі дизайнерських новинок;
- знати сучасний ринок текстильних матеріалів, особливо оздоблювальних;
- елементарно знати ціни на необхідні товари, щоб здійснювати економічне обґрунтування проєкту.
У нашій школі у 5-9 класах вивчається модуль «В'язання гачком». Його назва говорить сама за себе. На уроках дівчатка та хлопчики вчаться в'язати коротким гачком. В'язання — приємний і корисний вид рукоділля. Робота нескладна й дуже захоплива.
Велика кількість узорів, їх різноманітні комбінації створюють широкі можливості для виявлення смаку і творчої фантазії. У наш час, коли ринок заповнений великою кількістю штампованої продукції, декоративні вироби, виготовлені вручну, стали дуже популярними. Вони прикрашають наш дім, роблять його затишним.
У роботі я хочу представити колективний творчий проєкт «Ялинкові прикраси у техніці в'язання гачком» до Різдв'яних свят, виконаний учнями 7-го класу. Метою виконання цього проєкту було виготовлення оригінальних ялинкових прикрас у техніці в'язання гачком.
Ця доробка розрахована на вчителів трудового навчання і технологій, керівників гуртків шкільних і позашкільних навчальних закладів. Спосіб реалізації: проєктна діяльність.
Мета (задачі) реалізації проєкту:
- виговити оригінальні ялинкові прикраси в техніці в’язання гачком;
- оволодіти технологією проєктної діяльності, здатністю чітко,. систематично виконувати сплановану роботу;
- розвивати навички самостійного отримування знань та творчого їх використання;
- розширяти уявлення дітей про способи отримання нової інформації;
- формувати позитивні мотивації до навчання, повагу до традицій рідного народу;
- формувати навички спілкування між учнями та спвіробітництва з учителями в навчальному процесі;
- підвищувати загальний культурний рівень і культу праці.
Характеристика проєкту: довготривалий культурологічний практико-орієнтований проєкт.
База реалізації: Вербовецька ЗОШ І-ІІ ст..
Очікувані результати:
- після виконання проєкту учні повинні мати глибше знання про народні традиції відзначання новорічних і різдвяних свят;
- знати історію виникнення ритуалу оздоблення ялинки різноманітними прикрасами; .
- уміти працювати з додатковою літературою;
- вибирати серед зразків-аналогів найбільш вдалу модель;
- уміти користуватися схемами в'язання гачком;
- розвинути творчі дизайнерські навички під час оздоблення іграшок;
- уміти працювати в колективі.
Методика виконання проєкту: самостійна робота. Учитель консультує та контролює виконання цих етапів творчого проєкту.
Оскільки учні не перший рік займаються видом діяльності, то вчитель може дуже стисло нагадати їм про мистецтво плетіння коротким гачком.
І. Організаційно - підготовчий етап
1. Історія розвитку мистецтва в'язання гачком
Техніка ручного плетіння гачком є одним видів декоративно-ужиткового мистецтва.
Дослідження зразків текстильних виробів Стародавнього Єгипту свідчать, що її широко застосовували в ті часи для виготовлення прикрас, побутових речей, одягу, іграшок. Техніка плетіння поширилася незабаром у всі європейські країни, зокрема і в Україні. Про це свідчать стародавні ткані та вишивані рушники, одяг, прикрашені плетивом. Ним закінчували вироби, вставляли у вигляді прошв, що заміняло складну у виконанні прозоро-лічильну техніку — мережку.
Пройшовши через століття, в'язання гачком дійшло й до наших днів, розвинулось і стало одним із найпопулярніших занять наших рукодільниць.
В'язання гачком доступне всім. За допомогою такого простого й портативного інструмента, як звичайний в'язальний гачок, можна виготовляти найрізноманітніші предмети одягу, а також декоративні вироби: серветки, скатертини, гардини, шалі, покривала тощо. Однією з переваг цього виду рукоділля є практичність виробів, які з часом не втрачають своєї форми й зовнішнього вигляду. До того ж вони неповторні, бо не можуть бути відтворені на жодному із в'язальних апаратів.
Невичерпна кількість узорів і комбінацій дають можливість рукодільниці виявити свою творчу фантазію і вигадку.
2. Вибір об'єкта проєктування
Тема даного творчого проєкту "Ялинкові прикраси у техніці в'язання гачком" запропонована й обґрунтована як учителем, так і учнями. Оскільки наближалися Різдвяні свята, учні захотіли виготовити на уроках такі вироби, якими можна було б прикрасити клас, інші приміщення, різдвяну ялинку. У ході обговорення такої ідеї було запропоновано виготовити ялинкові прикраси. Вони, вив'язані гачком, довговічні, не б'ються, мають оригінальний вигляд.
На перших уроках учням було дане завдання підготувати матеріали про традиції різних народів із прикрашання різдвяної ялинки та знайти схеми в'язання ялинкових прикрас.
3. Історія ялинкової іграшки
Коли до Нового року й Різдва залишаються лічені дні й ви, як і раніше, витягнете з далеких схованок коробку з ялинковими прикрасами та станете наряджати симпатичне, зелене, колюче деревце — потримайте в руках кожну кульку й кожну іграшку трохи довше. Адже кожна новорічна іграшка — це частинка казки, у яку так хочеться вірити напередодні Нового року! А ще говорять, що в кожній із них прихована своя таємниця.
Скільки ж років ялинковій іграшці? Чому новорічну ялинку здавна прикрашають? Що символізують прикраси? І чому головною ялинковою іграшкою вважаються саме кульки.
Коріння торжеств, нав'язаних із радісними клопотами, а саме придбанням, прикрашанням новорічної ялинки, вростає в сиву давнину, сяга-ючи біблійних часів. Так зелені красуні, привертаючи до себе загальну увагу, уособлюють райське дерево, а прикраси на них символізують біблійні яблука, одне з яких наша прародичка Єва так необачно запропонувала посмакувати Адамові.
Якщо заглибитися у давнину, то наші пращури поклонялися духу лісу який жив у дереві. Щоб умилостивити його, вішали на гілки дерев дари (символи родючості та сонця). Ще до прийняття християнства слов'яни, наприклад, розвішували посудин з олією, що горить, на гілках вишневого дерева. А в германських племен існувала повага до ялинки як символу перемоги над смертю та оберегу домашнього вогнища від злих духів.
Оскільки тільки ялинка залишається у зимові холоди зеленою, у країнах північної півкулі Новорічним деревом вибрали саме її. Але як бути квітами яблунь і вишень та їх плодами? І стали люди підвішувати на гілки «безплідної» ялинки фрукти й іграшки, які імітують круглі плоди І вогники — символи сонця.
У XIV столітті початок року німці перенесли на Різдво, проте звичай прикрашання ялинки перейшов на це свято у XVI ст. Існує думка, що вперше прикрасив різдвяну ялинку Мартін Лютер. Напередодні Різдва 1500 року він приніс красуню в дім, і, як нагадування про Віфлеємську зірку, запалив на ялинці свічки. Пізніше на верхівці ялини стали розміщувати зірку, а свічок ставили рівно дванадцять — чи то за кількістю місяців у році, чи то апостолів.
Поряд із яблуками, горіхами, пряниками, печивом на гілках висіли фігурки янголів і пастухів. У XVII столітті прикраси різдвяної ялинки, в основному, були їстівними. Літопис тих часів свідчить, що оздоблювали різдвяне дерево не тільки солодощами, гірляндами з родзинок, кренделів, а й паперовими трояндами й іншими квітами.
Наприкінці XVIII століття в тій же Німеччині з'явилися перші скляні іграшки. Легенда пов'язує спробу створити штучні подоби фруктів (скляні ялинкові кульки) з цілком конкретним роком, коли в країні не вродили яблука, а отже, вішати на ялинки було нічого. Щоб за цих умов не порушувати традицію, німці знайшли замінник яблукам — їх символи, скляні кулі.
В історії ялинкових прикрас особливо відзначилися німецькі міста Дрезден і Лейпціг, у яких з'явилися іграшки у стилі «техно» — пароплавчики, дирижаблі, музичні інструменти, екіпажі, запряжені кіньми, а також іграшки у вигляді тварин: слонів, ведмедів, жаб, фазанів.
Улюбленими прикрасами протягом багатьох років були іграшки-насолоди — шишки й бурульки, зайчики й білочки, які випікали з пісочного тіста й обертали в золоту, срібну й кольорову фольгу. Місцеві кустарі в невеликих артілях теж виготовляли іграшки, проте тільки з паперу, тканини, вати, пап'є-маше. Особливою прикрасою ялинок залишалися маленькі свічі.
Спочатку в Україні продавалися німецькі іграшки. Тільки після Першої світової війни почали відкриватися місцеві підприємства, які виробляли скляні кулі. Але Радянська влада оголосила ялинку шкідливим пережитком. І тільки з середини 30-х років минулого століття більшовики вирішили, що ритуал прикрашання різдвяного дерева можна трактувати як підготовку до новорічного свята. І деревце знову наповнило своїм ароматом кожний міський будинок. Свято Нового року було реабілітоване. Але на ялинкових іграшках стала домінувати атрибутика у вигляді зірок, серпів із молотами, ракет, дирижаблів з обов'язковою радянською символікою.
Продовжувався випуск ялинкових іграшок і під час Другої світової війни. Проте, асортимент був обмежений, та й особливою яскравістю вони не відрізнялися. Для прикрас ялинок використали дешеві картонні фігурки циркових і казкових тварин. Але навіть у найважчі роки ритуалу одягання ялинки нехай у саморобне, найчастіше незграбне вбрання, обов'язково дотримували. Це були гарантія здоров'я і щастя, можливості повернення до нормального, мирного життя, ключ до виконання одного на всіх бажання — перемогти.
Після Другої світової війни іграшки стали більше виразними. При радянській владі були випущені іграшки із зображенням персонажів казок. Грандіозна подія початку 60-х — освоєння космічного простору — знайшла відбиття в ялинкових іграшках: ракети, супутники, космонавти, зірки.
У 80-ті роки іграшки стають абстрактними, також випускаються кулі з переводними зображеннями тварин — символів року (відбиття моди і різного роду гороскопи). З'являються ялинкові іграшки у вигляді шоколадних фігурок.
Вишукані українські іграшки сьогодні стають престижними: вітчизняні фабрики випускають фігурні іграшки, кулі з ручним розписом, копіюють старі іграшки на прищіпці. Вражають і нові засоби оздоблення — стрази, камінчики та бісер.
Сьогодні фахівці відзначають популярність українських, гуцульських орнаментів, така собі іграшка у «вишиванці».
У 2005 році в Європі були вельми популярні роблені вручну прозорі скляні кулі, «бурульки», сніжинки і підвіски для ялинки, які створювали враження «крижаного нальоту» на гілках. Зараз нову прогнозується популярність такого виду прикрас, а також іграшок із соломи й абсолютних новинок — ялинкових прикрас із акрилу — пластика високої якості, що має властивість відображати навіть найдрібніші деталі фігурки. Акрилові іграшки своїм виглядом нагадують вироби з венеціанського скла!
Аби зробити новорічне дерево красивим і модним, зовсім не обов'язково витрачати купу грошей. Багато іграшок і прикрас можна зробити самому. І не обов'язково зі скла. Чудовим матеріалом для цього можуть стати звичайні нитки. Якщо вмієш плести гачком — нумо до роботи! Існує чимало малюнків, схем, різноманітних форм іграшок. Це можуть бути і кульки, і дзвіночки, і звірята, і Святий Миколай...
І якщо зараз сучасна молодь потребує розвитку креативу, а також відновлення традицій та своєрідних витворів мистецтва, то, можливо, настав час оцінити значення маленьких делікатних іграшок, із якими пов'язані спогади про дитинство й веселе зимове свято. Ідея створення будь-якої речі починається з польоту фантазії.
Сенсаційною подією є втілення творчого проєкту — фантастичної роботи «Благодійної місії Святого Миколая» — вернісажу Різдвяної іграшки, який із грудня 2006 року працює у Косові.
ІІ. Конструкторський етап
1. Технічна пропозиція
Оскільки учням було дане завдання, користуючись різноманітними інформаційними джерелами, підшукати схеми в'язаних ялинкових іграшок, то на наступних гурткових заняттях вони розглядали й аналізували рисунки та схеми. Матеріалів на цю тему у спеціальній літературі знайшлося безліч, і всі зразки були дуже гарними.
Тому першим бажанням дітей було виготовити все. На даному етапі завданням учителя і учнів було зуміти правильно оцінити свої можливості та вибрати найоптимальніший варіант. Ця робота виконувалась у групах. Об'єднались діти, які захотіли виготовити однакові іграшки, вони працювали за однаковою технологією. У групах це робити зручніше.
2. Технологічний та естетичний аналіз запропонованих виробів
Виріб повинен | Зразок №1 | Зразок №2 | Зразок №3 | Зразок №3 |
---|---|---|---|---|
Відповідати задуму | ||||
Бути простим у виконанні | ||||
Мати тарний естетичний вигляд | ||||
Бути виготовленим із доступного й недорогого матеріалу | ||||
Мати високі експлуатацій¬ні якості |
Учні аналізують ступінь складності даних виробів, їх зовнішній вигляд, звертають увагу на кількість витрачених ниток, а отже, вартість майбутнього виробу. Для полегшення процесу аналізу можна заповнити таблицю. Найбільш прийнятним буде той зразок, який набере найбільшу кількість балів.
3. Висновок із технічної пропозиції
У результаті проведеного аналізу різноманітних виробів можна зробити такий висновок: усі вироби мають високу художню цінність, виконані з естетичним смаком із дотриманням усіх технологічних вимог, але мають різну ступінь складності, як за обсягом роботи, так і за застосуванням елементів в'язання й конструкційних вузлів, які використані в даних виробах.
Отже, як модель, придатну для подальшого проектування, кожен учень вибрав ту, яка їй найбільше сподобалася. Ялинкові іграшки потребують невеликої кількості ниток, значить їх собівартість невисока. Виконані без помилок, охайно, з правильно проведеною волого-тепловою обробкою та накрохмалюванням, вони прикрасять інтер'єр будь-якого приміщення або ялинку, отже, завжди матимуть практичне застосування.
4. Розробка технічного проєкту
1. Аналіз вибраної схеми візерунка
Для того щоб проаналізувати кожну схему, діти мають пригадати, як виконувати окремі елементи в'язання, та їх умовні позначення.
2. Розробка композиції виробу
Кожен учень для себе має вирішити:
- у якому кольорі буде виготовлений виріб;
- яку пряжу слід використовувати, зважаючи на склад сировини, товщину нитки, бажаний розмір виробу (акрилову,бавовняну,меланж-суміш лавсану з віскозою, синтетичну віскозу тощо), коефіцієнт крутки;
- який гачок і якого номеру найкраще підійде до вибраних ниток;
- яке оздоблення використати для кожної іграшки.
Виконується ряд вправ для остаточною з'ясування відповідності гачка й пряжі.
Звертається увага на естетичний вигляд основ них елементів в'язання, які будуть траплятися у вибраній схемі візерунка. За потреби можна замінити один із компонентів: гачок або пряжу; або коректувати схему. На цьому етапі діти вивчають основи композиції, розташування та взаємний гармонійний зв'язок окремих частин виробу.
Тут повинні проявитися природні відчуття міри, естетичний смак, щоб призначення предмета гармоніювало з його формою, кольором, матеріалом. На цьому етапі роботи виникає надзвичайно складне завдання: опираючись на основні елементи в'язання гачком, виготовити оригінальний твір, у якому б відчувалась єдність художньої форми і практичного призначення речі.
5. Оформлення конструкторсько-технологічної документації
Кожен учень у своєму робочому зошиті:
- обґрунтовує вдалість вибраної теми проекту;
- замальовує ескіз виробу чи розміщує його фото;
- описує виріб;
- замальовує або вклеює копію схеми виробу;
- описує технологічні умови виконання свого проекту (номер гачка, якість, кількість, колір ниток, що використовуються, та їхню вартість);
- зазначає, які елементи в'язання гачком будуть використовуватись, їхні умовні позначення на схемі;
- відзначає, яких правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог треба дотримуватись під час виконання даного проекту;
- робить економічні обґрунтування:
- вартість пряжі, що була використана, і декоративного оздоблення;
- амортизація робочого місця та інструментів;
- вартість проведеної волого-теплової обробки з накрохмалювання.
III. Технологічний етап
На технологічному етапі здійснюється безпосереднє виготовлення ялинкових іграшок, тобто знання технологічних операцій. Виконання — індивідуальне. Під час роботи особлива увага приділяється якості виконання, загальному естетичному вигляду виробу.
Процес в'язання переважно не викликає утруднення в дітей, бо цю роботу вони вже виконували не раз. А от надання форми виробам за допомогою накрохмалювання — процес досить складний. Він полягав у тому, що всередину в'язаної іграшки, попередньо змоченої в міцному розчині крохмалю, вставляли надувну гумову кульку.
Потім її надували до потрібного розміру і зав'язували на нитку. Такі іграшки підвішували для осушування на день-два. Після цього кульку проколювали й дуже акуратно виймали, а іграшка тримала потрібну форму.
Великого клопоту завдав процес підбору крохмального розчину: ми експериментували й зі звичайним крохмалем, і з розтопленим цукром.
IV. Заключний етап
Після завершення робіт в рамках проєкту з виготовлення ялинкових прикрас (іграшок) у техніці в'язання гачком наступним етапом є організація виставки учнівських досягнень. Діти з великою гордістю і натхненням прикрашали виставковий стенд. Їхні роботи були виставлені й милували око школярів, учителів, батьків тривалий час.
Багато приємних відгуків було почуто і, звісно, це надихає на подальшу творчу роботу в рамках предмету "технології" (трудове навчання).
Додаток
Література
- Аппa (Burda).Spab an Handarbeiten. — 1984. — № 9.
- Взаємодія учня і вчителя у площині проектної діяльності. За ред. Дьоміної А. В., Пушкар Н. С. // Матеріали роботи творчої групи педагогів Волинської області.— Луцьк, 2006.
- Коберник О. Розробка творчих проектів на уроках технологічної праці // Трудова підготовка в закладах освіти. — 2002. —№ 1. — С. 41.
- Ксьонз С. Переваги проєктно-технологічної системи навчання // Трудова підготовка в закладах освіти. — 2007. — № 4. - С. 9.
- Прикрась свій дім. За ред. Степанова Е. О. — Техніка. — 1988. — Є. 215.
- Sресіаl Burda..Geschenke Hakeln— 1991. — № 22.
- Щербіюк Л. Колективний творчий проєкт «Історія костюма» //Трудова підготовка в закладах освіти. — 2007. — № 1. — С. 12.
- Ящук С. Методика проектного навчання в 5 клаеі під час вивчення технології обробки деревини // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2006. - № 1. – С. 6.
Код банера: