Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Породи коней. Роль в житті людини і фольклорі
4. Роль коня в житті людства
4.1 Подорож у далеке минуле (історична довідка)
У світі немає однакових коней і за певними якостями, а також по сфері використання всі скакуни поділяються на породи. Більшість з них є результатом вікової селекції людини, але також є і породи напівдиких коней, які живуть в природних умовах. Сьогодні у всьому світі відомо понад 150 порід. Опис деяких з них вирішила розглянути у слідуючому розділі роботи.
4.2 Коні бувають різні – породи коней
№25 - Якутська порода
Сьогодні зустріти цей вид коней можна на території сучасної Якутії, вздовж річок Лена, Колими, Індигірки. Тварина належить до аборигенної породи і виводилося під безпосереднім впливом самої природи. Якутська кінь має густу шість, яка може досягати 15 см довжини. Вона має дуже гарні і стійкі копита, якими вона прекрасно здобуває собі їжу в умовах північного клімату. Тварина не вибагливі до їжі, чудово переносить тривалі морози, може перебувати під відкритим небом при температурі до мінус 50 градусів. Коней цієї породи відрізняє пізній період дозрівання і довголіття. На фото ви бачите найяскравішого представника виду.
№24 – Пінто
Цю породу коней легко можна дізнатися за незвичним кольором. Не дарма в перекладі з іспанської їх назва означає «пофарбовані». Це американський вид тварин з іспанським походженням. Сьогодні виділяють кілька типів коней пінто: верхові, скакові, пастуші, мисливські. Пінто не високі, і у всіх документах позиціонуються як поні. Їх зростання становить 140 м в холці. Алюр у тварини різкий, ознаки породи не однорідні, однак це дуже доброзичливе і старанне тварина. Ось одне фото з представників виду.
№23 – Фалабелла
Це самі маленькі коні на планеті. Їх зростання може становити 50 див. Що може здатися неймовірним. Статура у них, як у верхових коней. Новий вид був селекціонований в двадцятому столітті в Аргентині. Це тварина дуже любить дітей, і ця любов взаємна. Ось фото Фарабеллы.
№22 – Шетландський поні
Ця мініатюрна конячка була селекціонована на Шетландських островах. Вони мають дуже гарні і міцні ноги, густу шерсть і за виглядом дуже нагадують важковаговиків. Поні може досягати зростання 110 см і жити в 2 рази більше верхових порід коней. Тривалість їх життя може досягати 55 років. Перед вами фото з зображенням шетлендського поні, якого так люблять діти.
№21 – Пасо фіно
Для породи характерна гарна статура, пропорційність, граціозність, витончена шия, груди, міцні рівні ноги. Виникло тварина в шістнадцятому столітті в Пуерто-Ріко, завдяки іспанським переселенцям. Саме тому пасо фіно зустрічається по всій території Південної Америки. Це надзвичайно витривала тварина і м’яким алюром, яке може долати сотні кілометрів щодня. Пасо фіно дуже доброзичливі, слухняні і ранимі. На фото чистокровний представник виду.
№ 20 – Першерон
Це нечистокровний норійський кінь, який був виведений на території Франції у дев’ятнадцятому столітті. Предки тварини – аборигенна місцева тяглова особина, яку схрестили з арабським скакуном. Серед інших французьких порід коней першерон відрізняються дуже гарним і потужним силуетом, неймовірною силою, помірної риссю, спокійною вдачею. На фото представлений першерон вороною масті.
№19 – Суффольк
Кінь відноситься до найдавнішого британському увазі, важкоатлет. Виведена вона у вісімнадцятому столітті для польових робіт, переміщення вантажів і верхової їзди. Породу Суффольк відрізняє доброзичливий поступливий характер, працьовитість і довголіття. Що цікаво, тварини даного виду мають тільки одну масть. Це ми можете побачити на наступному фото.
№18 – Володимирський ваговоз
Дані коні були селекціоновані в кінних заводах Суздальській і Володимирської областей за часів Радянського Союзу. Це неймовірно красива, витривала і дивно спокійна конячка, яка дуже полюбилася місцевому населенню. Вона має м’язисті ноги з білою окантовкою, широкий торс, міцну шию. Вони жваві і дуже швидкі. Володимирський ваговоз також дуже невибагливий до їжі і умов утримання. На жаль, порода сьогодні знаходиться на межі зникнення. Фото яскравого представника породи.
№17 – Марвар
Багато хто вважає, що красиві і витончені коні в світі родом з Азії. Саме звідти пішла порода марварийских коней. Її Батьківщина – Індія. Порода володіє неймовірно сильними ногами і відрізняється проходженням на великі відстані, витривалістю і тихим вдачею. Марвар були відомі ще за часів Олександра Македонського і пережили довгу історію. Їх предками прийнято вважати ахалтекинцев і чистокровних арабських особин. Тварина має зігнуті всередину вуха, які крутитяться на 180 градусів. На фото марвар, прикрашена квітами.
№ 16 – Персидський араб
Це найдавніші коні в світі. Дослідники впевнені, що порода існувала близько 2000 років до н. е. на території Персії (сучасний Іран). У персидського араба більш потужна статура, ніж у звичайного араба, довгу лебедину шию, шовковиста волосяне покриття. Це дуже вишуканий, жвавий, елегантний верховий кінь, дуже витривала і енергійна порода. Зростання її може становити 150 див. Кінь прекрасно пристосований до різних погодних умов, не вибагливий до їжі. Ось його фото.
№15 – Уельський коб
Ця порода вважається дуже давньої і перші згадки про цю тварину зустрічаються ще в часи правління римських імператорів. Сьогодні поділяють тварина на 3 типи. Самі низькорослі – це гірський вид, також є середній і уельський коб, представники якого грають у поло. Найвищі особини можуть досягати зростання 150 см в холці. Уельський коб був селекціонований шляхом схрещування верхових видів з кращими арабськими жеребами. Крім поло, ці тварини показують хороші результати в гонках. Перед вами чистокровний кінь.
№14 – Хафлингер
Цю породу відрізняє золотаве забарвлення, біла гладка грива і ідеальний характер для життя в сім’ї. Походження хафлингерів погано відомо, однак багато дослідників вважають, що їхня Батьківщина – Австралія. Тварини надзвичайно витривалі, мають лагідну вдачу і можуть використовуватися для верхової їзди і в якості тягача. Сьогодні вони зустрічаються в різних куточках світу.
№13 – Кнабступпер
Порода була селекціонована у Данії ще в шістнадцятому столітті. Відрізняє її незвичайний плямисте забарвлення. Тварини беруть участь в різних конкурсах, змаганнях і часто стають переможцями. Основна частина кнабступерів зосереджена раніше в Данії. Ось це разюче красива тварина.
№12 – Рокі Маунтін
Це неймовірно красивий кінь Скелястих гір, яка була виведена в США. Їх поголів’я відносно невелике і налічує близько 3 тисяч особин. Крім ідеально складеного статури, тварина відрізняється особливим типом алюра, який вигідно відрізняє її від інших верхових порід. На фото зображено яскравий представник Рокі Маунтін.
№11 – Фіорд (Фіордський кінь)
Це одна з тих порід, які мають найчистіші родові лінії. Знайдена вона на території Норвегії. Дослідники також не знають точне походження коня, проте її образ дивним чином схожий на стародавні наскальні малюнки, що датуються близько 30 тис. років до н. е. Далеко не всі тварини так зберегли масть та інші характеристики, як фіорд. Основну більшість особин має булану масть. Відрізняються вони надійністю, силою і доброю вдачею, тому і сьогодні їх використовують для верхової їзди та перевезення вантажів. Перед вами один з найяскравіших представники старовинного вигляду.
№11 – Англійський ваговоз
Це найбільш високорослі коні на планеті, їх зростання може сягати 220 див. Походження тварин дуже давнє. Вважається, що свій рід вони ведуть ще від Римських коней, які брали участь у боях і орали землю. Назву свою вони отримали від англійського слова, яке в перекладі означає «графство». Незважаючи на те, що порода дуже давня, вона по своїй суті дуже неоднорідна. Можна зустріти величезних особин самих неймовірних розмірів, які придатні тільки для повільного пересування, або коней масивних для польових робіт і перевезення вантажів. Особливістю виду прийнято вважати велику груди, високий ріст і білі тонкі панчохи на ногах.
№9 – Іберійська порода коней
Кінь даної породи проживає на території Іспанії та Португалії. Це найдавніша порода, вона стала основою багатьох нових видів, таких як аппалуза, поні і т. д. Кінь надзвичайно красива. Граціозна, тому вона зустрічається у кориді, показових і шоу виступах. Сьогодні фахівці розрізняють чистий іспанська та португальська вид тварини. Перед вами красивий представник іберійської породи.
№8 – Ганноверська порода
Кінь виникла в кінці вісімнадцятого століття в Німеччині. Сьогодні це найчисельніша порода на території Європи. Крім того, ганноверський кінь найчастіше зустрічається у спортивних змаганнях. Виведена вона була з не дуже гарного поголів’я, і була скрещена з верховими типами, арабськими особинами. Зовнішність у тварини ідеальна, в її рисах можна простежити вплив азіатських видів та англійської чистокровної.
№7 – Голштинська порода
Батьківщина цих тварин – Пруссія, її вважають однією з найдавніших на території сучасної Німеччини. Селекційні роботи над новим видом були розпочаті ще у тринадцятому столітті. Спочатку голштинський кінь був популярний в якості помічника на фермерських господарства, завдяки своїй витривалості. Пізніше вигляд був поліпшений і вони стали використовуватися для верхової їзди. Сьогодні вони беруть участь у змаганнях по забігу екіпажів. Район поширення виду не великий. Перед вами фото чистокровного голштинца, який долає бар’єр.
№6 – Будьонівська порода коней
Вперше була селекционировна в кінці двадцятого століття території Росії. Спочатку стояла мета провести коня для верхової їзди та перевезення вантажів, однак вона використовувалася і у військових цілях, спортивних змаганнях. Це надзвичайно красива, витривала і добродушна особину. Характерною відмінністю породи є рудий окрас. Тварина займає почесне третє місце за участі в спортивних змаганнях.
№5 – Донська порода коней
Це дуже самобутній вид, який був виведений в південній частині Росії донським козацтвом. Кінь має характерний рудий окрас, відрізняється витривалістю, хорошим здоров’ям, довголіттям. Коні цієї породи брали участь у Російсько-Турецькій війні і були дуже популярними для верхової їзди та перевезення вантажів. Зростання досягає 160 див. Цих коней можна вважати універсальними, оскільки вони успішно показують себе у всіх видах кінного спорту, ралі, триборство, циркових мистецтвах, туристичному бізнесі.
№4 – Орловська порода коней
Орловський рисак – гордість російського конярства. Виведена вона в Росії при безпосередній участі графа Григорія Орлова. Під час її селекціонування були схрещені різні породи західноєвропейських і східних коней. Орловська рисиста – дуже красива, витончена кінь, з хорошим характером. В даний час тварин використовують для верхової їзди, участі в різних змаганнях, виступах, традиційно в упряжі, показах.
№3 – Арабська порода коней
Трійку найбільш неперевершених коней планети, на нашу думку, замикає цей дивовижний вид. Цих коней вважають найдорожчими і витривалими. Чистокровний арабський рисак був селекціонована в 4 тисячолітті до н. е. Характерними рисами її є увігнутість голови, стирчить хвіст і великі очі. Це дуже плідне тварина, вік якого може досягати 30 років, що є безумовним рекордом серед інших родичів. Сьогодні тварину можна зустріти в будь-якому куточку планети. Вони використовуються для забігів, кінному спорті, показів, катання і т. д. Перед вами яскравий представник виду.
№2 – Ахалтекінська порода коней
На другому місці нашого параду самих чарівних коней на планеті по праву знаходиться ахалтекінець. Це представник однієї з найдавніших порід, виведених близько 5 тисяч років тому на території сучасного Туркменистану. Це чиста порода верхових коней, яка у всьому світі визнана як еталонна. Характерними особливостями виду є хороша адаптованість до будь-якого клімату, витривалість, висока швидкість. Тварина не має гриви, а його шкіра просто світиться від блиску на сонці. Ці характеристики не дадуть сплутати його з іншими видами. Коні дуже темпераментні й жваві. Ось фото ахалтекінця.
№1 – Фриз (Фризький кінь)
Як би не були ми небайдужі до вітчизняного конярства, але все ж пальму першості ми віддали породі, яка була виведена в Голландії. «Чорні перлини», так ще називають їх місцеві жителі, підкорюють з першого погляду. Особливістю їх є волосистість ніг і дивовижної краси зовнішність. Але скільки не говори про коня – її варто хоча б один раз побачити. Отже. Переможець нашого топ-25 найбільш красивих коней світу – гордий і неперевершений Фриз або фризький кінь.
4.3 Образ коня у народному фольклорі, мистецтві і побуті
Кінь, кобила, кінь - у житті людини, народній традиції і народному фольклорі одне з найбільш міфологізованих тварин, втілення зв'язку зі світом надприродного, «тим світлом», атрибут міфологічних персонажів. Пов'язаний одночасно з культом родючості (сонця і т.п.), смертю і похоронним культом. Звідси роль коня (і відповідних обрядових персонажів при ряджених і т.п.) в календарних і сімейних обрядах народного фольклору (насамперед у весіллі), гадання й ін. За археологічними даними, Кінь (поряд з собакою) був головною жертовною твариною на похороні, провідником на «той світ» (пор. казкові мотиви коня - чудесного помічника героя, який допомагає проникнути у тридев'яте царство, на вершину скляної гори і т.п.) .
СР Лужицьке уявлення про те, що кінь (і собака) може бачити смерть, про що свідчить його неспокійна поведінка тощо Характерний загальнослов'янський фольклорний мотив віщого коня, пророкує смерть своєму господареві (Марко Кралевич І сербському епосі, святому Глібу, чий кінь зламав ногу, коли князь вирушив до місця загибелі, і т.п.
У найбільш міфологізованому контексті цей мотив відомий у «Повісті временних літ» (під 912 г .), де волхв передрікає вещему Олегу смерть від коня. Кінь (кінський череп) і змія - характерні втілення хтонічних сил і смерті в спільнослов'янської традиції. Міфічного змія - ватажка змій у Хорватії іменують «зміїний кінь», «Вілінський кінь» (пор. Віла); волосся з кінського хвоста перетворюються на змій (македон.). При цьому кінь, і особливо вершник - герой чи святий (субститут язичницького божества), виступають як супротивники змія, злих сил, хвороб у фольклорних і образотворчих текстах (у тому числі на іконах «Чудо Георгія про змія» і т.п.).
Особливе значення мала порода коня і масть коня: білий (золотий) кінь був атрибутом Господа Бога, Юрія-Єгорій в польській і східнослов'янський традиціях (у білоруських змовах); у сербській пісні св. Микола їде на синьому, червоному і білому коні (пор. в ст. Колір). Відповідно до подвійною природою коня-медіатора амбівалентними властивостями наділяється кінський череп: пор.
Ритуал спалення на вогнищі купальському черепа коня як втілення «відьми», смерті і т.п. і використання кінського черепа як оберіг худоби, бджіл, городу (при окремих випадках застосування його для наведення псування - пол.). Повсюдно кінський череп використовувався в якості будівельної жертви. Покровителями коней вважалися святі вершники - Георгій-Юрій (общеслав, покровитель худоби, порівн.).
Іменування коней «Єгором хоробрим» у Приангар'ї), «кінські боги» Флор і Лавр, Феодор (Тодор) Тірон у південних слов'ян (день його пам'яті - Тодорова субота - іменується Кінські Велікден, «кінська паска»).
Рідше як спеціалізованих покровителів коней виступає св. Власій (який також іноді зображується на іконах вершником) і Нікола (Микола): у Білорусі у народному фольклорі свято Власія називався «кінське свято» - у цей день об'їжджають молодих коней, не працюють на конях, влаштовують для них спеціальну трапезу Ніколу могли представляти вершником у сербській традиції, разом зі св. Савою і ін Кінь білий (східний-слов., Болг.), Вогненний (східний-слов.) - Атрибут Іллі, роз'їжджає по небу верхи або в колісниці; грім - гуркіт кінських копит (пор. російські загадки, де грім - тупіт або іржання коней).
Характерна також зв'язок коня з персонажами нижчої міфології - вилами у південних слов'ян (самим вилам іноді приписують кінські ноги), русалками у східних (русалку зображував ряджений «кінь»), будинковим і ін нечисту силу, у тому числі будинкового, можна побачити, надівши на шию хомут. Домовик - господар кінський може любити коней особливої масті або, навпаки, не злюбила коня, який не припав до двору. Кінь невизначеної - рябої масті небезпечний в господарстві, на ньому у хлів може в'їхати хлявнік (біл.).
Тому в багатьох казках і легендах народного фольклору коні і люди співмешкають один з одним, є мотиви народження людини від коня і спорідненості з нею. Таким чином, для коней третього типу міфології характерні в першу чергу риси тотемної тварини. У міфології є ще одна група коней, що займає проміжне становище, в якісних характеристиках і діях яких присутні і ознаки божественних коней і коней-"перевертнів" - це Кінь пустелі.
Пережитки тотемічного культу коня виявлені сьогодні у самих різних народів світу. Ряд дослідників пов'язують різні прояви культу коня в усній народній творчості з індо-іранським або тюрко-монгольським етнічним світом. Проте походження образів цих незвичайних коней у фольклорі не настільки однозначні. Можливо, серед цієї категорії коней більш архаїчними є образи надприродних коней, пов'язаних з водною стихією.
Як відомо, вода (світовий океан) в міфопоетичних традиціях народів Стародавнього Єгипту, Дворіччя, Ірану, Індії і Древньої Греції складає першоелемент, з якого виникли земля і небо, весь космос, в тому числі божественні істоти - творці природи, тварин і людей. На думку окремих дослідників, зв'язок коні з водою носить загальноіндоєвропейський характер. Рудименти таких уявлень простежуються і в башкирської міфології - в епосі «Урал-батир» першоосновою життя і природи проголошується життєдайна вода. І як наслідок таких поглядів предків башкир на походження світобудови - в епосі, казках і легендах коні народжуються у воді або виходять з неї.
Витоки образів небесних коней, ймовірно, пов'язані з іншою космогонічної системою. У міфології древніх китайців небо вважається творцем всього сущого: води, землі, вогню, людей і т.д. У стародавніх тюрків і монголів Центральної Азії - Тенгрі, самовознікшее обожнені небо, одночасно було і безпосереднім проявом неба. Він творець всього, розпорядник долею людини, народу, государів, худоби і т.д.
Ця думка, можливо, була екстрапольована і на тваринний світ - у багатьох народів коні спускаються з неба. Таким чином, якщо культ водних коней своїм корінням сходить до найдавніших, ймовірно, індоєвропейським міфологічним традиціям, то витоки культу небесних коней, по всій видимості, пов'язані з релігійно-космологічними уявленнями народів Центральної Азії, насамперед предків тюрко-монгольських народів.
Деякі вчені вважають, що в міфології народів світу кінь завжди маркується позитивно, він не став драконом або якимось демонічним істотою, а як божество - відноситься до верхнього, світлого пантеону богів, виступає супротивником хтонічного світу. Однак етнографічні та фольклорніматеріали не дають підстав для таких однозначних висновків.
У казках «Сіра ворона», «Молодий мисливець і мяскай» дочки дью-пярі і мяскай з дочками можуть приймати вигляд кобилиць і т.д. Формування культу коня у народів Євразії, у тому числі і предків башкирів, йшло не тільки по висхідній лінії: від коней-"перевертнів" - тотемів - тотемічних предків - до образів верхніх світлих зооморфних богів у вигляді коней. У культу коня були періоди злетів і падінь, зіткнень і боротьби з іншими поглядами на людину, суспільство і навколишній світ.
Де, в якому районі міг формуватися культ коня? При локалізації району виникнення культів тих чи інших тварин істотну роль відіграє визначення ареалу їх найдавнішого проживання. Аналіз остеологічного матеріалу епохи палеоліту, мезоліту і неоліту показує, що спроби відшукати в межах Середньої, Передньої і Малої Азії, а також в Індії, Дворіччя та Єгипті будь-яких кісткових залишків представників породи справжніх коней виявилися безуспішними. Даний висновок підтверджується і матеріалами образотворчого мистецтва древніх людей. Серед дослідників немає розбіжності в питанні, що корінь походження тотемізму пов'язаний з виникненням переважної полювання на той чи інший вид тварин.
А така спеціалізація сталася там, де не було ні ослів, ні полуослів, а були лише косяки диких коней, тобто в степах Причорномор'я і далі на Схід, в степах Казахстану, Алтаю та Центральної Азії. Можна вважати, що саме в цьому ареалі виник тотемічний культ коня. На сьогодні історична наука безсила встановити предки яких сучасних народів жили 30-15 тис. років тому на Руській рівнині, Південному Уралі або на Ангаро-Ленському плато. Адже, на думку дослідників, мешканці поселення Костенка I мали різко вираженими негроїдними ознаками.
Висновки
Хочеться зауважити, що центри ЛВЕ важкодоступні, тим більше для людей з обмеженими можливостями, що не мають свого транспорту. У більшості людей з фізичними та інтелектуальними проблемами порушено відчуття простору, свого тіла, а також відчуття себе, як особистості - словом те, що формує і визначає взаємини зі світом.
Кінь ж розширює комунікативні можливості людини. Вона ставить людей з розумовою відсталістю та соціально-психічними захворюваннями в ситуацію, коли їх реакції більш адекватні, ніж зазвичай. Коли людина їде верхи, йому необхідно вступити в контакт зі своїм конем, дотримуючись при цьому певних правил. Тільки в цьому випадку кінь реагує на накази вершника.
Таким чином, крім позитивного ефекту щодо моторики, у всіх випадках у пацієнтів з'являється, що важливо, самостійність, впевненість у своїх можливостях і негласне змагання один з одним, зацікавленість і величезне бажання самим брати участь у процесі лікування, що стало величезною рушійною силою в їх одужання.
Що ще людина з обмеженими можливостями отримує сидячи на коні?
Це і освоєння свого тіла, і освоєння простору, розширення цього простору, зокрема, за рахунок зміни точки зору. Важко передати самовідчуття людини, яка завжди сидить в інвалідному візку і дивиться на всіх знизу вгору. І раптом він опиняється на кілька голів вище найвищого з навколишніх і може незалежно від усіх пересуватися.
Володіння навичками верхової їзди дає можливість перейти від залежності до нової якості - якості людини, що керує великим тваринам, що направляє його в необхідну для себе сторону. Людина починає пишатися своїми успіхами, у нього підвищується самооцінка, з'являється повага до себе , поліпшується самоконтроль він не відчуває себе соціально відсталим.
Успіхи в верховій їзді формують особистість: чуйність до рухів коня, тренують реакції; вміння управляти конем дає навички оцінки ситуації та впливу на неї; довіру до коня поширюється на довіру до людей, з якими хвора людина взаємодіє.
Таким чином, в процесі реабілітації відбувається послідовний перенесення набутих фізичних, комунікативних та інших навичок із ситуацій верхової їзди в повсякденну соціально дуже важке життя.
Список використаних джерел
- Л. К. Грачев, І. Ю. Казаченко, І. С. Роберт. «Про досвід діяльності екологічного центру «Жива нитка»: НДІ сім'ї, 1997 р. - 80 стор
- П. Т. Гурвич. «Які захворювання лікують їздою верхи». Журнал
- «Конярство і кінний спорт» № 1 за 1997 р. - стор. 22-23.
- П. Т. Гурвич. «Центр лікування їздою верхи». Журнал «Конярство і кінний спорт» № 2 за 1997 р. - стор.26-27.
- Д. А. Гуревич. «Лікувальна верхова їзда». Журнал «Конярство і кінний спорт» № 5 за 1997 р. - стор.27-28.
- П. Т. Гурвич. «Верхова їзда як засіб лікування та реабілітації в неврології та психіатрії». Журнал «Неврологія і психіатрія» № 8 за 1997 р. - стр. 65.
- Н. И. Іонатамішвілі, Ц. Ш. Чхіквішвілі. «Особливості райттерапіі при дитячому церебральному паралічі» (Кафедра ЛВК і ВК, кафедра неврології Тбіліської Медичної Академії, Центр райтрерапіі та реабілітації).
- Н. И. Іонатамішвілі. «Реабілітація дітей з гіпокінетичній формою дитячого церебрального паралічу» (Кафедра ЛВК і ВК Тбіліської
- Медичної Академії, Центр райтрерапіі та реабілітації).
- М. М. Рухадзе. «Патофізіологічні обгрунтування райттерапі» (Кафедра ЛВК і ВК, кафедра неврології Тбіліської Медичної
- Академії, Центр райтрерапіі та реабілітації).
- БНТ. Перекази і легенди. 1987. Т.II.
- БНТ. Богатирські казки. 1988. Т. III. 12.
- БНТ. Чарівні казки. Казки про тварин.1989. Т.IV.
- Боголюбський С.М. Походження і перетворення домашніх тварин, 1959.
Іпотерапія як нетрадиційний метод лікування
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: