Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Історія відкриття закону Архімеда
Сьогодні ми з вами відправимося в Стародавню Грецію в 3 століття до нашої ери. Саме в цей час в Сиракузах, на острові Сицилія мешкав найбільший грецький механік, фізик, математик старовини - Архімед.
Він прославився численними науковими працями, головним чином в області геометрії і механіки. Народився і провів велику частину життя в Сиракузах (Сицилія). Вчився в Александрії (Єгипет). Був радником царя Сицилії Гиєрона II.
Вже за життя Архімеда навколо його імені створювалися легенди, приводом для яких служили його вражаючі винаходи, що здійснювали приголомшуючу дію на сучасників.
Існує легенда про те, як цар Гиєрон доручив Архімеду перевірити чесність майстра, що виготовив золоту корону. Хоча корона важила стільки, скільки було відпущено на неї золота, цар запідозрив, що вона виготовлена із сплаву золота з іншими дешевшими металами.
Архімеду було доручено дізнатися, не ламаючи корони, чи є в ній домішка. Питома вага золота була відома, але проблема полягала в тому, щоб точно визначити об'єм корони: адже вона мала неправильну форму!
Архімед довго не міг виконати це завдання. Рішення прийшло випадково, коли він, знаходячись в лазні, занурився в наповнену водою ванну і звернув увагу на витіснення рідини. І тут йому прийшла в голову блискуча ідея: занурюючи корону у воду, можна визначити її об'єм, вимірявши, об'єм витісненої нею води.
Тріумфуючий і збуджений своїм відкриттям, Архімед голяка вискочив на вулицю з криком "Еврика! Еврика", що в перекладі з грецької мови означає: "Знайшов! Знайшов"!. І, дійсно, у цей момент був відкритий основний закон гідростатики.
Інша легенда повествує, що побудований Гиєроном в подарунок єгипетському цареві Птолемею розкішний трищогловий корабель "Сиракузія" (більше п'ятдесяти метрів завдовжки, що на ті часи було дуже багато), спорудженням якого Архімед керував, довго не могли спустити на воду.
На очах у здивованої публіки Архімед по сухому тягнув навантажений під зав'язку корабель з усією командою на борту, користуючись системою блоків. Тим самим він рішуче спростував категоричне твердження великого Аристотеля, що сила, яка не досягає певної межі, не може здійснювати корисну роботу.
В якості доказу Аристотель вказував на неможливість одній людині зрушити з місця корабель, який зазвичай тягне бригада матросів. Архімед спорудив систему блоків, за допомогою якої він зміг виконати цю роботу одним рухом руки.
Спадщина Архімеда велика. До нас дійшов образ ученого, який викликає досить бурхливі емоції. Роздуми Архімеда над принципом важеля послужили приводом для його крилатих слів: "Дайте мені точку опори, і я зрушу Землю".
Збереглася легенда про те, що Архімед використав у боротьбі з римським флотом увігнуті дзеркала, підпалюючи кораблі супротивника сфокусованими сонячними променями. За переказами, Архімед спалив ворожі кораблі за допомогою дзеркал. Але як йому це вдалося - невідомо.
Інженерний геній Архімеда з особливою силою проявився під час облоги Сиракуз римлянами в 212р. до н. э. Адже в цей час йому було вже 75 років! Побудовані потужні метальні машини Архімеда закидали римські війська важкими каменями. Думаючи, що вони будуть у безпеці у самих стін міста, римляни кинулися туди, але в цей час легкі метальні машини близької дії закидали їх градом ядер.
Потужні крани захоплювали залізними крюками кораблі, підводили їх догори, а потім кидали вниз, так що кораблі переверталися і тонули. Римляни вимушені були відмовитися від думки узяти місто штурмом і перейшли до облоги, яка тривала тринадцять місяців.
Але облога завершилася узяттям міста через зраду деяких обложених, що відкрили прохід армії Марцелла восени 212 року до н. э. Саме тоді Архімед, за відомостями Плутарха, і був заколений римським солдатом, якому заборонив торкатися до фігур, намальованих на піску його абака.
Різні версії обставин загибелі Архімеда свідчать, що його турбувало лише одно - його ідеї. Звичайно, він не безсмертний, але йому вдалося стримати на якийсь час натиск римської армії. Тільки зрада могла його перемогти.
Архімед блискуче поєднував таланти інженера-винахідника і ученого-теоретика. Окрім військових машин сконструював планетарій і гвинт для підйому води, який досі використовують. Написав трактати: "Про спіралі", "Про кулю і циліндр", "Про коноїди і сфероїди", "Про важелі", "Про плаваючі тіла" та інші.
Також, він вичислив об'єм сфери і значення числа "Пі". Підрахував число піщинок в об'ємі земної кулі.
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: