Сакральне значення ляльки-мотанки - оберега
Значення ляльки-мотанки
Кожна людина на землі мріє мати оберіг, який захистить від зла та біди, який допоможе виконати найзаповітніше бажання та дасть сили побороти усі негаразди сьогодення. У нашого народу здавна такий оберіг існував – це лялька-мотанка.
Така лялька буває різної форми – великою й маленькою. Обличчя вона немає, воно досить символічне. Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею – ще й з хрестом замість обличчя. Народна лялька, зроблена власноруч, сповнена позитивної енергії, любові та тепла.
Серед ляльок-оберегів виділяються ляльки-зерновушки (крупенічки). (додаток 1). Це символи, які за народним повір'ям, приносять в дім достаток, благополуччя, допомагають досягти успіхів у роботі. При їх виготовленні використовується зерно.
Основне правило при виготовленні - заборона застосовувати подрiбнену крупу або пластівці, обов'язково лише ціле зерно різних видів злаків: пшеницю, перловку, гречку, рис, пшоно, горох.
За старих часів кожна маленька дитина, дівчина і жінка робили собі особливу ляльку, слов'яни називали її Бажальницею ( додаток 2). Витовляючи таку ляльку, не скупились на яскраві тканини, намиста, стрічки. Лялька мусила обов’язково бути з руками. З нею спілкувались і робили їй подарунки - нові хусточки, намистини, стрічки.
Мотанка–Матуся (додаток 3) – одна з найдобріших і найулюбленіших ляльок. Основні принципи виготовлення ляльки-Матусі такі ж, як і для всіх мотанок. Особливість такої ляльки в тому, що вона тримає в руках ляльку-немовлятко (пеленашку).
Лялька з діточками нагадує іконописний образ Богородиці. Її дарують новоствореним сім'ям.
Ганчіркову ляльку – берегиню, вироблену власними руками, мати дарувала донечці перед весіллям, благословляючи таким чином на щасливе заміжжя. Гості теж дарували ляльок з побажанням, щоб в них народилося багато діточок.
Берегиня (додаток 4). Її зображують із руками, піднятими вгору в молитовному жесті або з опущеними вниз. Коли руки підняті вгору – Богиня закликає небо допомогти засіяти ниву, зачати нове життя на землі. Коли руки опущені вниз – Богиня благословляє землю на народження, принесення плодів, дарів.
Лялька – Багаторучниця (додаток 5). Вона отримала свою назву за наявність великої кількості рук (п`ять пар рук). Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу.
А лялька допомагала їй у цій справі . Народ вірив, що в мотанці знаходиться дух предків і що вона може передавати досвід з покоління в покоління. Українці вважали, що цей символ приносить їм багатство та успіх.
Весільна лялька (додаток 6). Найретельніше готували ляльку для нареченої та напередодні народження дитини. Таку мотанку вбирали дуже гарно.
Кожна лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, під'юпник (або нижня спідничка) і запаску - підібрано все в традиціях українського костюму різних регіонів. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи - минулий, теперішній і майбутній; обов'язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір - очіпок, стрічка чи хустка, що символізує зв'язок з небом.
З ляльками, які зроблені з ниток, у більшості людей пов'язані теплі спогади з дитинства. Лялька з ниток своїми руками робиться просто і швидко. Для роботи не потрібно використовувати багато матеріалів, а також виготовляти складні конструкції. Маленьким діткам обов'язково припаде до душі таке заняття, яке може стати улюбленим. Ляльки з ниток можуть стати відмінним варіантом для талісмана або подарунка в якості сувеніра
Згідно численним віруванням, коли людина хворіла, їй давали спеціально виготовлену ляльку-мотанку. Після того, як хвороба проходила, ляльку спалювали, вважаючи, що вона перейняла на себе всю негативну енергію. Також досить часто виготовляли окремі ляльки для проведення численних ритуалів, у які вплітали всі ті предмети або речі, яких людина прагнула позбутись. Як результат, такі ляльки топили у воді або спалювали на багатті.
Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі.
Код банера: