Проєкт "Лялька-мотанка - оберіг українського народу"
Творчий проєкт на тему "Лялька-мотанка - оберіг українського народу", який виконав учень 4 класу з предмету "дизайн і технології", дає змогу познайомитись дітям початкової школи з історією виникнення оберегів і традиціями віготовлення народної ляльки. Науково-дослідницька робота показує роль ляльки-мотанки у житті людини, як оберігу українського народу та її обрядове значення.
Докладніше про проєкт:
Значення та технологія виготовлення ляльки-мотанки, яка є оберегом народу України, представлена у науково-дослідницькій роботі (проєкті) 4 класу з дизайну і технологій. Матеріал даної творчої роботи поглибить ваші знання про особливості та традиції створення української народної ляльки, покаже справжнє мистецтво її виготовлення в Україні.
Автор проєктної роботи з технологій виготовляє свою ляльку-мотанку, яка вважається оберегом українського народу, знайомиться з легендами про те, що лялька є посередником між живими і тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Школяр стверджує, що символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться тільки за допомого ниток, стрічок та методом намотування.
Зміст
- Історія ляльки-мотанки та її виготовлення.
- Групи і види ляльок-мотанок
- Особливості та традиції виготовлення.
- Значення кольорів ляльки-мотанки.
- Ознаки справжньої української ляльки-мотанки.
- Сакральне значення ляльки-мотанки - оберега.
- Технологія виготовлення української ляльки-мотанки.
- Висновки.
- Перелік використаних джерел.
- Додатки
Вступ
Музику серця в душі,
Ніколи не пізно згадати
Те, що забули усі …
Надія Пришляк
Про українські рушники та вишиванки знають повсюди і в Україні і далеко за її межами, а от про ляльку-мотанку інколи не знають нічого. Прекрасно що традиції створення та використання таких ляльок збереглися та продовжують відроджуватися. Мотанки давні родинні обереги українців. Такі ляльки уособлюють собою єднання сімейних зв’язків поколінь.
Українська лялька-мотанка - це втілення національної гордості і духу українського народу. Вона привертає увагу своєю красою та вишуканим виглядом. Кожна деталь ляльки створена з любов'ю до рідної країни. Вона виготовлена з натуральних матеріалів, що надає їй особливого шарму та автентичності. Кольори та візерунки тканини відображають українські традиції і символіку.
В українській родині з давніх-давен одним із сакральних оберегів була лялька-мотанка. Її можна було бачити в будь-якій селянській хаті. Такі ляльки виконували різні функції: охороняли житло, дітей, сон, берегли господарство. Малеча любила нами бавитися. Матеріалами для виготовлення ляльок служили: сіно, солома, дерево, трави, сухе листя, насіння, зерна. Секрети їх виготовлення передавались в родині від матері до дочки.
Вважають, що лялька є посередником між живими і тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Обличчя як такого у ляльки немає, воно досить символічне.
Вважається , що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею ще й з хрестом замість обличчя. Символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться лише за допомого ниток, стрічок, шляхом намотування.
Раніше кожна дівчинка повинна була вміти робити цей оберіг, тому дівчата до цього ставились так само відповідально, як і до вишивання шлюбного рушника.
Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це сакральний символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі.
Актуальність:
У наш час на прилавках магазинів можна побачити велику кількість різних іграшок: дешевих, дорогих, ексклюзивних, які затінили народну. Але фабричні іграшки не несуть тепла душі своїх творців. Тому вважаємо, що в ХХІ столітті діти повинні бачити та гратися не лише іграшками магазинними, а й вміти робити їх власними руками. Прикладом такої іграшки є лялька – мотанка з її сакральним значенням.
Ляльки-мотанки дають змогу не загубити прадавню культуру рідної землі та зберегти її для майбутніх поколінь.
Мета проєкту: дослідження традицій виготовлення народної ляльки, ролі ляльки – мотанки у житті українців та її магічно- обрядове значення.
Завдання:
- Відшукати, систематизувати та проаналізувати літературу з даної теми.
- Вивчити та застосувати на практиці технології виготовлення різних видів ляльок.
- Виготовити сувенірну ляльку – мотанку, яка була поширена на Поділлі.
- Показати актуальність проведених досліджень.
Об'єктом дослідження є українська лялька.
Предметом дослідження виступають історична та художня література, чисельні Інтернет джерела, власні дослідження.
Новизна: при проведенні дослідження були отримані нові факти по виготовленню ляльки-мотанки на Поділлі.
Методи дослідження: дослідження джерел інформації.
Практичне значення роботи полягає в тому, що отримані результати в подальшому можна використовувати для вивчення фольклорної спадщини рідного народу та при проведенні майстер-класів по виготовленню ляльки-мотанки.
Код банера: