Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Сезонний ріст пагонів і хвої сосни звичайної
3.3. Сезонний ріст пагонів і хвої сосни звичайної
Початок подовження бруньок, тобто збільшення довжини пагонів у них, було зареєстровано у другій декаді квітня (рис. 3.7). У третій декаді квітня довжина бруньки збільшилася удвічі. Найбільш інтенсивний ріст пагона відбувався у травні: його довжина зросла від 90 мм у першій декаді до 350 мм у третій декаді.
У першій декаді червня ріст пагона уповільнився, а у другій декаді червня практично припинився (див. рис. 3.7).
Довжина хвої почала збільшуватися після її вивільнення від чохлика. На початку травня довжина хвоїнок зростала повільно і становила 10 мм. З другої декади травня до першої декади червня довжина хвої зросла від 10 до 46 мм, але потім темпи росту хвої уповільнилися. За наступні три тижні довжина хвоїнок досягла лише 55 мм.
Зіставлення динаміки довжини пагонів і хвої сосни, вираженої у відсотках (рис. 3.8), свідчить, що обидва процеси характеризувалися повільним ростом на початку та в кінці періоду, збільшенням розмірів і інтенсивним ростом у середині періоду.
Дати початку й завершення періоду інтенсивного росту пагонів та хвої відрізнялися на одну декаду. Так у першій декаді травня довжина пагона становила 23,1 % від кінцевої величини, у другій декаді травня – 59 %, а у третій – 89,7 % від кінцевої величини.
Майже подібний темп збільшення довжини хвоїнок зареєстровано у період з другої декади травня до першої декади червня: довжина хвоїнок становила 18,2 та 58,2 % від максимальної у другій і третій декадах травня відповідно, а у першій декаді червня сягала 83,6 % від кінцевої величини (див. рис. 3.8).
Ріст пагона практично припинився у другій декаді червня, а ріст хвої тривав і у першій декаді липня. Темпи росту пагонів і хвої виражали як різниці між значеннями їхньої довжини у послідовні декади. У першому випадку приріст виражали у міліметрах за декаду (рис. 3.9), а у другому – у відсотках (рис. 3.10).
Упродовж періоду росту пагона темпи його росту становили 20 мм/декаду (або 2 мм/добу) на початку росту (у третій декаді квітня), у період інтенсивного росту сягали 140 мм/декаду (або 14 мм/добу), а в останні тижні росту поступово зменшилися від 30 мм/декаду (3 мм/добу) у першій декаді червня до 10 мм/декаду (1 мм/добу) у другій декаді червня (див. рис. 3.9).
Темпи росту хвоїнок повільно зростали від 1 до 7 мм / декаду (від 0,1 до 0,7 мм/добу) до середини травня, набули найбільшого значення (22 мм/декаду, або 2,2 мм/добу) у третій декаді травня і залишалися доволі високими (14 мм/декаду, або 1,4 мм/добу) у першій декаді червня, а вже у другій декаді червня знизилися до 5 мм/декаду (0,5 мм/добу).
Таким чином, за другу декаду травня пагони збільшилися на 35,9 % кінцевої довжини, у третій декаді травня – ще на 30,8 % (рис. 3.10). Хвоя приросла на 40 % кінцевої довжини у третій декаді травня і на 25,4 % – у першій декаді червня.
Зростання інтенсивності росту пагонів і хвої саме у такий період значною мірою обумовлений сприятливими погодними умовами. Так, як було показано вище (рис. 3.1), у травні та червні 2015 року значення як температури повітря, так і атмосферних опадів перевершували багаторічні дані.
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: