Процедурна і програмована анімація на комп'ютері
3. Процедурна анімація
Процедурна анімація (англ. procedural animation) - вид комп'ютерної анімації, який автоматично генерує анімацію в режимі реального часу згідно зі встановленими правилами, законами і обмеженнями. На відміну від зумовленої анімації, коли аніматор вручну визначає кожен кадр і усі параметри створюваної анімації, при процедурній анімації результат може бути в деякій мірі непередбачуваний і при кожному запуску може генерувати різноманітну анімацію.
Процедурна анімація використовується для створення і моделювання системи часток (дим, вогонь, вода), тканини і одягу, динаміки твердих тіл, динаміки волосся і хутра, а також для анімації гуманоїдних і негуманоїдних персонажів.
У комп'ютерних іграх процедурна анімація часто використовується для таких простих речей, як повернення голови персонажа, коли гравець озирається по сторонах. Процедурна анімація повністю або частково розраховується комп'ютером.
Сюди можна включити такі її види:
- Симуляція фізичної взаємодії твердих тіл.
- Імітація руху систем частинок, рідин і газів.
- Імітація взаємодії м'яких тіл (тканини, волосся).
- Розрахунок руху ієрархічної структури зв'язків (скелета персонажа) під зовнішнім впливом (Артилерія).
- Імітація автономного (самостійного) руху персонажа.
Прикладом такої системи є програма Euphoria.
Приклад процедурної анімації, створений в програмі "TRUE" (Temporal Reasoning Universal Elaboration). На цьому прикладі перше (найлівіше, зеленіше) колесо приводить в рух друге колесо, а друге - третє (найправіше, сіріше).
Радіус і позиція другого (центрального) колеса змінюється в часі, що впливає на швидкість обертання третього колеса.
4. Програмована анімація
Широке застосування в мережі отримали дві мови, за допомогою яких програмуються рухи аніміруємих об'єктів:
- Java-Script — браузерна мова
- Actіon-Скрипт — мова роботи з додатками Flash
Так само комп'ютерну анімацію можна розділити на види:
- Flash-анімація
- покадрова класична
- 3D анімація.
Flash-анімація - більш просунута технологія анімації у веб-проектах у порівнянні з gif-анімацією. Принцип дії той же - ефект анімації утворюється за рахунок послідовної зміни кадрів. Однак головна відмінність flash-анімації від gif-версії полягає в тому, що flash-анімація має векторний формат, а gif-анімація - растровий.
Flash-анімація заснована на принципі анімації по ключовим кадрам. Розстановка ключових кадрів проводиться аніматором. Проміжні ж кадри генерує спеціальна програма. Цей спосіб найбільш близький до традиційній мальованої анімації, тільки роль фазовщика бере на себе комп'ютер, а не людина.
Покадрова анімація (мультиплікація) полягає в промальовуванні всіх фаз рухів. Всі кадри при цьому є ключовими. Автоматична анімація руху або форми полягає в малюванні ключових кадрів, відповідних основних фаз або етапів руху, і подальшому автозаповненні проміжних кадрів.
Тривимірна комп'ютерна анімація - створення переміщення картин в тривимірному цифровому середовищі, заснована на упорядкування послідовних зображень, такі зображення ще називають «кадром». Цей процес упорядкування послідовних кадрів називається моделюванням.
Таким чином, замість звичайної анімації, використовуючи комп'ютер, можна створити тривимірні об'єкти, які виглядають і рухаються більш реалістично, ніж їх двомірні аналоги.
Область застосування комп'ютерної анімації також як і комп'ютерної графіки має велике застосування в різних сферах ІКТехнологій:
- наукова;
- ділова;
- конструкторська;
- ілюстративна;
- художня і рекламна.
Код банера: