Лікарська рослина Чистотіл
2.6. Чистотіл
Чистотіл - це дуже розповсюджена бур'яниста отрутна рослина, яка живе на відкритих сонячних ділянках. Лікарська рослина Чистотіл головне не переплутати із другими рослинами, тому що коли відриваєш гілочку чистотілу на зрізі з'являється яскраво-жовтогаряча крапелька соку, яка бруднить руки.
Чистотіл не дарма одержав свою назву, він допомагає при шкірних і паразитарних захворюваннях, очищає тіло от бородавок. Найбільша концентрація лікарських речовин перебуває в коріннях рослини.
До складу чистотіла входять алкалоїди:
берберин, протопін, хелідонін, хелерітрон, гомохелідонін (судорожна отрута, сильний місцевий анальгетик), коптізін, стилопін, хелерітрин, сангвінарин (здійнює наркотичну дію з наступним розвитком судорог); сапоніни, флавоноїди, кумарини, гіркоти, аскорбінова кислота, вітамін А, каротин і органічні кислоти - яблучна, лимонна, бурштинова, ефірні масла, смолисті речовини.
В нащій місцевості чистотіл в особливій шані. Його застосовують в народній медицині при шкірних хворобах, для полоскання порожнини носа й глотки при поліпах у носі, аденоїдах, гаймориті, захворюваннях лобових пазух, ясен, жовтяниці.
Також, лікарську рослину чистотіл застосовують при пухлині печінки, жовчнокам'яній хворобі, запорах. Чистотілом виводять бородавки, намазуючи їх кілька разів у день соком протягом кількох днів.
Але чистотіл отрутний. При поїданні тваринами викликає отруєння. Настійка й сік чистотілу використовуються як зовнішній засіб. У крайніх випадках дуже обережно усередину, при цьому дозування повинно бути погоджене з лікарем, інакше не уникнути отруєння.
Запаси невичерпні. Ним заросло багато лісосмуг і рослина продовжує відвойовувати все нові й нові території. Легко розмножується насінням.
Код банера: