Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Користь дощових черв'яків
Упізнавши так багато цікавого про життя дощового черв'яка, я хочу більш детально зупинитися на їх користі для землі, рослин і людини.
Грунт - основа життя і благополуччя усього, що живе на землі. З позиції теоретичної агрономії основою такого урожаю може бути тільки гумус. Гумус - це їжа для рослин. У ньому зосереджено 98% запасів грунтового азоту, 60% фосфора, 80% калія і містяться усі інші
мінеральні елементи живлення рослин у збалансованому стані.
Наявність гумусу свідчить про те, наскільки грунт живий. Чим більше гумусу, тим краще водний, повітряний і тепловий режими родючого шару землі, тим більш насичений цей шар основними елементами харчування, тим активніше йде в нім процес створення живого з неживого.
Грунтова мікро- і макрофауна є творцями родючості грунтів.
Поглинаючи разом з мінеральною частиною грунту величезну кількість мертвих рослинних залишків (пожнивного, кореневого, опалого листя), мікробів, грибів, водоростей, нематод і так далі, черв'яки знищують і переварюють їх. У травному тракті черв'яків формуються гумусні речовини.
Грунт знезаражується і придбаває той неповторний і приємний запах землі який ми звикли відчувати з дитинства. У копролітах черв'яків природних популяцій міститься 11-15% гумуса на суху речовину, а у копролітах культивованих черв'яків зміст гумусу удвічі більше і складає від 25 до 35% на суху речовину. Саме тут, в грунті, здійснюється це дивовижне таїнство природи - поява живого з неживого з допомогою співтовариства грунтових бактерій і тварин (головним чином черв'яків).
Копроліти містять гумінові речовини (гумінові кислоти і їх солі - гуматы), які роблять ці гранули водостійкими, водоємними, стійкими до механічної дії і структурують грунт, роблять його родючим і повітропроникним.
Окрім того, копроліти - це центри мікробіологічної активності широкого спектру грунтової флори, а травна трубка черв'яків - джерело постійного поповнення грунтової мікрофлори свіжими генераціями мікробів - основних споживачів (руйнівників) мертвих рослинних тваринних тканин і розкладання їх в грунті на вуглекислий газ і воду.
Дощові черв'яки виконують колосальну роботу по оздоровленню і поліпшенню грунту, це "бійці невидимого фронту", чия праця непомітна, і тому мало цінують черв'яків належним чином.
"Черв'яки чудовим чином готують землю для зростання рослин. Вони просіюють землю настільки, що в ній не залишається щільних мінеральних часток. Ретельно перемішують вони увесь грунт, подібно садівникові, що готує подрібнену землю для своїх найвишуканіших рослин" (Ч. Дарвін).
Ці тварини, пропускаючи грунт через свій кишечник, постійно її покращують, насичуючи органічними залишками і перемішуючи, розпушують забезпечуючи доступ повітря в глибші шари, підвищують родючість. У ряді випадків перенесення дощових черв'яків в грунти, де їх раніше не було, підвищує врожайність городніх культур.
Корисні черв'яки і для рибалки: в якості наживки для лову риби; і для тварин: кури, їжаки, кроти люблять поїсти їх.
Оскільки живляться дощові черв'яки рослинами, що розкладаються та залишками і грунтовими мікроорганізмами, тому вони являються грунтоутворювачами і дуже корисні: удобрюють і сприяють створенню перегною, розпушують і аерують грунт.
Земляного черв'яка можна назвати найважливішим тваринам у світі.
Важливим, звичайно, з точки зору людини, оскільки діяльність цього створіння готує грунт до вегетаційного періоду, від якого залежить життя.
У лісах, на лугах постійно накопичується багато усохлих, зів'ялих рослин, останків тварин. Потрібно ж щось з ними робити! Ось дощові черв'яки і їх колеги по роботі (равлики і жуки) і виконують роль сміттярів і санітарів. Вони перетворюють непотрібні залишки і відходи на потрібний для усіх грунт, риють ходи, розпушують землю. По цім ходам до коренів рослин легко проходять вода і повітря. На такій землі краще ростуть трави, дерева.
Так що черв'яки мають бути бажаними гостями на наших городах. Чим більше їх буде, тим багатіше стане грунт на грядках, а від цього буде кращий врожай. А також дощові черв'яки проводять попутно і знезараження грунту від патогенних вірусів, що скупчуються.
Дощових черв'яків потрібно берегти і по можливості створювати їм всі умови для більшого розмноження.
Вивчаючи науково-пізнавальну літературу, я знайшла цікаві факти і міфи про дощових черв'яків.
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: