Дослідницька робота "Трудові права неповнолітніх"

У дослідницькій роботі та проєкті з правознавства учениця 8 класу досліджує трудові права неповнолітніх дітей, вивчаючи КЗпП України. Авторка визначила з якого віку дозволено працювати, умови та обмеження праці і гарантії для неповнолітніх працівників, а також привела приклади порушення трудових прав.
Докладніше про роботу:
У своєму дослідницькому міні-проєкті, досліджуючи трудові права неповнолітніх дітей, здобувачка освіти виявила, що сьогодні українське законодавство дійсно намагається захистити неповнолітніх, тобто обмежити навантаження, надати додаткову відпустку, а також заборонити небезпечну працю.
Протягом дослідницької роботи з правознавства на тему «Трудові права неповнолітніх» авторка зрозуміла, що важливо насамперед не лише читати статті закону КЗпП України, а й розуміти їх. В роботі також вказуються норми КЗпП України, щодо вільних днів та відпусток неповнолітнім працівникам, вимоги до прийняття неповнолітніх на роботу.
Зміст
Вступ
- Вік, з якого дозволено працювати.
- Прийняття неповнолітніх на роботу
- Умови та обмеження праці неповнолітніх.
- Оплата праці неповнолітніх працівників при скороченій тривалості щоденної роботи.
- Гарантії для неповнолітніх працівників.
- Вільні дні та відпустки неповнолітнім працівникам.
- Приклади порушення трудових прав неповнолітніх.
Висновок
Вступ
Право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку неповнолітній обирає собі вільно, визначено статтею 43 Конституції України. Для неповнолітніх громадян діюче законодавство України встановлює спеціальні умови праці та наділяє спеціальними законними правами.
Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Мета дослідження: З’ясувати, які права мають неповнолітні у сфері праці, з якого віку вони можуть працювати відповідно до законодавства України, а також які існують обмеження та гарантії при працевлаштуванні осіб, які не досягли повноліття.
1. Вік, з якого дозволено працювати
В Україні законодавство передбачає можливість працевлаштування неповнолітніх осіб за певних умов.
Взагалі працевлаштування допускається з 16 років.
Але також можливе і раніше:
- З 15 років:
Неповнолітній може працювати, як виняток, за згодою одного з батьків або особи, що їх замінює. - З 14 років:
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, які здобувають у будь-якій формі початкову, базову середню чи профільну середню освіту для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
2. Прийняття неповнолітніх на роботу
Пунктом 5 частини 1 статті 24 Кодексу законів про працю України встановлено, що з неповнолітніми працівниками трудові договори обов’язково укладаються в письмовій формі. Також, неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (стаття 187 КЗпП України).
Обов’язковою умовою прийняття на роботу неповнолітніх є те, що неповнолітніх працівників повинні приймати на роботу лише після попереднього медичного огляду. Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медичний огляд — щороку до досягнення ними 21 року (стаття 191 КЗпП України).
Для осіб, які не досягли 18 років при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін (частина3 статті 26 КЗпП України).
Згідно Статті 197 КЗпП України працездатній молоді - громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у закладах середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення із строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років.
Молодим спеціалістам - випускникам закладів освіти державної форми власності, потреба в яких раніше була заявлена підприємствами, установами, організаціями, надається робота за фахом на період не менше трьох років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
3. Умови та обмеження праці неповнолітніх
Законодавство України встановлює особливі умови праці для неповнолітніх, щоб забезпечити їхній захист від фізичного та психологічного перевантаження. Ці обмеження стосуються тривалості робочого часу, умов праці, а також права на відпочинок.
- Для працівників віком від 16 до 18 років тривалість робочого часу не повинна перевищувати 36 годин на тиждень.
- Для осіб віком від 14 до 16 років не більше 24 годин на тиждень.
Для працівників, які навчаються без відриву від виробництва у закладах середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, встановлюється скорочений робочий тиждень або скорочена тривалість щоденної роботи із збереженням заробітної плати у встановленому порядку; їм надаються також і інші пільги.
Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.
Для працівників, які успішно навчаються в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, на період навчального року встановлюється скорочений робочий тиждень на один робочий день або на відповідну йому кількість робочих годин (при скороченні робочого дня протягом тижня). Ці особи звільняються від роботи протягом навчального року не більш як на 36 робочих днів при шестиденному робочому тижні або на відповідну їм кількість робочих годин. При п'ятиденному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни при збереженні кількості вільних від роботи годин.
Домашнім працівникам, які є неповнолітніми особами, тривалість роботи встановлюється з урахуванням часу, необхідного для здобуття ними загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти.
Неповнолітні не можуть працювати:
- на важких і небезпечних роботах;
- з шкідливими або токсичними речовинами;
- у нічний час, понаднормово, а також у вихідні дні
Статтею 75 КЗпП України та частиною восьмою статті 6 Закону України «Про відпустки» встановлено, що для неповнолітніх працівників, які не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день.
Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час. Неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву (стаття 195 КЗпП України, стаття 10 Закону «Про відпустки»).
КЗпП України та Закон України про охорону праці забороняють:
- залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
- застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
- залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення важких речей особами молодше вісімнадцяти років затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.
4. Оплата праці неповнолітніх працівників
при скороченій тривалості щоденної роботи
Згідно Статті 194 КЗпП України заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Праця працівників молодше 18 років, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.
Оплата праці здобувачів освіти закладів загальної середньої або професійної (професійно-технічної) освіти, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати здобувачам освіти доплати до заробітної плати.
Працівникам, які успішно навчаються в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, за час звільнення від роботи виплачується 50 відсотків середньої заробітної плати за основним місцем роботи, але не нижче мінімального розміру заробітної плати.
5. Гарантії для неповнолітніх працівників
- Заборона на звільнення без згоди служби у справах дітей.
Роботодавець не має права звільнити неповнолітнього працівника з власної ініціативи без попередньої згоди служби у справах дітей. Батьки, усиновителі і піклувальники неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі й строкового, коли продовження його чинності загрожує здоров'ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси. - Переважне право залишитись на роботі при скороченні.
Якщо на підприємстві проводиться скорочення персоналу, неповнолітні працівники мають переважне право залишитися на роботі порівняно з повнолітніми, які мають такі ж кваліфікацію та досвід - Гарантії при оплаті праці.
Зарплата неповнолітнім виплачується в повному обсязі, навіть якщо вони працюють менше, ніж дорослі (тобто при скороченому робочому дні їм не зменшують ставку, якщо вони виконують норму праці). - Безкоштовний медогляд.
Щорічний медичний огляд для неповнолітніх проводиться за рахунок роботодавця, і його проходження є обов’язковим.
Гарантії щодо праці неповнолітніх зберігаються і під час воєнного стану.
Виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) підприємства, установи, організації і роботодавець розглядають питання про заохочення молодих працівників, розподіл для них житла і місць в гуртожитках, охорону праці, їх звільнення, використання коштів на розвиток культурно-масової і спортивної роботи за участю представника молодіжної організації на умовах, визначених колективним договором.
6. Вільні дні та відпустки неповнолітнім працівникам
Згідно Статті 210 КЗпП України роботодавець може надавати без шкоди для виробничої діяльності працівникам, які навчаються у закладах середньої освіти за очною (вечірньою), заочною формами навчання, за їх бажанням, у період навчального року без збереження заробітної плати один - два вільних від роботи дні на тиждень.
Згідно Статті 195 КЗпП України щорічні відпустки працівникам віком до 18 років надаються у зручний для них час.
Згідно Статті 212 працівникам, які навчаються у закладах середньої освіти з очною (вечірньою) чи заочною формою навчання, щорічні відпустки, за їх бажанням, надаються з таким розрахунком, щоб вони могли бути використані до початку навчання в цих закладах.
Щорічні відпустки працівникам віком до 18 років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації.
Згідно Статті 211 КЗпП України працівникам, які здобувають загальну середню освіту у закладах середньої освіти з очною (вечірньою) чи заочною формою навчання, надається додаткова оплачувана відпустка на період складання:
- державної підсумкової атестації для завершення здобуття базової загальної середньої освіти - тривалістю 10 календарних днів;
- державної підсумкової атестації для завершення здобуття повної загальної середньої освіти - тривалістю 23 календарні дні;
- річного оцінювання під час здобуття базової загальної середньої та повної загальної середньої освіти - від 4 до 6 календарних днів.
Працівникам, які складають державну підсумкову атестацію для завершення здобуття базової загальної середньої освіти або повної загальної середньої освіти за екстернатною формою навчання, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю відповідно 21 та 28 календарних днів.
7. Приклади порушення трудових прав неповнолітніх
Незважаючи на чіткі норми законодавства, в Україні часто трапляються випадки, коли трудові права неповнолітніх порушуються. Наведемо приклади найрозповсюджених порушень:
- Неофіційне працевлаштування — підлітка приймають на роботу без трудового договору, через що він не має соціального захисту та не отримує офіційної зарплати.
- Перевищення дозволеного часу роботи — роботодавець змушує працювати понаднормово або у вихідні.
- Небезпечні умови праці — підлітка залучають до фізично важкої чи шкідливої роботи, яка заборонена законодавством.
- Відсутність медичного огляду — працівника не направляють на обов’язкову перевірку здоров’я.
Висновок
Сьогодні в рамках дослідницької роботи з правознавства ми розглянули трудові права неповнолітніх. Визначили всі преваги та недоліки, а також поглибили свої знання щодо цієї теми. Працюючи над цією темою дослідницького проєкту, я зрозуміла, що українське законодавство дійсно намагається захистити неповнолітніх: обмежити навантаження, надати додаткову відпустку, заборонити небезпечну працю.
Але іноді роботодавці нехтують правилами, а самі підлітки не знають, на що мають право. Тому найважливіше — не лише читати статті закону, а й розуміти їх сенс. Знати, як себе захистити. Знати, коли сказати «ні». І пам’ятати, що праця має бути не лише джерелом доходу, а й поваги до себе.
Джерела інформації
- https://smu.dsp.gov.ua/news/trudovi-prava-nepovnolitnikh-pratsivnykiv/
- https://legalaid.gov.ua/novyny/trudovi-prava-ta-garantiyi-dlya-nepovnolitnih/
- https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text
- https://naurok.com.ua/prezentaciya-trudove-pravo-trudovi-prava-nepovnolitnih-233480.html
- https://www.youtube.com/watch?v=q3I1yIWlmNU
Код банера: