Дослідницька робота "Прикмети і забобони Великобританії і України"

Учениця 9 класу в дослідницькій роботі з англійської мови розповіла про прикмети і забобони Великобританії і України, підготувала в рамках проєкту інформацію про історію їх виникнення та поширення в суспільстві. В роботі докладно розглядаються спільні та відмінні риси між культурами двох держав.
Докладніше про роботу:
Учнівський дослідницький проєкт з англійської мови на тему «Прикмети і забобони Великобританії і України» створений ученицею 9 класу для того, щоб розглянути також звички та менталітет середньостатистичного жителя Великобританії. Учениця розповіла про те, як формувалися ті чи інші вірування, що на них впливало та як вони збереглися або змінилися з часом.
Авторкою у дослідницькій роботі розглядаються прикмети і забобони Великобританії і України, що є народною культурою, простежується світогляд та уявлення різних народів через аналіз їхніх забобонів. Також учениця прийшла до висновку в проєкті, про те що в обох народів простежуються схожі мотиви — віра у вплив забобонів, тобто надприродних сил та прагнення захистити себе від зла.
Зміст
Вступ
1. Чому вивчати забобони – цікаво?
2. Прикмети і забобони Великобританії.
2.1. Позитивні забобони
2.2. Негативні забобони.
2.3. Забобони, які можуть здатися дивними.
3. Прикмети і забобони України
4. Схожі забобони України та Великобританії.
Висновки
Список використаної літератури.
Вступ
Актуальність теми дослідження зумовлена потребою у міжкультурному діалозі, підвищенні толерантності між різними національностями і культурами, а також глибшому розумінні поведінки, світогляду та звичок представників інших націй. Порівняльний аналіз забобонів сприяє розвитку критичного мислення, формує повагу до культурної спадщини як своєї нації, так і інших народностей та допомагає підвищити інтерес до фольклору, традицій, історії інших держав, що розширює кругозір людини.
Об’єкт дослідження: українські та британські забобони.
Мета проєкту: дослідити традиційні забобони України та Великобританії, історію їх виникнення та актуальність. Порівняти їх, знайти спільні та відмінні риси між культурами двох держав, зробити висновки щодо звичок та менталітету середньостатистичного жителя Великобританії.
Методи дослідження:
- робота з інформацією;
- аналіз тексту;
- аналіз результатів діяльності;
- описовий метод.
Теоретична значущість дослідницької роботи полягає в поглибленні знань про народну культуру, світогляд та уявлення різних народів через аналіз їхніх забобонів. Дослідження дає змогу простежити, як формувалися ті чи інші вірування, які чинники на них впливали та як вони збереглися або змінилися з часом.
Завдання:
- дослідити традиційні забобони Великобританії;
- дізнатися різні версії їх походження;
- поглибити свої знання щодо забобонів України;
- виділити спільні та відмінні риси етнічних груп.
1. Чому вивчати забобони – цікаво?
Забобони є великою частиною культури кожного народу. Це вірування, які часто ґрунтуються на традиціях, фольклорі або страхах, що передаються з покоління в покоління. Вони не мають наукового або логічного обґрунтування, але сприймаються як істинні та впливають на поведінку людей крізь роки і навіть століття. Деякі з них поширені по всьому світу, а деякі дуже локальні; також один і той самий забобон може мати різне значення залежно від країни, яку ми розглядаємо.
Вивчаючи інші країни, слід звернути увагу на цю тему, адже вона є цікавою та пізнавальною, адже завдяки ній можна дізнатися як і про історичне минуле народу, його традиції, фольклор, так і про актуальний спосіб життя її жителів. Таким чином, можна більше дізнатися і про самого себе та свою етнографію. Забобони досі живуть у багатьох сім’ях та впливають на спосіб життя багатьох людей.
Ця науково-дослідницька робота якраз призначена темі забобонів країни, про яку ми хочемо більше дізнатися – Великобританії. Порівнявши місцеві та українські традиції, ми зможемо побачити різницю контингентів, традицій історичного підґрунтя, прослідкуємо особливості фольклору, виділимо схожості та відмінності. Ця робота допоможе уявити картину життя звичайного жителя Великобританії, що сприятимете розумінню самої держави та її народу.
2. Прикмети і забобони Великобританії
Ви коли-небудь замислювалися, чому британці в фільмах, книгах або інших творах не підходять під драбину або не наступають на тротуари? Багато британських забобонів можуть здатися дивними людям інших національностей, які не знайомі з їхньою культурою, однак вони часто мають дивовижне і незвичайне походження.
Так само, як і в культурі інших держав, британські забобони бувають як негативні, так і позитивні, в залежності від їх змісту. Спочатку розглянемо приклади позитивних та їх походження.
2.1. Позитивні забобони
Saluting when you see a magpie / Вітайтеся, коли бачите сороку.
Якщо ви побачили, що британець вітається із сорокою, не лякайтеся, він лише відганяє від себе нещастя. У більшості регіонів Великобританії люди вітають одну сороку, кажучи: “Good morning Mr Magpie. How is your lady wife today? ” (переклад: “Доброго ранку, містер сорока. Як справи у вашої дружини сьогодні? ”). І на цьому забобон не завершується. Згадуючи “дружину” сороки, вони мають на увазі те, що птах не самотній. Великобританський забобон каже, що дві сороки – до щастя. У британців навіть віршик є на цю тему:
“One for sorrow,
Two for joy,
Three for a girl,
Four for a boy,
Five for silver,
Six for gold,
Seven for a secret,
Never to be told.”
(переклад:
“Одна для печалі,
Дві для радості,
Три для дівчинки,
Чотири для хлопчика,
П’ять для срібла,
Шість для золота,
Сім для секрету,
Який ніколи не буде розказаним. ”)
If you want something good to happen, tie a cloutie (cloth) to a tree / Якщо хочеш, щоб сталося щось хороше, прив'яжи до дерева одяг.
Це шотландський забобон, згідно з яким хворі відвідували священні джерела, шукаючи ліків.
Згідно з кельтською релігією, об’єднання дерева та води утворює місце особливо потужної магії. Хворі відвідували священні джерела, шукаючи ліків. Вважалося, що якщо уражену ділянку промити смужкою тканини, а потім залишити гнити на священному дереві, воно забере з собою хворобу.
З утвердженням християнства святі стали асоціюватися з колодязями, але язичницька традиція збереглася. Іноді тканину супроводжували й іншими приношеннями, такими як шпильки, монети та боби.
Незважаючи на розвиток медицини, традиція приносити жертви богам все ще зберігається у вигляді сучасного дерева бажань. Крім смужок тканини, що звисають з гілок дерев, ви також можете знайти тут різноманітні речі: паперові купюри на гілках, навісні замки на мостах, монети, забиті в колоди, і навіть шарф спортивної команди, прив’язаний до перил клубу. Креативності в підношеннях у британців достатньо.
Picking up a penny / Знайшов пенні – на вдачу!
Англійці вірять, що знайти пенні на вулиці – гарний знак, але лише в тому випадку, якщо він лежав гербом догори. Якщо ж ви побачили на монетці число – переверніть її та покладіть назад, тоді наступній людині, яка знайде монету, пощастить.
Four-leaved clover brings good luck / Чотирьохлиста конюшина приносить удачу.
Цей забобон є відомим і за межами Великобританії. Він не ґрунтується на релігії чи фольклорі, все насправді дуже просто. Знайти чотирилисту конюшину, мутацію звичайної білої конюшини, настільки рідко, що якщо ви її знайдете, це справді залежить від удачі!
2.2. Негативні забобони
It is bad luck to put new shoes on a bed (or a table) / Не став взуття на ліжко (або стіл).
Це ще одна із прикмет у Великобританії. За таким же принципом нещастя вам принесуть і ключі на столі у Швеції, і навіть капелюх на ліжку у Південній Кароліні. Сприйняття взуття на стілі як виклик нещастя є особливо британським (хоча і в Італії забороняють класти взуття на ліжко). Це звучить логічно з гігієнічної точки зору, але цей забобон стосується смерті, а не мікробів.
Найпоширеніша причина стосується шахтарських громад на півночі Англії, які виставляли шахтарські черевики на столі після смерті.
Але, можливо, існувала й інша причина асоціації з смертю, особливо з тими, чий кінець був насильницьким. У звіті про судовий процес у вікторіанському Единбурзі розповідається про те, як поліцейський констебль вийняв і закопав взуття вбитого чоловіка на пляжі замість того, щоб зберігати їх разом з іншими доказами. Хоча констебль не хотів зізнаватися, чому він це зробив, консенсус полягав у тому, що це була спроба перешкодити привиду жертви постійно блукати Арраном, де він був убитий.
It's bad luck to walk under ladders / Ходіння під драбиною.
Ще один давній забобон - це страх або уникання ходити під драбиною. У середньовіччі люди вважали, що притулена до стіни драбина нагадує шибеницю, де вішали засуджених до смерті. Тому, якщо хтось проходив під драбиною, вважалося, що він теж помре на шибениці.
Є ще одна версія походження цього забобону: він пов’язаний з релігією. Це йде з фольклору, який припускає, що форма трикутника, яка утворюється, коли драбина приставлена до стіни, відсилає до Святої Трійці. Тому проходити через цей трикутник вважається нечестивим. Однак, якщо ви випадково пройшли під драбиною, не хвилюйтеся. Просто пройдіть назад під драбину, молячись, і ви повернете свою вдачу.
Walking over three drains brings unluck / Ходіння по 3 зливних люках, що стоять в ряд приносить невдачу.
Щоб запобігти нещастю, якщо ви все ж таки пройшлися по них: “spit on the drain to reverse your luck” (переклад: “плюньте на люк, щоб повернути удачу”).
Putting up umbrellas indoors will cause bad fortune to rain on your family / Розкриваючи парасольку всередині оселі, ви накличите на свою роди нещастя.
Всі ми знаємо, що дощ у Великій Британії не є рідкістю, тому носити парасольку з собою завжди стає необхідністю. Однак переконайтеся, що ніколи не відкриваєте свою парасольку всередині, оскільки це, як кажуть, означає нещастя, коли на вас “проллється” дощ.
Цей забобон має давню історію, починаючи з стародавнього Єгипту, коли павине пір’я та папірус використовували для захисту людей від сонця. Якщо відкрити їх у приміщенні, це буде розцінено як образа божества сонця “Ра”, і вас проклянуть за це. Пізніше, у вікторіанську епоху, парасолі мали сталеві спиці, і відкриття однієї з них у приміщенні могло призвести до травми або втрати очей. Зараз люди вірять, що якщо ви розкриєте парасольку в приміщенні, ви розгніваєте духів у домі, і на вашу сім'ю буде чекати нещастя.
2.3. Забобони, які можуть здатися дивними
Smash your eggshells if you want to stop your boat from sinking / Розбийте яєчну шкаралупу, якщо хочете, щоб ваш човен не потонув.
Ще за часів римлян люди вважали, що в яйцях, особливо в шкаралупі, є щось підозріле. У XVI ст. у всій Європі стало поширеним переконання, що відьми використовують яєчну шкаралупу як кораблі для плавання морем, де вони викликали б шторми та топили кораблі. Фактично, за просту дію, як-от зварення яйця, людину могли звинуватити у чаклунстві.
Забобон про яйця був настільки поширеним і серйозним, що його не тільки використовували як доказ у судових процесах щодо чаклунства, а й розбивання яєчної шкаралупи стало повсякденною практикою для людей. Ірландські іммігранти в Америку в 1840-х роках розбивали свої шкаралупи, щоб феї не повернулися додому.
Раніше дітей змалечку навчали віршику: “Oh, never leave your egg-shells unbroken in the cup; Think of us poor sailor-men and always smash them up, For witches come and find them and sail away to sea, And make a lot of misery for mariners like me” (переклад: “О, ніколи не залишайте яєчну шкаралупу нерозбитою в чашці; Подумайте про нас, бідних моряків, і завжди розбивайте їх, Бо відьми приходять, знаходять їх і пливуть у море, створюючи багато нещасть таким морякам, як я”). Моряки все ще часто забороняють яйця на борту. Навіть назва цього продукту є табуйованою.
If you don’t want to drown, get a tattoo / Якщо ти не хочеш потонути – зроби татуювання.
Навчитися плавати ніколи не було можливістю для більшості моряків, яких брали на службу з прибережних міст. До того ж серед моряків панувала химерна віра, що це може розлютити море. Можливо, це було пов’язано з тим, що вони знали: якщо хтось впаде за борт – його смерть неминуча, тому що його ніхто не врятує. Окрім неможливості швидкого розвертання корабля, моряки вважали, що порятунок колеги обманює море душі, і як плату море незабаром забере їхнє власне життя.
Моряки купували мембрану (ту, яка закриває обличчя деяких немовлят при народженні) і робили татуювання, щоб захиститися від утоплення. У народі говорилося, що власник мембрани ніколи не зможе потонути, а гвинти, намальовані чорнилом на кожній сідниці, виштовхнуть людину на берег. Люди помітили, що тварини, яких тримали в ящиках, часто виживали після корабельної аварії завдяки своїй плавучості, що породжувало забобон, який стверджував, що Бог якимось чином захищав їх. Таким чином, вважалося, що наявність татуювання свині та півня на ваших ногах заохочує богів виявити до вас таку ж прихильність.
Saying Macbeth in the theater will send the actors into a frenzy / Сказавши Макбет у театрі ви приречите акторів на божевілля.
Є забобон, якого повинен дотримуватися кожен актор, якщо він не хоче, щоб з ним або його колегами щось сталося. Це те, що вам ніколи не слід говорити “Макбет” або цитувати цю п’єсу, якщо це не відбувається під час репетиції чи вистави. Історія свідчить, що ця традиція почалася з першої вистави, на якій несподівано померла акторка, яка грала леді Макбет.
Відтоді вистава була всіяна нещасними випадками та катастрофами. Численні актори були поранені або загинули, театри згоріли або припинили роботу, обладнання виходило з ладу, репліки забувалися, а реквізит травмував глядачів. Серед найвідоміших подій: убивство на сцені актора, який грав Дункана, в 1672 році, спалах заворушень у Нью-Йорку в 1849 році, що призвело до загибелі 22 людей, і майже смертельна аварія за участю сера Лоренса Олів’є в 1937 році.
Але якщо ви припустилися цієї помилки, не переживайте, ще не все втрачено. Є спосіб запобігти нещастю: ви повинні негайно вийти на вулицю, тричі обернутися, плюнути, вилаятися, а потім попросити, щоб вас впустили назад.
3. Прикмети і забобони України
Забобони мають глибоке історичне й культурне значення для українського народу. Вони виникли ще в дохристиянські часи й тісно переплелися з народними віруваннями, обрядами та традиціями. Основна роль забобонів — це пояснення незрозумілих явищ, спроба вплинути на майбутнє або вберегтися від нещастя. Хоча багато сучасних українців ставляться до забобонів з гумором або скептицизмом, вони все ще залишаються важливою частиною національної культури. Багато з нас все ще неусвідомлено дотримуються їх, адже це те, чому нас привчали ще з раннього дитинства.
Давайте згадаємо найбільш відомі українські забобони, які знайомі кожному. Також розберемося, звідки вони беруть свій початок.
Не свистіти у хаті, бо не буде грошей/покличеш нечисту силу.
Корені цього забобону йдуть з фольклору. У переказах та легендах свист часто супроводжує негативних міфологічних героїв, таких як чорт або біс. Начебто свист – це неприродний звук, який пов'язаний з нечистою силою. У традиційних віруваннях його вважали засобом викликання нечистої сили. Вважалося, що свист може привернути духів або наврочити нещастя, адже звук свисту — це “нечистий” звук, який розсікає простір і відкриває шлях нечистим силам у дім.
У народі також казали: “Посвистуєш — гроші висвистиш”. Тут логіка символічна: свист асоціюється з вітром, а вітер “здуває” добробут. У селянській культурі вітер міг бути руйнівним — зносити дах, нищити врожай, тож і звук, що нагадує вітер, викликав тривогу.
Не переступати через людину, яка лежить.
У дитинстві нам часто говорили, що не можна переступати через когось, бо ця людина не виросте. А щоб скасувати вже виконану дію, потрібно переступити назад.
У давнину в основі цього вірування був зв'язок з потойбічним світом, енергією тіла та цілісністю душі. Вважалося, що переступити через людину — це ніби “перерізати” її життєву енергію, зламати її гармонію.
Особливо це стосувалося дітей — вірили, що після такого дитина перестане рости або розвиватися.
Також у минулому лежання на підлозі асоціювалося з померлими (перед похованням тіло клали на долівку). Тож переступити через когось — це ніби визнати його мертвим або навіть “перевести” в той світ. Це сприймалося як зневага або накликання біди.
Не можна облизувати ножа.
Заборона на вживання їжі з ножа має давнє коріння. Згідно з повір’ями, це може призвести до негативних наслідків для людини, яка порушить традицію. Наприклад, людина може стати злою та агресивною. Один з найпопулярніших варіантів пояснення такий: людина, яка їсть із ножа, починає проявляти злість, заздрість і навіть жорстокість. Вважається, що раніше з ножа їли лише чужинці або небажані гості, яких побоювалися та не приймали в суспільстві.
Ще одним наслідком є ризик втрати розуму. Ще одна прикмета стверджує, що такий звичай може зробити людину дурною, а на жінку, яка їсть із ножа, чекає нещасливий шлюб – її чоловік нібито почне зловживати алкоголем. Хоча походження цього вірування важко простежити, воно було поширене серед наших предків.
Невелика кількість забобонів обходиться без згадування духів, і цей не є виключенням. У давніх віруваннях є ще одне пояснення: облизування ножа – це виклик потойбічним силам. Вважається, що таким чином людина символічно бере участь у ритуалі жертвопринесення, але сама залишається живою, що може розгнівати духів. Саме тому вважається, що ножі треба використовувати виключно за прямим призначенням – для нарізання продуктів.
Не можна дарувати ножі.
Існує ще один забобон, пов’язаний з ножами. У давнину вірили, що ніж може як захистити, так і нашкодити за умови неправильного використання, і це стосувалося не лише фізичних поранень. Вважалося, що ковалі, які працюють з металом, мають знання, недоступні іншим людям, обізнані з нечистою силою.
Тому якщо хтось дарував щось гостре та металічне, вважалося, що цей предмет був від нечистого. Щоб не невдача не переслідувала людину, їй потрібно було відкупити цей предмет. Тому люди викуповували ножі, щоб через них не передалося нічого лихого.
Незаміжній дівчині не можна сидіти на куті стола, бо заміж не вийде.
Дослідники розбігаються в гіпотезах походження цього забобону, адже в деяких регіонах це нібито навпаки стимулює заміжжя. Але найчастіше кут знову-таки сприймають як межу між людським і потойбічним світом. Тому порушувати ці межі було заборонено.
До того ж сам стіл теж має символічне значення. Під час поминальних днів на Великдень заведено приходити на могили, ставити стіл, накривати його та трошки посидіти. Тому існують заборони сидіти на столі, залишати на ньому щось тощо.
Не можна передавати речей через поріг
Наші предки вважали, що поріг у хаті – це межа не лише між своїм і чужим світом, а й між реальним і потойбічним. За дуже давньою традицією колись ховали під порогом. Зазвичай там ховали нехрещених дітей, а в дуже старих хатах й до нині можна зустріти пороги, подібні на маленькі труни. Передавання речей через поріг табуювалося, бо поріг сприймався як межовий простір. Тому на порозі ще й не дозволялося сидіти. Його потрібно було переступати.
4. Схожі забобони України та Великобританії
Black cat for good luck / Чорна кішка – на вдачу.
Чорна кішка є символом удачі для британців. У них чорних кішок нерідко зображають на листівках. Якщо т варина перейшла вам дорогу, значить, все буде чудово. Дослівно ця прикмета з точки зору англійців звучить так: “If a black cat crosses your path, you will have good luck” (переклад: “Якщо чорна кішка перейшла вашу дорогу, ви матимете гарну вдачу”).
Ми звикли до абсолютно протилежного значення цього забобону. Зародилося воно ще в часи Середньовіччя, а до наших предків прийшло приблизно у XX столітті. За цим віруванням закріплений образ відьми, яку за переказами часто супроводжували чорні коти. Символічним було також чорне забарвлення чотирилапих, оскільки цей колір здавна асоціювався з темними силами та нечистю.
Knocking on wood / Звичка стукати по дереву.
Сподіваючись на вдачу у складній ситуації або в очікуванні чогось поганого, британці стукають по дереву - чи то по столу, по посуду, чи по будь-чому іншому. Цей забобон йде з давніх часів, коли наші найдавніші пращури вірили, що духи живуть у стовбурах дерев, і шляхом постукування по дереву благали допомоги або помилування.
Ця звичка добре знайома і українцям. Історія забобону є дуже схожою з британською, а саме вірою в те, що духи та боги живуть на деревах. Стукіт по стовбурах, вірогідно, слугував для пробудження духів і заклику до їх захисту, але це також міг бути способом висловити подяку за удачу.
Ladybird brings happy time / Сонечко приносить удачу.
Забобон, що відомий багатьом з самого дитинства, - сонечко приносить удачу. Щоб це сталося, потрібно, коли сонечко сяде на руку або одяг, сказати
приблизно так: “Ladybird, fly to the sky, give me happy time” (переклад: “Сонечко, лети до неба, принеси мені щастя”). Достеменно невідомо, як виникла ця прикмета, але існує версія про те, що сонечко - посередник між Богом і людиною, тому, коли ми говоримо цю приказку, через сонечко ми намагаємося попросити щастя у Бога.
Breaking a mirror / Розбив дзеркало – начувайся!
Один з найбільш розповсюджених забобонів Англії – якщо розіб’єш люстерко, готуйся до семи років страждань та невдач! Звучить жахливо, чи не так? У давні часи люди вірили, що душа людини, яка дивилася в дзеркало, залишається в ньому, тому розбити люстерко означає розбити свою душу. Також вважалося, що дзеркало показує майбутнє – а це ще одна причина, чому варто обережно поводитися біля нього!
В українській культурі також є аналог цього забобону: не слід дивитися в розбите дзеркало. Це вважалося порушенням цього духовного порталу в будинку, тому його поспішали викинути та замінити на нове. Люди вірили, що тріснуте або розбите скло дзеркала може зашкодити енергетиці в будинку та завдавати шкоди сім’ї, яка в ньому живе. Воно завжди асоціювалося з негативною енергетикою. Наші пращури вірили, що таке дзеркало може роздробити душу, призвести до нещасть, хвороб і смертей. Тому майже всі прикмети, пов’язані з дзеркалами, погані і не на добро.
Unlucky Friday 13th / Розбив дзеркало – начувайся!
Всім нам знайома славнозвісна нещаслива дата п’ятниця 13-е. Британці також недолюблюють це число, але, можливо, навіть ще більше, ніж українці. Можна помітити, що там в деяких готелях, будівлях або навіть на вокзалах і аеропортах немає 13-го номера або воріт під цим номером. Навіть існує офіційний термін, присвячений фобії цього числа – парасківідекатріафобія!
Кажуть, що це марновірство походить від християнських вірувань з Біблії. Подібним чином розп’яття Ісуса відбулося у Страсну п’ятницю, тому походження п’ятниці 13-го було надзвичайно невдалим! Але найдавніша згадка про те, що 13 є нещасливим числом, походить із Вавилонського кодексу законів 1760 року до нашої ери: кожен закон пронумерований, але саме закон під 13-м номером відсутній.
Висновки
У дослідницькій роботі з англійської мови про прикмети і забобони Великобританії та України учениця 9-Г класу з’ясувала, що обидві культури мають багатий культурний спадок, в особливості спадщину народних вірувань, який відіграє важливу роль у повсякденному житті та світогляді людей.
Незважаючи на географічну та історичну віддаленість, у прикметах і забобонах обох народів простежуються схожі мотиви — віра у вплив надприродних сил, прагнення захистити себе від зла, уникнути нещастя та забезпечити добробут для себе та своєї родини.
Водночас кожна культура має свої унікальні прикмети, що відображають її специфіку, традиції, релігію та природні умови. Наприклад, в українських забобонах помітний значний вплив язичницьких та релігійних традицій, а у британських – середньовічні уявлення та кельтська релігія.
Отже, прикмети і забобони залишаються важливою складовою культурної спадщини кожного народу. Вони сприяють збереженню національної ідентичності, передаючи досвід предків і формуючи культурні зв’язки між поколіннями. Порівнюючи та аналізуючи в рамках проєкта про прикмети і забобони Великобританії та України цей аспект культури, ми починаємо краще розуміти як власну культуру, так і інші народи, їх точку зору, звички та менталітет.
Список використаної літератури
- Освітній проєкт На Урок. Наукова робота "Прикмети та забобони в житті українців та британців". Сайт naurok.com.ua. Web: https://naurok.com.ua/naukova-robota-prikmeti-ta-zaboboni-v-zhitti-ukra-nciv-ta-britanciv-125035.html
- РБК-Україна. Найпопулярніші забобони, в які досі вірять українці. А вас це стосується? Сайт www.rbc.ua Web: https://www.rbc.ua/rus/styler/naypopulyarnishi-zaboboni-ki-dosi-viryat-1692360117.html
- ТСН. Чому не варто їсти з ножа: правда й міфи. Сайт tsn.ua Web: https://tsn.ua/other/chomu-ne-varto-yisti-z-nozha-pravda-ta-mifi-2785275.html
- ТСН. Які прикмети попереджають про лихо та небезпеку: популярні народні вірування. Сайт tsn.ua Web: https://tsn.ua/other/viruvannya-ta-zaboboni-yaki-poperedzhayut-pro-liho-ta-nebezpeku-populyarni-narodni-prikmeti-2554783.html
- Українська Правда. Постукати по дереву та оминати чорних кішок: 19 популярних вірувань або забобонів, які збереглися донині. Сайт life.pravda.com.ua. Web: https://life.pravda.com.ua/society/2021/04/10/244513/
- BSC EDUCATION. 8 дивних британських забобонів. Сайт www.bsceducation.com. Web: https://www.bsceducation.com/uk/blog/wonderfully-weird-british-superstitions/
- ESE Direct. The Weird World of British Superstitions. Сайт www.esedirect.co.uk. Web: https://www.esedirect.co.uk/articles/post/the-weird-world-of-british-superstitions.aspx
- Green Forest Journal. Superstitions: підбірка цікавих забобонів англійською мовою. Сайт greenforest.com.ua. Web: https://greenforest.com.ua/journal/read/superstitions-pidbirka-tsikavykh-zaboboniv-anhliiskoiu-movoiu
- Mental Floss. The History of 12 British Superstitions. Сайт www.mentalfloss.com Web: https://www.mentalfloss.com/posts/british-superstitions-history
- nanoEnglish. Забобони та інші дивні речі в англійській мові. Сайт nanoenglish.com. Web:https://nanoenglish.com/ru/development/zaboboni-ta-divni-rechi-v-anglijskij-movi/
- The British Newspaper Archive. Blog. 30 Fascinating Superstitions from Across Britain and Ireland. Сайт: blog.britishnewspaperarchive.co.uk. Web: https://blog.britishnewspaperarchive.co.uk/2024/10/08/30-fascinating-superstitions-from-across-britain-and-ireland/
- yak.koshachek. Прикмети і забобони Великобританії. Сайт yak.koshachek.com. Web:https://yak.koshachek.com/articles/prikmeti-i-zaboboni-velikobritanii.html
Код банера: