Проєкт "Різдвяний павук-оберіг із соломи"
Учень 4 класу початкової школи, виконуючи дослідницький і творчий проєкт на тему "Різдвяний павук-оберіг із соломи", власноруч виготовив сімейний оберіг та традиційну прикрасу української оселі до Різдва. В рамках міні-проєкту учень дізнався про технологію виготовлення, історію виникнення українського оберега павука, а також описав техніку виготовлення даного виробу.
Докладніше про роботу:
Учень у дослідницькій роботі на тему "Різдвяний павук-оберіг із соломи", навчаючись у 4 класі початкової школи, досліджує існуючі цікаві легенди про походження традиційного українського оберегу - різдвяного павука та проводить їх опис. Автор проєктної роботи з виготовлення Різдвяного оберега - павука визначає, що сьогодні українські народні традиції активно відроджуються, адже “різдвяний ткач” як раз і є часткою спадщини української культури.
Навчальний творчий проєкт рекомендується розглянути на уроках технологій, спробувати з дітьми виготовити павука-оберега із соломи до Різдва. Цей виріб буде дійсно надзвичайною українською прикрасою інтер'єру класу або власної оселі. Слід зауважити, що у наших бабусь та прабабусь павук завжди висів посередині хати або біля вікна.
Зміст
Вступ
- Історія різдвяного павука.
- Будова солом'яного павука.
- Створення павука-оберега.
- Різдвяний павук в наш час.
Висновок
Джерела інформації.
Вступ
Однією з традиційних прикрас української оселі на Різдво є павук із соломи. Можливо зараз про нього відомо дещо менше, ніж про дідух, але це не зменшує його значимість. Павук мав бути у кожній хаті на Різдво, як дідух, сніп вівса, як карачун – круглий, як сонце, хліб із зубчиком часнику посередині. Павук висів посередині хати або біля вікна. На столі горіла свічка, від полум’я якої павук крутився…
Мета роботи: дослідження традиційного українського оберега – різдвяного павука.
Об'єкт дослідження: українські солом'яні обереги.
Предмет дослідження: різдвяний павук.
Метод дослідження: теоретичний аналіз літератури та інтернет джерел.
Завдання:
- Дізнатись історію виникнення оберега павука
- Провести огляд літератури та інтернет джерел з виготовлення солом'яного павука
- Знайти необхідні матеріали та інструменти
- Освоїти техніку виготовлення виробу
- Створити сімейний оберіг – різдвяного павука
Етапи роботи над проєктом:
- Визначення теми та мети дослідження;
- Пошук джерел, вивчення матеріалів теми;
- Проведення аналізу та впорядкування знайденої інформації;
- Написання проєкту.
Структура: даний дослідницький проєкт складається з вступу, 4 основних пунктів та висновку.
Теоретична значимість: популяризація давніх українських традицій в умовах сучасності.
Практична значимість: творчий проєкт можна використовувати при проведенні різдвяних заходів, майстеркласів.
1. Історія Різдвяного павука
Цей символ прийшов до нас, як і Коляда - з язичництва. Оберіг з соломи, крізь який пронизували кінський волос, а згодом міцну нитку, означав воз'єднання та міцний зв'язок родини.
Завдяки кругообігу повітря в хаті, теплу від печі та свічкам, великий павук повертався в різні боки, наче оживав та ворушився. Люди вірили, що постоявши під павуком, можна позбутися негативу, а якщо доторкнутись, він принесе успіх.
Такі прикраси вперше почали виготовляти на Поліссі. Крім українців павуків плетуть шведи та фіни, у яких вони мають назву “гімелі” та литовці, котрі звуть їх “соди”. В них “павук” символізує райський сад для духів. Крім того вони дарують павучків в день весілля та хрестин.
Павучків з соломи робили ще з часів вікінгів. По одній з версій вони символізували багатогранність життя. Існують легенди про павука, де він, як символ світобудови, який сплів всесвіт наче павутину.
Є ще одна цікава легенда: павуки сплели павутину біля печери, де ховалась Марія з маленьким Ісусом, рятуючись від військ Ірода: “Коли Марія втікала з сином і заховалась у печері, павучок швиденько заснував вхід до неї. Переслідувачі, побачивши павутиння, не стали перевіряти печеру.
Саме через це “різдвяний ткач” став символом захисту та оберегом в оселі від усього злого. Можливо, від цієї легенди пішло те, що на селі і досі вбити павука вважається гріхом.
2. Будова солом'яного павука
Павук плететься із соломи жита чи пшениці, так, щоб зверху був розташований ромб великої форми, а нижче до нього прив'язані менші ромбики. Такий ромб має назву - октаедр, многогранник з вісьма гранями.
Кількість октаедрів та їх розмір може бути різною. Відомо, що раніше кількість ромбиків залежала від кількості членів в родині, причому за деякими даними українці згадували на Різдво своїх померлих родичів до сьомого коліна. Зараз будова павучка залежить від бажання власника. Крім того оберіг можна декорувати намистинками, китицями, пір'ям тощо.
На відміну від дідуха павука після свят не спалювали. Павук висів до того часу, поки не виготовлявся новий, а інколи стару конструкцію удосконалювали кожного року, додаючи нових елементів.
3. Створення павука-оберега
Солома для виробу повинна бути обов'язково лише тверда. Її потрібно правильно зберігати, щоб не допустити псування.
Перед плетінням павука солому заливають окропом на пару хвилин, щоб вона стала м'якшою. Виріб робиться з вологого матеріалу, інакше може зламатись.
Є багато різних схем плетіння павуків. Розглянемо одну з них. Для створення «павука» з одного великого ромба та 5 маленьких має вистачити приблизно 50 соломинок по 17-18 сантиметрів. Для маленьких «павучків» довгу соломку при цьому потрібно розрізати на три рівні частини.
В голку зашиляємо відрізок нитки, і нанизуємо на неї три соломинки. Зав’язуємо нитку так, щоб утворити трикутник.
На цю нитку з вершини трикутника нанизуємо ще дві соломинки та підв’язуємо до вершини трикутника. Звідти на нитку знову нанизуємо дві соломинки й прив’язуємо до вершини.Таким чином збираємо чотири трикутники у формі паралелограма.
У цьому паралелограмі, який складається з чотирьох трикутників, нитка має виходити з гострого кута.
Якщо раптом ви заплуталися, і нитка не з тієї сторони, то все можна виправити. Для цього за допомогою голки пропустити нитку назад, щоб зняти не ту соломинку, або якщо вузлик – пропустити нитку ще раз через соломинку назад.
На нитку, що виходить з гострого кута, треба нанизати ще одну соломинку – вийде такий паралелограм з «хвостиком».
Соломинку, яка є «хвостиком», треба прив’язати до нитки тупого кута, який розташований через дві соломинки. Таким чином створюємо пірамідку.
На нитку під пірамідкою нанизуємо ще дві соломинки і прив’язуємо до сусіднього кута між соломинками – щоб утворився трикутник.
Потім знову нанизуємо дві соломинки, робимо трикутник і прив’язуємо його. Набираємо по тому ж принципу, що у кроці 3. таким чином зв’язуємо дві пірамідки.
Варто залишити нитку десть сантиметрів 20 з вершини павука, щоб його зручно було підвісити під стелю.
По такому алгоритму, як і великий «павук», плетемо менші «павучки» з коротших соломинок. Їх потім варто прив’язати до кутів великого «павука».
4. Різдвяний павук в наш час
Побачити традиційну різдвяну прикрасу з соломи в сучасних оселях можна все частіше, що не може не радувати. Все більше зустрічається інформація про проведення майстеркласів з соломоплетіння різдвяного павука.
Інтернет магазинчики та майстрині пропонують різноманітні варіанти красивих оригінальних павуків. Також можна придбати необхідні матеріали та виготовити оберіг власноруч.
Для тих же, хто не боїться кропіткої праці, підійде самостійна заготівля соломи влітку. Створення оберегу всією родиною запам'ятається всім членам сім'ї, а сплетена власноруч прикраса, нестиме в собі теплі спогади та сакральний захист домівки.
Беззаперечною перевагою солом'яних павучків є їх екологічність. Варто відмітити, що в наш сучасний час майстрині також експерементують та виготовляють прикраси з паперових, бамбукових трубочок і навіть макаронних виробів.
Павучки зараз чудово вписуються в інтерєр, як будинків, так і інших закладів. Дизайнери використовують прикраси з соломи не тільки на різдвяні свята, а і протягом року, адже вони являються не просто елементами оздоблення, а і асоціюються з рідною землею, домівкою, затишком, етнічним походженням та силою народу.
Висновок
Під час виконання творчого і дослідницького проєкту я дізнався цікаві легенди походження традиційного українського оберега - різдв'яного павука, який виготовляється із соломи, здобув нові знання в рамках предметів "технології" та "українознавство". Досліджуючи в 4 класі солом'яного павучка, я виконав ряд завдань, а саме: збирав інформацію, освоював техніку виготовлення прикраси та виготовив її власноруч.
Шукаючи необхідні джерела інформації, я виявив, що різдвяний павук набуває все більшої популярності серед сучасного населення. Мене радує, що українські традиції відроджуються, адже “різдвяний ткач” являється часткою спадщини української культури. І я вірю, що оновлені сучасні павучки несуть в собі сакральний захист та добру енергетику, як і в наших предків.
Джерела інформації
- “Оберігав житло та родину”: черкаська етнолигиня про різдвяного “павука” і традиції https://18000.com.ua/strichka-novin/u-cherkasax-provodili-majster-klasi-iz-vigotovlennya-rizdvyanix-oberegiv/
- Як сплести різдвяного “павука” покрокова інструкція від кропивницької майстрині https://gre4ka.info/zhyttia/yak-splesty-rizdvyanogo-pavuka-pokrokova-instrukcziya-vid-kropyvnyczkoyi-majstryni/
- Різдвяний ткач. Звідки взявся солом'яний павук та як його плести https://localhistory.org.ua/texts/statti/rizdvianii-tkach/
- Різдвяний павук https://uk.wikipedia.org/wiki/Різдвяний_павук
Код банера: