Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Історія виникнення та розвитку соціальних мереж
Історія соціальних мереж
Соціальна мережа — соціальна структура, утворена індивідами або організаціями. Вона відбиває розмаїті зв'язки між ними через різноманітні соціальні взаємовідносини, починаючи з випадкових знайомств і закінчуючи тісними родинними зв'язками.
Вперше термін було запропоновано в 1954 році Дж. А. Барнесом (в роботі Class and Committees in a Norwegian Island Parish, «Human Relations»). Максимальний розмір соціальних мереж становить близько 150 осіб, а середній — 123 (Хілл та Данбар, 2002).
Яка соціальна мережа була найпершою?
Перший web-сайт Classmates.com, який пропонував можливості роботи із соціальними мережами, був відкритий для відвідувачів в 1995 році Ренді Конрадом. Він допомагав своїм користувачам знаходити і підтримувати зв'язок з друзями і знайомими, з тими, з ким людина мала справу протягом усього свого життя: у дитячому саду, школі, вищому навчальному закладі, на роботі, на військовій службі і так далі.
У слід за ним, в 1997 році з'явилася соціальна мережа SixDegrees.com, яка була першою соціальною мережею, де користувачі могли створювати профілі, додавати друзів та обмінюватися повідомленнями.
Починаючи з 2001 року, почали з'являтися сайти, в яких використовувалась технологія під назвою Коло друзів. Ця форма соціальних мереж, яка широко використовується у віртуальних спільнотах, набула широкої популярності в 2002 році, коли з’явилася більш відома соціальна мережа – Friendster. Вона мала широку популярність у країнах Азії та Тихоокеанського регіону. Friendster стала першою соціальною мережею, яка дозволяла користувачам створювати профілі, додавати друзів та спілкуватися з ними.
В 2003 році з’явився MySpace та став однією з найпопулярніших соціальних мереж, особливо серед молоді.
4 лютого 2004 року Марк Цукерберг запустив «Thefacebook», який спочатку знаходився на thefacebook.com. Доступ до сайту мали лише студенти Гарвардського коледжу, впродовж першого місяця зареєструвалася більш ніж половина студентів Гарварду. Згодом до Цукерберга приєдналися Едуардо Саверін (бізнес-менеджер), Дастін Московіц (програміст), Ендрю Мак-Коллум (графічний дизайнер) та Кріс Хьюз, щоб допомогти у просуванні веб-сайту. Вже у березні 2004 року Facebook’ом користувалися в університетах Стенфорда, Колумбії та Єльському. Невдовзі він відкрився для студентів інших шкіл Ліги Плюща, Бостонського та Нью-Йоркського університетів, Массачусетського технологічного інституту, згодом і для більшості університетів Канади та США.
Компанію «Facebook» було засновано влітку 2004 року. Її очолив підприємець Шон Паркер, неофіційний радник Цукерберга. У червні 2004 року компанія Facebook переїхала до Пало-Альто в Каліфорнії. 26 вересня 2006 року Facebook став доступним для кожного віком від 13 років і старше з дійсною адресою електронної пошти. Наразі сайтом користується майже третина населення планети, в.т.ч. через мобільні пристрої.
Google також пропонує вебсайт із можливостями роботи із соціальними мережами orkut, який було запущено в 2004 році. Соціальні мережі почали розглядатись як складова інтернет-стратегії.
В березні 2005, Yahoo запустила Yahoo! 360°.
У 2005 році з’явилася YouTube – соціальна мережа, на якій користувачі можуть додавати та дивитися відео. Вона дозволила відкрити нові можливості для реклами та стала важливим інструментом для продвиження продуктів та послуг.
У 2006 році Twitter став популярним серед користувачів соціальних мереж. Twitter – це мікроблогерська соціальна мережа, де користувачі можуть публікувати повідомлення до 280 символів.
Що стосується українських соціальних мереж то одна з найвідоміших вітчизняних мереж Connect.ua була створена у грудні 2007 року.
У 2008 році з’явилася соціальна мережа Instagram. Вона стала популярною через свій акцент на візуальний зміст – фотографії та відео. Іншими популярними соціальними мережами є LinkedIn, Snapchat, TikTok та Pinterest.
У 2012 році Facebook купив Instagram, а в 2014 році – WhatsApp, що дозволило компанії розширити свій вплив на ринок соціальних мереж. Зараз Facebook є однією з найбільших компаній у світі, що володіє декількома найбільшими соціальними мережами, включаючи Facebook, Instagram та WhatsApp.
У липні 2020 року аудиторія соцмереж вперше склала більше ніж половину населення Землі.
Класифікація соціальних мереж
У всесвітній павутині Інтернет існує безліч різних соціальних мереж, які можна класифікувати за різними ознаками.
За доступністю виділяють наступні типи соціальних мереж:
- закриті;
- відкриті;
- змішані.
Нині більшість соціальних мереж повністю відкриті для усіх, хоча деякі проекти через власні бізнес-моделі не передбачали публічності і вже із самого початку створювалися закритими. Соціальні мережі змішаного типу розвиваються дуже погано: основним завданням у них є досягнення популярності такого рівня, як і у відкритих мереж, але користувачам не подобаються різні бар’єри і тому вони досить неохоче приєднуються до таких соціальних мереж.
Класифікуються соціальні мережі і по географічному розташуванню:
- світового значення;
- окремо взята країна;
- територіальна одиниця;
- без регіональної приналежності.
За спрямуванням соціальні мережі розділяють:
- на загальну тематику, спрямовані на підтримку і налагодження вже існуючих контактів та пошук нових знайомих. Ці сайти вже накопичили величезну базу контактів і профілів, з яких можна багато дізнатись про людину та її уподобання;
- ділові соціальні мережі спрямовані на професійний розвиток та побудову кар’єри;
- спеціалізовані соціальні мережі займають певну нішу в своєму секторі, збирають аудиторію за конкретними інтересами: музика, хобі, плітки тощо.
Детальна класифікація за видами соціальних мереж:
- соціальні мережі для спілкування, до них відносяться: «Facebook» та інші. Цей вид один із перших запропонував персональний міні-сайт, який пізніше став відомий як профіль;
- соціальні мережі для обміну медіа контентом. Цей вид дає широкі можливості для обміну відео і фото. До них відносяться «Instagram», «YouTube»;
- соціальні мережі для колективних переговорів. В основі цього виду лежить потреба в обміні знань. Представники: «Quora», «Reddit»;
- соціальні мережі для авторського запису. До даного виду відносяться сервіси для блогінга, де користувачі створюють та публікують текстово-медійний контент. Представники: «Blogger», «Twitter»;
- сервіси соціальних закладок – це сервіси, де користувач збирає в контент свою особисту бібліотеку, на яку можуть підписуватись інші учасники спілки. Представники «Pinterest», «Flipboard»;
- соціальні мережі за інтересами. Даний вид дає можливість шукати однодумців та людей із схожими інтересами. Представники «Goodreads», «Friendster».
В цілому можна зробити висновок що класифікація видів соціальних мереж достатньо умовна, до того ж ділення на види, типи і категорії триває і до цього дня.
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: