Проєкт «Вплив грибів на життя людини»
Вміст навчального дослідницького проєкту з біології на тему "Вплив грибів на життя людини" відображає дослідження у 7 класі основних груп грибів, виявлення характерних особливостей життєдіяльності грибів, а також встановлення та опис значення грибів у житті звичайної людини.
Докладніше про роботу:
В основі дослідницької роботи з біології про вплив грибів на життя людини лежить вивчення ученицею 7 класу самого поняття, класифікації різновидів грибів в природі. В проєктній роботі надається визначення основних груп грибів а також з'ясовується, де і як застосовуються гриби, та яку роль вони відіграють в житті кожної людини.
У роботі над дослідницьким навчальним проєктом досліджується вплив грибів на життєдіяльність людини, пропонуються цікаві факти про гриби, а також описуються особливості їх існування. Для учнів 6, 7 і 10 класів школи буде цікава дана дослідницька робота (проєкт), так як вона містить аналіз та докладний опис способів розмноження грибів, перелік позитивного та негативного їх значення.
Зміст
Вступ
- Що таке гриби.
- Основні групи грибів.
- Особливості життєдіяльності грибів.
- Роль грибів у житті людини.
Висновок
Вступ
Світ грибів надзвичайно різноманітний, але не вивчений достатньою мірою. Гриби мають ряд специфічних особливостей будови, і тому їх виділяють в окреме царство організмів, що поєднують ознаки рослин та тварин. На цей час у світі налічується близько 100 тисяч видів грибів, поширених практично повсюди.
Гриби ростуть всюди, але найчастіше на землі, лісовій підстилці, на гниючій чи живій деревині. Рідше вони зустрічаються на купах сміття або гною і на місці згарищ. У природі гриби виконують найважливішу функцію: усувають залишки відмерлих тварин, рослин. Це сприяє кругообігу речовин у природі.
Людина використовує корисні властивості грибів в різних областях промисловості. У харчовій промисловості використовують дріжджові грибки і цвілі. У медицині з деяких грибів виготовляють антибіотики.
На жаль, гриби є не тільки джерелом радості, але і печалі. Багато видів грибів-паразитів заподіюють шкоду культурним рослинам, сільському і лісовому господарству, знищують деревину на складах, шахтах, будівельних майданчиках. Різні види знищують унікальні твори мистецтва, наприклад, картини, різьблення по дереву, книги. Великі неприємності доставляють людям і тваринам різні шкірні захворювання, викликані грибами. Деякі види отруйних грибів викликають отруєння. Освічена людина повинна вміти відрізняти їстівні гриби від отруйних.
Актуальність роботи: визначається широким розповсюдженням грибів на Землі. Люди повинні знати про гриби, їх вплив на організм людини, мати уявлення про роль грибків у господарській діяльності людини, а також вміти попереджати захворювання, що викликаються ними.
Мета роботи: вивчення впливу грибів на організм людини.
Для досягнення поставленої мети висунуті наступні завдання:
- описати основні групи грибів;
- виявити характерні особливості життєдіяльності грибів, що впливають на саморегуляцію екосистем;
- встановити значення грибів у житті людини.
Відповідно до завдань були використані наступні методи дослідження:
- збір та узагальнення інформації по темі;
- спостереження;
- порівняння.
1. Що таке гриби
Гриби - дивовижні створіння, адже назвати їх ні рослинами, ні тваринами не можна. Вони утворюють особливе самостійне царство і займають проміжне положення між тваринами і рослинами. У нашому повсякденному житті ми називаємо грибами лише плодові тіла капелюшкових грибів, не замислюючись про те, що світ грибів набагато багатший.
Гриби вкрай різноманітні за своїми розмірами, виглядом, місцями проживання та іншими особливостями. Гриби присутні повсюдно: у ґрунті, повітрі, у воді, всередині інших живих організмів і на їх поверхні і відіграють істотну роль у природі і житті людини.
Різноманітне життя грибів і їх функції необхідні на землі, хоча людині вони приносять і користь, і шкоду.
Людина, як хороший господар, повинна навчитися використовувати їх корисні властивості і уникати шкоди, яку вони можуть заподіяти.
Поняття про гриби як про окреме царство сформувалося в науці до 1960-х років, хоча виділити це царство пропонував ще Е. Фріс у 1831 році, а Карл Лінней висловлював сумніви, розміщуючи гриби в царстві рослин у своїй «Системі природи». У другій половині XX століття остаточно сформувалося і уявлення про поліфілетизм грибів.
До кінця XX століття були накопичені дані з генетики, цитології та біохімії, що дозволили розділити цю групу організмів на кілька не споріднених між собою гілок і розподілити їх між різними царствами, залишивши в царстві «справжніх», або власне грибів, тільки одну з них.
Таким чином, до початку XXI століття науковий термін «гриби» став неоднозначним. Дуже велике біологічне і екологічне різноманіття грибів. Це одна з найбільших і найрізноманітніших груп живих організмів, що стала невід'ємною частиною всіх водних і наземних екосистем. Відповідно до сучасних оцінок, на Землі існує від 100 до 250 тисяч, а за деякими оцінками до 1,5 мільйонів видів грибів.
2. Основні групи грибів
Гриби (лат. Fungi або Mycota) - царство живої природи, що об'єднує еукаріотичні організми, що поєднують в собі деякі ознаки як рослин, так і тварин.
Всі існуючі гриби ділять на 2 великі групи:
- Макроміцети - це гриби, для яких характерне велике плодове тіло або утворення, помітні неозброєним оком.
- Мікроміцети - для них властиві мікроскопічні розміри.
Які відділи входять в царство грибів? Цей критерій дозволяє виділити наступні групи грибів:
- макроміцети;
- гастероміцети;
- міксоміцети.
Серед них є природні варіанти і ті, що культивуються людиною.
Особливості макроміцетів
Макроміцети відрізняються досить значним плодовим тілом. Наприклад, базидіоміцети - це капелюшні гриби, серед яких повно представників, що ведуть симбіотичний спосіб життя і утворюють мікоризу з корінням рослин. Деякі з них відносяться до сапротрофам і таким організмам, у яких є здатність розкладати мертві органічні залишки.
У цій групі грибів також знаходяться гумусові і підстилкові, які визначають інтенсивність всіх біологічних процесів, що складають глобальний кругообіг речовин в організмі. За рахунок цих грибів грунт стає більш родючим.
Розрізняють карботрофні і термофільні гриби. Вони поширені в місцях кострищ і лісових пожарищ.
Копротрофні гриби мають важливу особливість: вони переробляють будь-які органічні речовини, які містяться в екскрементах тварин.
Що стосується грибів-мікротрофів, то їх розвиток відбувається на плодових тілах капелюшкових грибів з муміфікованою формою.
На сфагнових болотах мешкають бріотрофи, що розкладають відмерлі залишки сфагнових і зелених мохів. Є також гриби-ксилотрофи: вони селяться на живій деревині і з часом її руйнують. Деревним рослинам такі гриби завдають істотної шкоди.
Особливості гастероміцетів
Тут можна виділити гриби, що мають ангіокарпну або замкнуту будову плодового тіла. Такі гриби в процесі статевого дозрівання розкриваються по-різному або залишаються повністю закритими.
Особливості міксоміцетів
Цю групу грибів складають грибоподібні організми. На певній стадії вони мають вигляд плазмодія або паразитичного одноклітинного організму. Такі групи живих організмів можуть мати вигляд псевдоплазмодія.
Псевдоплазмодій являє собою багатоклітинну масу грибів у вигляді скупчення амебодиних клітин. Їх тип руху властивий амебам і окремим одноклітинним (лейкоцити крові).
3. Особливості життєдіяльності грибів
Ключовими особливостями клітини гриба є наявність клітинної стінки з хітину. Запасною поживною речовиною, як і у тварин, служить глікоген. У харчових ланцюгах гриби займають позицію продуцентів, руйнуючи органічні речовини мертвих тварин і рослин. До фотосинтезу гриби не здатні (у них відсутні пластиди - хлоропласти), нерухомі, дихають киснем.
Деякі гриби утворюють плодові тіла, в побуті звані - гриби. Плодове тіло служить для утворення спор в ході статевого процесу. Тіло гриба складається з ниток - гіфів, які багаторазово переплітаються один з одним, в результаті чого утворюється міцелій (грец. mykes - гриб), або грибниця.
Гіфи гриба розростаються в живильному середовищі, на субстраті, і являють собою вегетативні органи гриба. Зростання гриба нічим не обмежене, тільки розміром самого субстрату.
Гриби розмножуються трьома способами:
- Вегетативно. За допомогою брунькування і шматочками міцелію.
- Безстатевий варіант. Це відбувається за допомогою спор, які утворюються в спеціальних органах - спорангіях або конідієносцях (кінці особливих виростів міцелію).
- Статевий варіант. Різні систематичні групи розмножуються статевим способом по-різному. Утворення зиготи може відбутися в результаті злиття соматичних клітин, які спеціалізовані на гамети, або статевих клітин - гамет, що утворюються в гаметангіях. Проростання зиготи може відбуватися відразу або після періоду спокою. Зигота дає початок гіфам з органами статевого спороношення. В них і відбувається утворення спор. Спори поширюються комахами, тваринами або потоками повітря.
4. Роль грибів у житті людини
Роль грибів у природі і в господарстві людини важко переоцінити. Гриби присутні у всіх екологічних нішах - у воді і на суші, в грунті і на всіляких інших субстратах. Будучи редуцентами, вони відіграють важливу роль в екології всієї біосфери, розкладаючи всілякі органічні матеріали і сприяючи утворенню родючих грунтів. Велика роль грибів як учасників взаємовигідних симбіотичних спільнот.
Відомі симбіотичні відносини грибів з вищими рослинами, з водоростями і ціанобактеріями, з комахами. Представники порядку неокалімастігових - обов'язковий компонент травної системи жуйних і деяких інших травоїдних ссавців, вони відіграють важливу роль у перетравленні рослинної їжі.
Багато видів грибів активно використовуються людиною в харчових, господарських і медичних цілях. Всі різновиди грибів містять клітковину, яка покращує травлення, знижує рівень глюкози в крові. Гриби містять вітамін Д, який регулює обмін кальцію і фосфору в організмі людини, а також позитивно впливає на імунітет і якого особливо не вистачає в осінньо-зимовий період.
Також гриби містять вітаміни групи В (В2 - вітамін краси, а також необхідний для роботи нервової та репродуктивної систем і В3, який позитивно впливає на серцево-судинну систему: розширює судини, знижує рівень холестерину), максимально багаті їм білі гриби і гливи.
Крім того, гриби містять пребіотики, що благотворно впливають на роботу кишечника і імунітет. Також гриби багаті мікроелементами: калій (робота серця), мідь (бере участь у засвоєнні заліза, виробленні колагену, утворенні енергії в мітохондріях), селен (необхідний для роботи імунної, сечовидільної систем, прекрасний антиоксидант), останнього найбільше в грибах шиїтаке. І, нарешті, гриби багаті білком, необхідним для побудови всіх клітинних структур нашого організму.
Мікроскопічні гриби використовуються в харчовій промисловості для приготування напоїв способом бродіння, ферментації різних харчових продуктів.
Гриби - один з найважливіших об'єктів біотехнології, що застосовуються для виробництва антибіотиків та інших лікарських засобів, деяких хімічних речовин, що використовуються в харчовій промисловості і в технічних цілях.
З іншого боку, гриби можуть завдавати і значної шкоди. Фітопатогенні гриби, в непорушених природних екосистемах зазвичай не завдають шкоди, можуть викликати епіфітотії в сільськогосподарських посадках (агроценозах), деревних насадженнях і в лісах, де ведеться господарська діяльність.
У тварин і людини гриби викликають шкірні захворювання, а іноді і ураження внутрішніх органів. Дуже небезпечні і можуть призводити до смертельного результату отруєння отруйними грибами, а також мікотоксикози - отруєння харчовими продуктами, зараженими токсинами мікроскопічних грибів.
Значної шкоди заподіює викликане грибами псування різних продуктів і матеріалів (біокорозія). Існують також галюциногенні гриби, що містять у своєму складі псилоцин і псилоцибін.
Висновок
У висновку дослідницької роботи в рамках проєкту з біології про вплив грибів на життя людини хотілося б коротко резюмувати представлену мною знайдену та опрацьовану інформацію.
Гриби мають не менш важливе значення в житті людини, ніж у природі:
- Їстівні гриби вживають в їжу: підберезник, білий гриб, маслянок, рижики та інші.
- Використовують в медицині для створення ліків: аспергіл, пеніцилін.
- Для виготовлення деяких видів сирів використовують плісняві гриби.
- Для хлібопечення, пивоваріння, виноробства і у виробництві спирту використовують дріжджі.
Негативне значення грибів:
- Деякі види грибів є збудниками хвороб;
- Отруйні гриби призводять до отруєнь: бліда поганка, мухомор.
- Є види грибів, які вражають зернові культури, фруктові та овочеві культури, зменшуючи при цьому врожай.
Код банера: