Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Виготовлення будиночків і готелів для комах у садах, городах
ІІ. «Готелі» для корисних комах — біологічний метод боротьби з шкідниками.
2.1. Виготовлення «будиночків» для комах. Переваги будиночків та готелів комах у садах, городах і квітниках
Будиночок для комах - це імітація природного середовища проживання комах, споруда з різноманітних природних і перероблених матеріалів, де комахи можуть безпечно гніздитися і пережити зиму, перебуваючи в сплячці всередині будівлі. Одні більш декоративні, стильні, інші більш природні, але виконують однакову функцію. Ця структура може бути будь-якої форми та розміру з елементами, адаптованими до потреб багатьох популяцій комах.
Кожен вид комах віддає перевагу різному матеріалу для гніздування та має різні потреби в різні пори року: порожнисті пагони бамбука, очерет або стебла бузини потрібного діаметру і довжини – ідеальне місце для бджіл-мулярів. У просвердлених брусках дерева із задоволенням оселяться оси, а порожнисті цеглини — це місце для одиночної бджоли. Шишки і сухе листя неодмінно привернуть увагу сонечка, глиняні горщики, наповнені сіном, ідеальне місце для вушанок, а пучки соломи або сіна дадуть притулок мереживцям.
Готель повинен бути максимально різноманітним, тоді в ньому оселиться багато різних популяцій комах, завдяки чому буде досягнуто більшого біорізноманіття в саду. Облаштовуючи навесні і влітку готелі для комах, пам'ятаймо і про кормову базу для наших маленьких союзників. Посіємо квіткові рослини, джерело нектару і пилку для них. [4]
Виготовляла свій будиночок я разом з татом. На даний час він є воїном ЗСУ, який боронить нашу Україну. Демниченко Олександр Юрійович знайшов час, у відпустці, щоб допомогти мені зробити «готель» комахам.
Спочатку зібрали дерев’яний каркас, який має витримати значну вагу. Зробили окремі комірки, які мають бути заповнені природними матеріалами для комах. Головним у будиночку є дах. Адже він захищає від опадів, зберігає матеріал, в якому знаходяться яйця, личинки та дорослі особини комах.
Заповнити комірки можна різним матеріалом: наповненні соломою глиняні горщики, цеглою з отворами, шишками, бамбуковими паличками, брусками з отворами, сіном, просверленими колодами та газобетоном, очеретом, стеблами бузини.
Так, як «готель» для комах, мого саду, великий за розмірами то спочатку його встановила в саду, а вже потім наповнила. Матеріал обрізала потрібної довжини і заповнювала кожен отвір конструкції. Найважчі матеріали поклала внизу, а саме: газобетон, колоди, бруски. Зробили отвори для комах. Інші комірки заповнювала шишками, соломою, очеретом, горішками, корою від дерев.
Будиночок для комах, необхідно розташувати в тихому затишному від сильних вітрів місці. Отвори розміщувати на сонячній стороні, але не обов’язково на південній. Занадто багато сонця може відлякувати комах тому краще, якщо він стоятиме під кронами дерев або на стороні, яка частково освітлена сонцем.
Для захисту від опадів конструкцію можна ретельно покрити. Для цього достатньо використовувати звичайну керамічну черепицю або металочерепицю. Для різноманітності ми також можемо спорудити зелений дах, покритий низьким очитком. Такий дах потрібно було добре заклеїти фольгою, щоб якомога краще виконувати свою функцію. Його потрібно дренувати, тому він повинен бути похилим.
Будиночки, призначені для літаючих комах, можна поставити на підставку або ж прикріпити на дерево, а ті що доступні всім комахам, можуть стояти на землі. Мій «готель» підходить для всіх комах, тому стоїть на землі.
Будиночок, який зроблений для школи, тато виготовив, перебуваючи на фронті, надіслав нам Новою поштою. Я з мамою привезла «готель» у школу, де його прикріпили на дереві. Спостерігала за видовим різноманіттям комах, що заселилися в будиночках, з травня по вересень. З’ясувала їх екологічне значення.
Мною була розроблена памʼятка «Готель» для корисних комах своїми руками», яка подана у вигляді Q-коду. Всі охочі можуть скористатися та дізнатися більше інформації по виготовленню, заповненню та встановленню житла для комах.
Так як наш ліцей працює в напрямку STEM-освіти, планую навесні для здобувачів Олексіївського ліцею провести майстер-клас. Будиночки, які ми зробимо, плануємо розмістити на деревах в парку нашого села. Це допоможе відновити чисельність диких комах-ентомофагів.
Переваг будиночків та «готелів» комах у садах, городах, квітниках багато. Причин для розміщення будиночків також. У природі комахи найчастіше гніздяться в щілинах, під камінням, у купах гілок або листя, поблизу органіки і подалі від потенційних хижаків. У сучасних садах, таких упорядкованих, охайних і монокультурних, їм немає місця. Ми часто відмовляємося від квітів, адже за ними потрібно доглядати. Все частіше сади нагадують стерильний простір квартир.
Відсутність безпечного місця для проживання та розмноження призводить до того, що все менше корисних комах відвідує сади. Комахи — це основа екологічної рівноваги. [2]
- Збільшення біорізноманіття. Створюючи безпечні місця для гніздування, розмноження та зимівлі, ми не тільки зробимо сад більш привабливим, але й збільшимо біорізноманіття екосистеми, що забезпечить потрібну кількість запилювачів і правильний цикл поживних речовин. Завдяки цим діям сад стане більш самостійним, стійким і природним.
- Біологічна боротьба зі шкідниками рослин. Боротьба зі шкідниками природними методами ефективніша, здоровіша та дешевша за всі хімічні засоби захисту рослин. Адже згідно з теорією рівноваги в природі види впливають один на одного, взаємно регулюючи популяцію. Правильною реакцією на напад попелиці, павутинного кліща, білокрилки буде залучення природних хижаків, таких як сонечка, щитівки або комахи з сімейства кружальців (джмелі, мухи), які, крім бджіл та ос, також запилюють плодові дерева та кущі, трипси, а також деякі гусениці та молюски.
Пам’ятаймо, що застосування гербіцидів і пестицидів у саду, хоч і ефективне проти шкідників, однаково токсичне для корисних комах, що спричиняє далекосяжне збіднення екосистеми та порушує її баланс. - Поліпшення якості ґрунту. Зі збільшенням біорізноманіття в саду збільшується кількість комах, які допомагають розкладати органічні залишки на поверхні землі, перетворюючи їх на поживні речовини, які легко засвоюються рослиною. Є багато жуків, відомих своєю здатністю до компостування, які харчуються гнилими фруктами, овочами та частинами рослин. Без них опалі частини рослин розкладалися б набагато довше.
- У гармонії з природою. З технічним прогресом і повсюдною урбанізацією територій навколо нас стає все важче знайти ділянку землі, недоторкану руками людини. Віддаляючись від природи, ми втрачаємо повагу до неї та її мешканців, бажаючи за всяку ціну змінити те, що є ідеальним і функціонує сотні років. Таким чином ми руйнуємо природне середовище, яке так важко відновити після порушення біологічної рівноваги. Тому так важливо піклуватися навіть про найменших співкористувачів нашої планети.
Пам'ятайте, що одними будиночками для комах ми їх не заманимо. Треба посадити в саду рослини, які приваблюють корисних запилювачів. Серед них варто відзначити: борщівник, шавлія, соняшник, золотарник, маргаритки, кульбаби, жоржини, рудбекії, чорнобривці, дельфініум, наперстянки, левиний зів, а також лаванду або будлею. Найкраще вибирати довгоквітучі, щоб комахи мали їжу протягом усього сезону.
З цих причин у сади потрібно знову заселити комах, які є невід’ємною частиною місцевої екосистеми та допоможуть підтримувати сад у належному стані. [5]
2.2. Біологічний метод боротьби з шкідниками
Корисні комахи – це не тільки комахи-запилювачі, наприклад бджоли чи джмелі.
Це також звичайні сонечка. Вони є природними ворогами попелиць, білокрилок, комарів та інших неприємних безхребетних у наших садах.
Пам'ятайте — не кожна комаха є шкідником, багато видів дуже корисні. Комахи- запилювачі сприяють підвищенню врожайності плодових кущів і дерев, а також інших культур. Найважливіші тут бджоли, але не тільки медоносні. Дикі червоні бджоли-муляри більш ефективні при запиленні, вони не роїться і не жалять.
Однак недооцінюється роль таких корисних комах, як сонечко семикрапкове або щитівка. Сонечко, як і його личинка, здатні з'їсти в день від 30 до 200 попелиць, які завдають клопоту нашим садам або балконним квітам. Навіть не дуже симпатична оса також харчується попелицями, білокрилками і гусеницями.
Отже, комахи є природними ворогами шкідників рослин. Безліч комах щодня борються з нашими найлютішими ворогами: попелицями, плодожерками, довгоносиками, павутинними кліщами та іншими.
Корисні комахи, санітари або ентомофаги допомагають боротися зі шкідниками і виконують дуже важливу для екосистеми саду роботу. Вони харчуються певними видами комах з числа шкідників, зменшуючи їх популяцію і контролюючи розповсюдження, замінюють інсектициди. Літаючі, повзаючі, стрибаючі корисні комахи потрібно «знати в лице». І берегти як своїх найнадійніших союзників у боротьбі зі шкідниками.
Сонечко — знищує тлю, кліщів, щитівок, листоблошок. Жужелиця – за 1 сезон один жук з'їдає понад 300 гусениць. Шкідники, з якими допомагає боротися жужелиця: слимаки, равлики, будь-яка гусінь та лялечки метеликів. Дзюрчалка — доросла особина п'є нектар, а харчується личинками попелиць, павутинними кліщами та яйцями комах-шкідників. Шкідники, з якими допомагає боротися: попелиця, капустяна міль. Золотоочка—її личинки охоче розправляються з попелицею та кліщами. Клопи-щитники поїдають яйця метеликів, личинок білокрилки, трипсів, попелиці та павутинних кліщів. Наїзники — їх багато, але всі види знищують комах-шкідників, яйця личинок та самих комах.
Рис. 2.2.7. Біологічний метод боротьби
Хочу звернути увагу на роль комах в біологічному методі боротьби з шкідниками.
Готелі для комах – це чудовий урок природи для всіх, це наш внесок у захист корисних комах і збереження біорізноманіття та балансу в навколишньому середовищі. [4]
2.3. Готелі в Україні та інших країнах Європи
Будиночки для комах виглядають дуже декоративно, деякі називають «готелі», insect hotel фото таких будиночків ми бачимо на обкладинках зарубіжних журналів, особливо в Польщі та Англії. Ці будиночки є новим садовим трендом, які перетворюються на справжні арт - обʼєкти. Оригінальні елементи садового дизайну. Їх встановлюють у парках, на садових ділянках (дачах). [4]
Зверніть увагу, що по периметру будиночка, де він знаходиться висіяні квіти - запилювачі, а на білборді подається корисна інформація про видову різноманітність комах-запилювачів. Такі будиночки для відновлення ентомологічної фауни запилення та боротьби з шкідниками запроваджуються в Україні, але їх мало.
Виникла ідея запровадити використання таких будиночків у себе в саду та у квітнику біля школи. Тому я неодмінно вирішила втілити її в реальність.
Керівник проєкту Макаренко Т.І.
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, співпрацюючи з "Ziotowe Ogrody Zdrowia" травʼяними садами здоров’я, організували для українських дітей та батьків екскурсію. «Ziotowy Dzbanek», що знаходиться в тематичному селі Сопи "Бабʼя Долина" в гміні Млинари, широко відкриває свої ворота для гостей. Розташований на околиці села, він запрошує нас спілкуватися з природою.
Травʼяний сад пахне спокусливим чебрецем, а очі милуються видом квітучих чорнобривців, лаванди в гідній компанії любистку та дягелю. Але й дикорослі трави приваблюють своєю безсумнівною чарівністю: кропива дводомна, оман шорсткий і аїр запашний, які старанно приховують свою оздоровчу силу.
Креативні вчителі, майстри своєї справи, ознайомили з видовим біорізноманіттям рослин даного саду, звернувши увагу на диких комах-запилювачів, яким приділяється значна увага. Для їх розмноження в травʼяному саду здоровʼя зроблені спеціальні будиночки, «готелі» для комах.
Травʼяний котедж — єдине таке місце у Вармінсько - Мазурському воєводстві. Він народився з любові до природи. Цілий рік тут вирує життя, пахне травами, шириться дзвін комах, тому варто зупинитися, щоб відчути природню атмосферу.
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: