Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Маргарита - королева Шотландії з українським корінням
Учениця 11 класу у своєму дослідницькому проєкті з всесвітньої історії на тему "Маргарита - королева Шотландії з українським корінням" докладно вивчає історію життя та правління Маргарити Шотландської. Зараз королева дуже шанована та відома під іменем Святої Маргарити Шотландської.
Докладніше про роботу:
У процесі ніуково-дослідницької роботи з всесвітньої історії на тему "Маргарита - королева Шотландії з українським корінням" учениця 11 класу поетапно розглядає походження, дитинство та юність, а також діяльність відомої королеви Маргарити Шотландської та вшанування її памʼяті.
При роботі в 11 класі над учнівським дослідницьким проєктом з всесвітньої історії про Маргариту - королеву Шотландії з українським корінням школярка дізналася про те, що у Шотландії королеву Маргариту шанують і в наші часи. Також автор зробила висновок про те, що всі люди повинні знати і пам’ятати про цю освічену і мудру європейську правительку з українським корінням.
Зміст
Вступ
- Походження королеви Маргарити Шотландської. Дитинство та юність
- Діяльність Маргарити Шотландської
- Канонізація. Вшанування памʼяті
Висновки
Онлайн-ресурси.
Вступ
Маргарита (близько 1045 - 16 листопада 1093) - королева Шотландії, свята католицької церкви, покровителька держави. Дочка англійського короля Едварда Вигнанця та руської князівни Агати Ярославни, доньки Ярослава Мудрого. Дружина шотландського короля Малкольма ІІІ.
Об’єктом даного дослідження є постать королеви Маргарити.
Мета проєкту: дослідити хто ж така Маргарита Шотландська, її українське коріння.
Передбачувані результати: я з’ясую походження та діяльність королеви Маргарити.
Кінцевий результат:
- презентація;
- результати досліджень про діяльність Маргарити Шотландської.
Практичне значення: матеріали дослідження «Маргарита - королева Шотландії з українським корінням» можуть використовуватися вчителем при поясненні тем з історії середньовічної Англії та Русі –України у 7 класі, а також учнями при підготовці до уроку та для розширення своїх знань з історії.
Походження Маргарити Шотландської. Дитинство та юність
Маргарита Шотландська (близько 1045 — 16 листопада 1093) - дочка Агати Ярославни та короля Англії Едварда Вигнанця. За «київською теорією» Рене Жете Агата була дочкою князя Ярослава Мудрого, а Маргарита була його онукою. Вона була королевою та покровителькою Шотландії, святою католицької церкви.
Я спробувала з’ясувати яким було походження королеви Маргарити. ЇЇ мати - Агата Київська, королева Англії була четвертою донькою Великого князя Київського Ярослава Мудрого та шведської принцеси Інгігерди. Це вона пов’язала теперішню правлячу британську династію Віндзорів з київськими Рюриковичами (через шотландський правлячий дім Стюартів).
Зображення 1. Агата Ярославна - мати королеви Маргарити Шотландської
Майбутній чоловік Агати народився у період данського вторгнення до англосаксонського королівства. Після раптової смерті батька Едмунда Едуарда та його брата Едвіна вивезли у Данію, щоб згодом позбутися. Прибічники англосаксонського королівства вивезли принців до Русі, де царювала донька короля Швеції Олафа Інгігерда. Вона любила, коли в її палаці гостювали принци, взяла над ними опіку.
Там і зустрів принц Едуард князівну Агату. Шансів на те, що він поверне собі корону було дуже мало, тому дуже ймовірно, що цей шлюб був справді з великого кохання, а не з розрахунку. Агату, ймовірно, видали заміж за єдиного законного нащадка керівної в Англії Вессекської династії Едуарда Вигнанця десь у 1046 році. Пізніше Едуард все таки стане королем Англії.
У них народилася донька Христина. Ще через 5 років — Маргарита. Трохи пізніше — син Едгар Етелінг. Через претензії на англійський престол норвежця Ґаральда ІІІ батьки майбутньої королеви Маргарити були змушені шукати притулку у Шотландії. Невдовзі Едуард Вигнанець помер.
Історики стверджують, що його отруїли. Овдовіла Агата вирішила разом з дітьми покинути Англію і повернутися на континент. Однак шторм відкинув їхній корабель на північ до Королівства Шотландія, де вони зазнали корабельної аварії в 1068 році. Місце, де, як вважається, вони зупинилися, сьогодні відоме як Надія Святої Маргарити. Там їм надав притулок король Малкольм III. Він був вдівцем, мав двох синів, Дональда і Дункана, і його приваблювало одружитися з представницею колишньої англосаксонської королівської сім'ї.
Вона народила Малькольму ІІІ восьмеро дітей:
- Едвард, вбитий 1093.
- Едмунд - король Шотландії (1094-1097)
- Етельред, абат
- Едгар - король Шотландії (1097-1107)
- Олександр I - король Шотландії (1107-1124)
- Давид I Святий - король Шотландії (1124-1153)
- Матильда (Едіта), яку в 1100 р. видали за короля Англії Генріха I. Прабабуся короля Річарда Левове Серце.
- Марія Шотландська (1082-1116), одружена з Євстахієм III.
Зображення 2. Вітраж із зображенням Маргарити - королеви Шотландії
Маргарита, в двадцять один рік «дорогоцінна Перлина», — писав її біограф Тюрго, була відома своєю красою, вченістю, благочестям, милосердям та вродженим почуттям справедливості. Шлюб Малкольма ІІІ і Маргарити відбувся в 1069 або 1070 році. Чоловік Маргарити був старший за неї приблизно на 15 років.
Цікавим фактом є те, що онук Маргарити, Генріх Шотландський, граф Гантінґдон у 1139 році одружився з правнучкою Анни Ярославни, королеви Франції, Адою де Варенн.
Королевою Шотландії Ада так ніколи і не стала, оскільки її чоловік помер на рік раніше за свого батька. Але двоє із трьох її синів стали шотландськими королями – Малкольм IV (1142-1165 рр.) та Вільгельм I Лев (1143-1214 рр.)
Напевно, щоб стати шанованою жінкою і королевою, Маргариті у ті часи було б і цього достатньо. Та вона не обмежилася виключно материнством.
Діяльність Маргарити Шотландської
Всі літописці описують королеву Маргариту як сильну, чисту, благородну особистість, яка мала дуже великий вплив на свого чоловіка, а через нього і на історію та церкву Шотландії . Її релігія була новітнього римського стилю. Королева започаткувала релігійну реформу, щоб узгодити богослужіння і звичаї шотландської церкви з римськими. Це вона зробила під керівництвом Ланфранка, майбутнього архієпископа Кентерберійського.
Було започатковано дотримання Великого посту, днем відпочинку стала неділя, а не субота як раніше. Маргарита встановила традицію — на Різдво і Великдень, влаштову-вати бенкети для простого народу, запрошуючи в ці святкові дні, в королівський палац, по 300 чоловік. Це вона зробила під керівництвом Ланфранка, майбутнього архієпископа Кентерберійського.
Королева Маргарита займалася благодійною діяльністю, щодня допомагала сиротам і бідним. Вона доглядала за хворими, вникаючи в їх повсякденні потреби. Її стараннями будувалися притулки для бездомних. Маргарита Шотландська часто вставала опівночі, щоб бути присутньою на літургії. Вона успішно запросила орден бенедиктинців заснувати монастир в Данфермлайні, Файф в 1072 році, і заснувала пороми в Квінферрі і Норт-Бервіку, щоб допомогти паломникам, які подорожували з півдня від Ферт-оф-Форт до Сент-Ендрю в Файфі. Вона використовувала печеру на березі Тауер-Берн в Данфермліні як місце поклоніння і молитви. Печера Святої Маргарити зараз відкрита для відвідування.
Зображення 3. Зображення Малькольма III і Маргарити Шотландської на сторінці гербівника шотландської королеви Марії Стюарт (1562 р.)
Серед інших справ, вона також ініціювала відновлення абатства Іона в Шотландії. Відомо також, що королева заступалася за англійських вигнанців. Маргарита була такою ж благочестивою як у приватному житті, так і в публічному житті. Багато часу вона проводила в молитві, духовному читанні та церковній вишивці.
Чоловік Малкольм ІІІ, який був неписьменним, захоплювався благочестям дружини, прикрашав її книги золотом і сріблом. Одна з них, кишенькова євангельська книга з портретами євангелістів, знаходиться в Бодліанській бібліотеці в Оксфорді.
Маргарита вважалася зразком «справедливої правительки», а крім того, вплинула на свого чоловіка і дітей, особливо на молодшого сина, майбутнього короля Шотландії Давида I, щоб вони були справедливими і святими правителями.
Королева пом’якшила запальний характер свого чоловіка та облагородила грубі звичаї його войовничого двору, прищепивши придворним смак до іншого проведення часу, ніж бенкети та битви. Вона подавала підданим приклад сімейної молитви, незмінно молячись разом з чоловіком і дітьми. Завдяки Маргариті чесноти та мораль увійшли в моду.
Зображення 4. Маргарита Шотландська. Малюнок українського художника Артура Орльонова
Королева не стала вчити гаельську мову. Вона зробила англійську мовою королівського двору. Маргарита також подбала про те, щоб її діти отримали традиційні саксонські імена. Можливо, вона запровадила англійські придворні звичаї, уявлення про королівський імідж, мистецтво, вбрання та навіть зачіски в англійському стилі при своєму дворі у Шотландії. Маргарита і Малкольм ІІІ виховували своїх дітей не лише як майбутніх правителів Шотландії, але й не виключали перспективу їхнього панування на англійському престолі.
Символом Святої Маргарити Шотландської став не лише хрест, але й розгорнута книга. Саме із світською просвітницькою діяльністю королеви Маргарити пов'язано проникнення на північ Європи лицарської англо-французької культури, яка захопила терени усієї Європи аж до XVI століття.
Королева була покровителькою торгівлі. Для цього запрошувала до Шотландії торговців, які могли розширити уявлення її підданих про світ і те, чим він живе. До країни стали привозити свої товари купці з усіх країн. Було введено безліч корисних законів, невідомих досі. Вона закликала шотландців купувати і носити одяг різних кольорів. Вважається, що саме вона ввела «шотландку», яка стала відмінною рисою національного костюма.
Зображення 5. Каплиця Маргарити Шотландської в Единбурзі
В історичних хроніках збереглися цінні коротенькі відомості, про те що Маргарита добре знала про Київську Русь - батьківщину своїх предків.
У записах духівника королеви, отця Турґота є кілька рядків про фінансову допомогу, яку Маргарита Шотландська направляла своєму родичеві, можливо, князю Ізяславу Ярославичу, який хотів, щоб Русь -Україна стала європейською католицькою державою... Однак той так і не дочекався допомоги.
13 листопада 1093 року у битві при Алнвіку загинули чоловік королеви Маргарити Малкольм ІІІ та син Едуард. 16 листопада 1093 року, через три дні після їхньої смерті померла королева Маргарита, яка не змогла перенести таке горе. Вона була похована перед головним вівтарем в абатстві Данфермлін у Файфі, Шотландія.
Канонізація. Вшанування пам’яті
Дочка королеви Маргарити, Едіт-Матильда зробила усе можливе, щоб добрі вчинки матері були записані для майбутніх поколінь. Цей задум знайшов відображення Відомості про королеву Маргариту написаній житіями святих, яку створив Тюрго Даремський (роки життя бл. 1050-1150) – монах-бенедиктинець, який колись служив особистим капеланом Маргарити.
Зображення 6. Внутрішній вигляд каплиці королеви Маргарити
У 1250 році Папа Інокентій IV канонізував святу Маргариту на знак визнання її особистої святості, вірності Римо-католицькій церкві, церковній реформі та благодійності. 19 червня 1250 року, після канонізації, її останки були перенесені в каплицю в східній апсиді абатства Данфермлін в Файфі, Шотландія.
У 1560 році Марія, королева Шотландії, перевезла голову Маргарити в Единбурзький замок як реліквію, щоб допомогти їй під час пологів. У 1597 році голова Маргарити опинилася у єзуїтів у Шотландському коледжі в Дуе, Франція. Однак була втрачена під час Французької революції.
Король Іспанії Філіп II наказав перевезти інші останки Маргарити і Малкольма III в палац Ескоріал в Мадриді, але їх нинішнє місцезнаходження не виявлено.
Зображення 7. Мельник Юліана, учениця 11 –А класу Манявського ліцею, біля каплиці Маргарити Шотландської 2023 рік
Дочка королеви Маргарити Едіт-Матильда зробила усе можливе, щоб добрі вчинки матері були записані для майбутніх поколінь. Цей задум знайшов відображення Відомості про королеву Маргариту написаній житіями святих, яку створив Тюрго Даремський (роки життя бл. 1050-1150) – монах-бенедиктинець, який колись служив особистим капеланом Маргарити.
1683 року Папа Климент Х проголосив Святу Маргариту покровителькою Шотландії, а 1692 року вшанування цієї святої було поширене на всю церкву. Королева Маргарита завжди була у Шотландії надзвичайно відома та шанована. Її поважали наступні шотландські королі та королеви. Так, зберігся гербівник королеви Шотландії, Марії Стюарт (1562р.), на одній із сторінок якого зображене подружжя монархів – короля Шотландії Малькольма III та королеви Маргарити Шотландської.
У Шотландії королеву Маргариту шанують і сьогодні. Її ім'я присвоєне найдавнішій будівлі Единбурґу каплиці королівського замку, яку збудував син Маргарити Давид І. Каплиця пройшла реставрацію у 19 столітті та 1990 році. Я відвідала цю будівлю у 2023 році.
На честь королеви названо університетський коледж в Единбурзі, заснований у 1875 році. Заклад спочатку був розрахований виключно на навчання жінок.
16 листопада – дата смерті Маргарити вшановується шотландцями як День Святої Маргарити, Патронеси Шотландії, внучки Ярослава Мудрого.
Ми також маємо зберігати пам'ять та легенду про цю неймовірну жінку, яка мала українське коріння. Вона стала ще одним містком між Руссю-Україною та західноєвропейським світом.
Висновки
Під час роботи над дослідницьким проєктом з всесвітньої історії «Маргарита - королева Шотландії з українським корінням» я вияснила її походження, простежила діяльність королеви. Я довела, що онука нашого князя Ярослава Мудрого, Маргарита залишила помітний слід в історії Шотландії. Саме вона запровадила придворні звичаї, уявлення про королівський імідж, мистецтво, вбрання та зачіски при своєму дворі у Шотландії.
Також можна говорити про великий вплив королеви Маргарити на християнську віру у Шотландії, про релігійні реформи та зміни, які вона запровадила. Так само як і княжні Русі-України, королева Шотландії займалася благодійністю.
У Шотландії королеву Маргариту шанують і сьогодні. Вона відома під іменем Святої Маргарити Шотландської. Ми також повинні знати і пам’ятати про цю освічену і мудру європейську правительку з українським корінням.
Онлайн-ресурси:
1) https://www.museumsun.org/person/21/
2) https://uk.wikipedia.org/wiki/Маргарита_Шотландська
3) https://www.istpravda.com.ua/articles/61e7fc08a1cd3/
4) https://www.worldhistory.org/trans/uk/1-19308/
5) https://newssky.com.ua/svyata-koroleva-margarita-shotlandska-vnuchka-yaroslava-mudrogo-eksklyuziv
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: