Проєкт "Вирощуємо цибулю" в старшій групі
Вихователь розробила і провела в старшій групі ДНЗ експериментальний проєкт на тему «Вирощуємо цибулю», завдяки якому поглибила знання дітей дитячого садка про цей овоч, його цікаві властивості, про особливості його вирощування та вживання в їжу.
Проєктна діяльність у ДНЗ представлена проведенням цікавих дослідів з дітьми у рамках міні-проєкту по вирощуванню цибулі на підвіконні у старшій групі дитячого садка, які розкривають корисні властивості цибулі і можливості її різноманітного застосування.
Докладніше про проєкт:
Дослідницький експериментальний міні-проєкт на тему "Вирощуємо цибулю" містить ряд дослідів, проведених дітьми старшої групи дитячого садочку, які демонструють, як цибуля проростає в різних умовах.
Опублікований на сайті пошуково-дослідницький проєкт про вирощування цибулі на підвіконні і її корисні властивості пізнавальний і розвиваючий для дітей старшої групи дитячого садка, здатний зацікавити дошколят у вивченні навколишнього світу. Робота спрямована на ознайомлення з різноманітними властивостями цибулі, виділення її корисних властивостей, які можна використовувати у побуті та іншій діяльності людини.
Паспорт проєкту "Вирощуємо цибулю"
Автор проєкту: вихователь Чупушко Марина Олексіївна.
Вид проєкту: творчо-інформаційний, дослідницький.
Тривалість проєкту: короткостроковий (1 місяць).
Час проведення проєкту: весна (з 18 березня по 18 квітня).
Учасники проєкту: діти старшої групи, вихователі та батьки.
Мета проєкту: формувати бажання брати участь в експериментальній діяльності.
Завдання:
- Формувати уявлення про цибулинних, про різноманітність сортів і їх призначення.
- Викликати у дітей пізнавальний інтерес до вирощування цієї городньої культури, до експериментування та дослідницької діяльності.
- Розвивати спостережливість, здатність експериментувати, робити висновки.
- Формувати бажання спостерігати за змінами в цибулинах в залежності від умов.
- Вчити створювати ситуацію досліду, робити необхідні замальовки.
- Активізація словника: цибулина, паросток, пророщування, дослідження, експериментування
Обладнання: Цибуля золотиста і фіолетова, банки, лійки з водою, піддони з землею, банка з піском, совок, фартухи для роботи.
Проблематика проєкту:
Вихователь: Діти, підійдіть всі до столу і станьте навколо нього. Я хочу показати вам, що я знайшла сьогодні біля дверей нашої групи. Відкриває коробку, в якій лежить цибуля і питає у дітей: Що це?
Діти відповідають, що в коробці лежить цибуля.
Вихователь з ними погоджується. Вірно, це цибуля. Але подивіться, вона не тільки різна за величиною, але вона різна за забарвленням – у одних цибулин лусочки золотисті, а у інших фіолетові. В одному вони всі однакові, те що тверді на дотик (пропоную дітям уважно розглянути, обмацати цибулини).
Вихователь: Ще я хочу розповісти вам неймовірну історію. Коли я піднімалася по сходах, то почула чиїсь голоси. Спочатку я думала, що це прийшов хтось з дітей, але коли прислухалася, то зрозуміла, що це сперечаються цибулини в коробці.
Золотисті цибулини кричали: Нас, золотих цибулин, більше всіх, нас господині кладуть майже в усі страви, в нас найбільше вітамінів, наш сорт садять частіше, ростемо ми швидко і даємо багато зеленого пір'я.
Фіолетова теж не відставав: а нас ріжуть у вишукані салати, але це не означає, що в нас мало вітамінів і ми менш корисні. Ростемо ми теж дуже швидко, і ще ніхто не скаржився на смакові якості зеленого пера.
Почувши цю суперечку великі цибулини, теж вступили в розмову: Чого ви сперечаєтеся, ми все одно з вас найшвидші в зростанні. Вам для зростання потрібна земля, тепло, вода. А ми можемо рости навіть без землі.
Але тут цибулини притихли, мабуть зрозуміли, що за ними хтось спостерігає.
- Діти, ви хочете вирішити суперечку цибулин. Дізнатися, яка ж з них швидше проросте, дасть зелені пір'я, спробувати на смак і порівняти їх. Чи згодні ви брати участь в експерименті?
Діти зацікавилися і відповіли: Так!
Етапи проєкту
Етап №1 (підготовчий)
Посадка цибулі.
Золотисту і фіолетову цибулю посадимо в однакові піддони з землею і помістимо їх на вікно, де багато світла. Обов'язково поллємо.
Чотири великі цибулини помістимо в різні банки:
- 1 банка з водою;
- 2 банка з піском;
- 3 банка з сухою землею, і ми не будемо цибулину в ній поливати водою;
- 4 банка теж з землею, але цибулину в ній ми накриємо зверху відерцем, щоб вона росла в темряві.
Всі банки з цибулею ми поставимо на вікно і замалюємо посадку в щоденник спостережень. Яка ж з них дасть перші паростки?
Етап № 2 (практичний).
Минув 1 тиждень. У піддонах з золотистою і фіолетовою цибулею ніяких змін не відбулося, а ось цибуля в банці з водою дала невеликі корінці. Але зелених проростків ще немає. Фіксація експерименту в щоденнику спостережень.
Минув 2 тиждень.
Фіолетова цибуля в піддоні з землею поки не дала пір'я, а ось золотиста порадувала рідкими паростками. Велика цибулина у воді випустила величезну кількість коренів, але зеленого пір'я ще немає. Немає пір'я і коренів у цибулини в банці з землею без поливу і в банці, накритій відерцем.
Фіксація експерименту в щоденнику спостережень.
Минув 3 тиждень.
Фіолетова цибуля дала невеликі паростки, а у золотистої цибулини паростків багато і вже великі. Цибулина в банці з піском дала невеликі зелені паростки, але вони не такі сильні, як у цибулі в піддоні з землею. Цибуля в банці з сухою землею без змін.
Робимо висновок: що навіть при наявності однакових умов для зростання (світло, вода, тепло) цибуля проростає не одночасно.
Фіксація експерименту в щоденнику спостережень.
Пройшов місяць з дня посадки.
Ми спостерігаємо активне зростання фіолетової і золотистої цибулі, пір'я мають зелений насичений колір і вони майже зрівнялися в зрості, а ось цибулина, що стоїть у воді при наявності такої кореневої системи в зростанні зелені трохи відстає. У цибулини в темряві, коріння є, а зелені поки немає. Цибулина в сухій землі без змін. Зелені паростки у цибулини в піску, все ж менші по висоті, ніж у цибулі в піддонах з землею.
Діти роблять виміри паростків цибулі лінійкою і умовною міркою.
Робимо висновок: що для зростання потрібні всі три компоненти, відсутність хоча б одного з них уповільнює зростання.
Фіксація експерименту в щоденнику спостережень.
Етап № 3 (заключний).
Визначення смакових якостей. Ось наша цибулька і готова до вживання в їжу.
Яка ж з них найсмачніша, найпоживніша і вітамінна? Після вживання в їжу приходимо до висновку.
Робимо висновок: не дивлячись на колір, величину, сорт – цибуля однакова як за своїми смаковими якостями, так і по вітамінним. Особливо в зимовий період, коли організм потребує вітамінів.
Результат проєкту
Діти навчилися садити цибулю і доглядати за нею, виконувати індивідуальні та колективні доручення, бачити результат своєї праці; стали проявляти ініціативу і самостійність в пізнавально-дослідницької діяльності, активно взаємодіяти з однолітками і дорослими. Всі учасники проєкту з вирощування цибулі отримали позитивні емоції від отриманих результатів.
Код банера: