Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Міні-проєкт з математики "Кубик Рубіка"
Учень 4 класу у дослідницькому міні-проєкті з математики на тему "Кубик Рубіка" поставив собі за мету довести, що кубик Рубіка не звичайна дитяча іграшка, а найскладніший математичний тренажер. У роботі дається відповідь на запитання: що таке кубик Рубіка, вивчається його історія та впізнаваність у світі.
Докладніше про роботу:
При роботі над навчальним проєктом з математики на тему "Кубик Рубіка" учень 4 класу висуває гіпотезу про існування способів розвитку математичного мислення, для яких не потрібні ручка і папір. Математичні механічні головоломки формують логічне мислення учнів, розвивають коло інтересів, які пов'язані з комп'ютером, підвищують комунікативні здібності дітей.
Працюючи над роботою за міні-проєктом на тему "Кубик Рубіка" (помилково кубик-рубика) учень 4 класу вивчає різні види і класифікації кубик Рубіка, розглядає критерії та номінації змагань зі збирання кубика на швидкість в Україні та у світі.
Робота над даним дослідницьким міні-проєктом на тему "Кубик Рубіка" стане цікавою і корисною для учнів 5 і 6 класів, особливо у рамках вивчення математики, поглибленого вивчення і зацікавленості у розв'язанні головоломок.
Зміст
Вступ
- Історія створення головоломки
- "Такі різні кубики"
- Змагання зі збирання кубика на швидкість
Висновок
Вступ
Ця робота створена для людей віком від 6 до 99+ років, оскільки саме дана аудиторія може зацікавитися складанням даної головоломки та їй подібних.
Кубик Рубіка впевнено увійшов до десятки найпопулярніших іграшок ХХ століття. Ще кілька десятків років і він може вийти на перше місце у всій людській історії. Тому що він продається зараз з тією ж швидкістю, якою продавався відразу після появи на світ.
У ході роботи над міні-проєктом будуть знайдені відповіді на такі запитання:
- Хто автор цієї головоломки?
- Які ще види таких головоломок існують?
- Які змагання проводяться серед шанувальників кубика Рубіка?
- Чому кубик Рубіка такий цікавий?
Для вирішення поставлених завдань звернемося до відомих інтернет-ресурсів, створених аматорами цієї головоломки.
Історія створення головоломки
1967 року Ерно Рубіку, архітектору, виповнилося 23 роки. Він працював викладачем архітектури у Будапешті. Інтерес до тривимірних моделей одного разу змусив Рубіка задуматися: чи можна створити куб, що складається з кількох частин, які могли б змінюватися місцями, залишаючись у процесі обміну частинами цілого?
Перший кубик був задуманий як навчальний інструмент, щоб допомогти студентам зрозуміти тривимірні об'єкти. У 1974 році було створено кубик 3х3х3, на кожній стороні якого були наклейки різного кольору, Рубік продемонстрував модель друзям. Виявилося, що зібрати кубик у будь-кого, хто взяв його в руки, було великою проблемою! Сам винахідник витратив цілий місяць, коли вперше намагався зібрати кубик Рубіка!
У 1975 році Рубік запатентував свою конструкцію в Угорщині, а в 1977 році компанія Politechnika випустила у продаж перші серійні головоломки під назвою "Магічний куб". Без жодної реклами через рік на вулицях Угорщини, в кафе та трамваях можна було побачити людей, які захоплено збирають кольоровий кубик. Попит на головоломку виявився дуже великим. З 1980 по 1982 рік було продано понад 100 млн.
У масовий продаж в Україні кубик Рубіка надійшов 1981 року. І одразу ж сподобався багатьом! У магазинах шикувалися величезні черги, відпускалося не більше двох кубиків в одні руки.
Кубики крутили всі: учні і студенти на заняттях, вчителі та робітники в обідні перерви та вдома.
Такі різні кубики
Ерно Рубік, крім традиційного кубика 3*3*3 придумав чарівні кільця (механічна перестановна головоломка, що складається з двох кілець, що перетинаються, заповнених кольоровими кульками), так само нам добре відому «змійку».
Майже через 30 років після свого геніального винаходу — кубика, знаменитий професор Ерне Рубік створив нову головоломку — кулю Рубіка, демонстрація якої відбулася на виставці в Німеччині в лютому 2009 року.
Крім традиційного 6-колірного виконання кубика 3×3×3 зустрічаються 2×2×2, 4×4×4, 5×5×5; кубики із зображеннями на гранях; «гібриди», отримані поєднанням кількох кубиків, варіанти з тетраедрами, закругленими кутами. Куб зі стороною 4 часто називають майстер-кубом (англ.), або «помстою Рубіка».
Також існує кубик 2×2×2 – він теж досить не простий для складання, хоча зрозуміло простіше класичного 3×3×3. Є двоколірні, для малюків. Ця головоломка познайомить їх із такою річчю, як кубик Рубіка. На даний момент найбільшим невіртуальним є кубик Рубіка 11×11×11. Також робилися поодинокі спроби виготовлення таких розмірів, як 12×12×12 і навіть 17×17×17 деякими майстрами та винахідниками головоломок.
Крім Кубика Рубіка, існує безліч інших головоломок, аналогічних за принципом пристрою, але іншої форми. Серед них найбільш відомі:
- тетраедр «Пірамідка Мефферта» (нам відома як «Молдавська пірамідка» і «Японський тетраедр»), винайдений раніше кубика, і найпростіший для складання з перерахованих головоломок;
- інший тетраедр – «Jing's Pyraminx»; октаедр, відомий як «Trajber's Octahedron 3×3×3» - головоломка, яку можна було б назвати двоїстою Кубику Рубіка за аналогією з поняттям двоїстий багатогранник;
- додекаедр «Мегамінкс», який є додекаедричним аналогом Кубика Рубіка 3×3×3;
- безліч головоломок цих же та інших форм: ромбододекаедр, кубооктаедр та ін.
Змагання зі збирання кубика на швидкість
Традиційний Кубик Рубіка 3*3*3 має 6 граней, 12 ребер, 8 кутів та зібраний із 26 дрібних деталей. Гравець орієнтується за кольором центрального елемента кожної грані.
Будь-яка комбінація кольорів в класичному кубику Рубіка може бути досягнута менш ніж за 20 ходів.
Кубик Рубіка має 43 252 003 274 489 856 000 (43 квінтильйони 252 квадрильйони 3 трильйони 274 мільярди 485 мільйонів 856 тисяч) можливих перестановок. Звідки береться така цифра?
А ось звідки:
- (кількість розстановок реберних кубиків) х
- (кількість розстановок кутових кубиків) х
- (кількість комбінацій поворотів реберних кубиків) х
- (кількість комбінацій поворотів кутових кубиків) =
У рамках людського мислення така величина практично нескінченність. І везіння тут не допоможе. Якщо гравець здійснює перестановку один раз на секунду, йому знадобиться 4200 трильйонів років, щоб перебрати всі можливі конфігурації.
Спідкубінг - складання головоломки на час.
WCA (World Cube Association) - Всесвітня Асоціація Кубика - некомерційна організація, яка розвиває спідкубінг у світі, а також проводить змагання (у тому числі чемпіонати континентів та світу). Головна мета організації — проводити якнайбільше змагань на справедливих умовах та залучати до участі більшу кількість людей.
Аудиторія спідкуберів здебільшого складається з молоді у віці 15-20 років, проте чітких обмежень у цьому захопленні немає: можна знайти людей від малого до великого!
З цього приводу можна сказати, що спідкубінг є ланкою, що об'єднує людей із різних поколінь. Цей фактор є ключовим у багатьох рухах, але для спідкубінгу він особливо виражений.
Спідкубінг є досить видовищним видом спорту, що приковує увагу людей будь-де і будь-коли. Складання за лічені секунди "нескореного" кубика Рубіка (саме таке враження склалося у людей за багато років існування головоломки) буквально змушує людей повірити в диво.
Професіонали в цій справі збирають кубик Рубіка за шість з половиною секунд, адже, розібравшись у всіх премудростях гри, з'являється можливість здобути перемогу за короткий час.
Світові рекордсмени минулих років – Фелікс Земдегс (4,73 секунди), Лукас Еттер (4,90 секунд), Колін Бернс (5,25 секунд), Метс Вовк (5,55 секунд). Усі вони використовували метод Фрідріх. Але він зовсім не такий простий: існує близько 120 алгоритмів для вирішення головоломки за цим методом.
В останні роки рух спідкуберів став настільки масштабним, що за підтримки громадських організацій та різних виробників головоломок проводяться чемпіонати зі спідкубінгу, збираються сотні людей з усього світу! На таких заходах учасники часом показують просто феноменальні результати.
Змагання проводяться у наступних номінаціях:
- Кубик Рубика - Megaminx (Кубик Рубіка: однією рукою)
- 2x2x2 - Pyraminx (Кубик Рубіка: на кількість ходів)
- 4x4x4 - Square-1 (Кубик Рубіка: із зав'язаними очима)
- 5x5x5 - Clock (Кубик Рубіка: кілька кубиків зав'язаними очима)
- 6х6x6 - Skewb (4x4x4: із зав'язаними очима)
- 7x7x7 - Кубик Рубика: ногами (5x5x5: із зав'язаними очима)
Усі учасники підтверджують, що головне – не перемога, а участь. Змагання зі спідкубінгу - це насамперед можливість зустрітися зі старими друзями, а також завести нові знайомства.
Висновок
Рекордсмени з гри в кубик Рубіка – це традиційно підлітки та діти. Вважається, що причиною цього є більш гнучкі нейронні зв'язки. Чинному чемпіону Патріку Понсу всього 16 років: хлопець зібрав кубик Рубіка за 4,69 секунди.
Наразі кубик Рубіка за статистикою знаходиться вдома у кожного восьмого жителя нашої планети. Примітно те, що гра дуже популярна серед людей різного віку.
Наприкінці дослідницького проєкту з математики на тему "Кубик Рубіка" я роблю висновок, що значення винаходу Ерно Рубіка для інтелектуального розвитку людини неможливо переоцінити. Багато людей, погравши в гру один раз, стають відданими її шанувальниками. Гра розвиває мислення, інтуїцію та логіку. І це дуже цікаве заняття!
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: