Оголошення
Дослідницькі роботи і проєкти
Дослідницька робота "Це солодке слово "Цукерка"
Виконуючи експериментально-дослідницьку роботу "Це солодке слово Цукерка", учениця 3 класу початкової школи виготовляє корисні цукерки, вивчає шкоду цукерок здоров'ю людини та історію їх виникнення. Школярка також розглядає особливості мистецтва приготування корисних солодощів та їхню користь.
Докладніше про роботу:
У процесі навчального дослідницького проєкту "Це солодке слово Цукерка" учениця 3 класу початкової школи крім виготовлення цукерок розглядає, які захворювання переслідують людину при зловживанні цукерками. В рамках міні-проєкту проводиться анкетування серед однокласників на предмет їх ставлення до цукерки, частоти вживання, знань про користь і шкоду цього солодкого продукту.
Матеріал дослідницької роботи (проєкту) "Це солодке слово Цукерка" можна використовувати на уроках "Я досліджую світ", при викладанні тем з охорони здоров'я і технологій в початкових класах школи. В проєкті продемонстровано, як можна виготовити корисні цукерки самостійно в домашніх умовах. Усі етапи дослідницької роботи і процесу виготовлення цукерок зафіксовано у фотографіях.
Зміст
Вступ
1. Це солодке слово «Цукерка».
1.1. Подорож в історію виникнення цукерок.
1.2. Різноманітність видів цукерок.
1.3. Дослідження складу солодощів на вміст добавок.
1.4. Корисні властивості цукерок.
1.5. Шкідливий вплив цукерок на організм людини.
2. Практична робота.
2.1. Анкетування однокласників.
2.2. Приготування корисних цукерок в домашніх умовах.
2.3. Виготовлення буклету "Український ринок цукерок".
Висновки
Список використаних джерел.
Додатки.
Вступ
Актуальність теми. Геніальний лікар Авіценна стверджував: "Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегти, потрібно багато знати". Одним із чинників збереження здоров’я людини є правильне харчування. Йому присвячено багато книг, статтей. І кожного разу автори зазначають, що солодощі скоріше шкода для організму ніж користь. Але чому ж ми всі любимо солодощі?
Як всі діти і дорослі я дуже люблю цукерки. Це унікальний продукт: смачний, здатний радувати, приносити задоволення. Багато людей вважають цукерки шкідливим продуктом, а хтось - корисним. Дехто впевнений, що можна приготувати корисні цукерки в домашніх умовах, інші так не вважають. Де ж істина? Постараємося розібратися в цьому питанні.
Мета роботи: з'ясувати, яку користь чи шкоду організму людини може принести вживання цукерок;
навчитися виготовляти цукерки в домашніх умовах.
Для досягнення мети було поставлено такі завдання:
- Познайомитися з історією виникнення цукерок.
- З’ясувати, які захворювання переслідують людину при зловживанні цукерками.
- Провести анкетування серед однокласників на предмет їх ставлення до цукерок, частоти вживання, знань про користь і шкоду цього солодкого продукту.
- Навчитися виготовляти корисні цукерки самостійно в домашніх умовах.
Об’єкт дослідження – цукерки.
Предмет дослідження – вплив вживання цукерок на здоров’я людини.
Методи дослідження: теоретичні – опрацювання літературних джерел, практичні – приготування цукерок, анкетування.
Новизна роботи. Дослідження впливу цукерок на організм людини вперше виконане у нашій школі.
Практичне значення роботи полягає в тому, що вона дозволяє зрозуміти, чи тільки радість і задоволення приносить нам куштування цукерок, від чого залежить користь чи шкода їх споживання, як дбайливо ставитися до свого здоров'я.
Структура роботи. Робота складається зі вступу, основної частини (2 розділи), висновків, переліку використаних джерел та додатків. Вона викладена на 9 сторінках основного тексту та має 4 сторінки додатків, у яких подано 13 фотографій.
Розділ 1. Це солодке слово «цукерка»
Діти та дорослі дуже люблять цукерки і не уявляють, як можна жити без солодкого. На будь-якому святковому столі обов'язково знайдуться всілякі солодощі. Жоден день народження, ювілей, весілля не обходяться без цукерок, і чай ми п'ємо з цукерками та й барвистий новорічний подарунок з цукерками є одним з головних атрибутів Нового року.
На прилавках магазинів можна знайти різні сорти цукерок, загорнутих в красиві блискучі фантики або упаковані в барвисті коробочки. Однак лікарі б'ють на сполох - солодке небезпечно для здоров'я, воно є причиною багатьох хвороб! Мами не втомлюються повторювати, що багато солодкого шкідливо. Так які ж біди підстерігають ласунів , в чому полягає шкода солодкого? Чи існують корисні цукерки, які можна їсти, не побоюючись за своє здоров'я?
Мені стало цікаво дізнатися, що ж таке цукерки, чому їх не можна їсти стільки, скільки хочеться, звідки і як вони з'явилися, чи дійсно вони можуть бути і корисними, і шкідливими для нашого здоров'я? Головним моїм помічником у дослідженнях була моя мама Некрасова Ірина Василівна та класовод Кизим Ірина Сергіївна.
1.1. Подорож в історію виникнення цукерок
Цукерки - солодкі кондитерські вироби, виготовлені з цукру, шоколаду, зацукрованих фруктів і інших продуктів. Історія їх появи охоплює географію всієї земної кулі. Саме слово «цукерка» перекладається з латини як «приготоване зілля».
Цей термін спочатку використовували аптекарі в XVI столітті, називаючи ним зацукровані фрукти, які використовуються в лікувальних цілях. Майже в кожній країні в давні часи люди їли щось схоже на цукерки. Понад 3 тисячі років тому стародавні єгиптяни випадково змішали мед, інжир і горіхи - так з'явилися найперші в світі цукерки. При розкопках в Єгипті знайшли картинки й записи про те, як виглядали цукерки і як їх готували. Мал.1.1.
На Сході цукерки робили з мигдалю і фіги. До цього дня арабські країни славляться різноманітністю солодощів. У Стародавньому Римі рецепт цукерок з горіхів, макових зерен, меду і кунжуту тримався в суворій таємниці, а в Стародавній Русі цукерки готували з кленового сиропу, патоки, меду.
В XVII столітті в Європі з'явлася велика кількість цукру, і кондитерська справа стала видом мистецтва. Перші шоколадні цукерки були виготовлені в Брюсселі аптекарем Джоном Нойхауз в 1857 році. Винаходячи засіб проти кашлю, він випадково отримав продукт, який ми сьогодні називаємо шоколадними цукерками.
У 1912 році його син ввів шоколадні цукерки в продаж. А золотаві обгортки для цих цукерок придумала його дружина, після чого вони пішли нарозхват. Перші цукерки в тому розумінні, в якому ми знаємо їх сьогодні, приготував Плессі Праліне в 1671 році. Для маркіза він подав шоколадні цукерки з начинкою з тертих горіхів, які назвав «праліне».
Солодкі ласощі були популярні в усі віки серед усіх верств населення. Правда, довгий час цукерки були недоступні простим людям. Лише багаті і знатні особи могли їх ласувати.
1.2. Різноманітність видів цукерок
Асортимент цукерок налічує понад сто найменувань: льодяники, батончики, фруктові, пастила, карамель, трюфелі, ірис, цукати, вафельні, шоколадні та інші. Цукерки належать до цукристих кондитерських виробів, у їх склад входить від 40 до 70 % цукру.
В залежності від способів приготування та виготовлення маси цукерки підрозділяються на:
Способ приготування | Спосіб виготовлення маси |
неглазуровані (без покриття корпусу глазур'ю); | помадні, фруктові, молочні, |
глазуровані (з покриттям корпусу глазур'ю); | шоколадні, карамельні, вафельні |
шоколадні з начинками, різноманітної форми і рельєфними малюнками на поверхні (типу «Асорті»); |
лікерні, желейні, горіхові, льодяники, іриски |
в цукровій пудрі | кремові, суфлейні, праліне |
1.3. Дослідження складу цукерок на вміст добавок
Вивчаючи довідкові джерела, я дізналася, що до складу цукерок можуть входити наступні продукти харчування: цукровий пісок, мед, жири - рослинні і тваринні, молочні продукти, яйце продукти, какао-боби, горіхи, фрукти і ягоди, олійне насіння - кунжут, соняшник, желатин.Аналіз складу показав, що більшість продуктів не викликає тривогу, проте цукерки містять барвники та консерванти, а також модифікований крохмаль, які шкідливі для здоров'я.
Особливо для дітей є небезпечними цукерки, в яких є добавки за Номерами:102, 104, 110, 120, 122, 124 після Е. Е102негативно впливає на активність та увагу дітей (морські камінці «Повна чаша», цукерки « Дюшес», мармелад «Лимонні та апельсинові частки»,желейні цукерки «Змійка»),Е110 викликає алергію, нежить, набряк нирок, E122,124 дуже небезпечні для астматиків, E-476 в великих кількостях приводило до збільшення нирок і печінки ( цукерки «Ромашка»).
Серед цукерок, у яких ми побачим Е з «чорного списку», «чемпіоном» виявила шоколадні драже "M & Ms" від компанії «Марс». Жовті та червоні горішки, які весело розмовляють у телероликах, у своєму складі містять одразу шість небезпечна складників - Е104, Е122, Е124, Е110, Е102 та Е171. Купляючи в магазинах цукерки та інші солодощі, слід пам’ятати про небезпеку від вживання такого продукту, що наносить шкоду організму
1.4. Корисні властивості цукерок
До складу цукерок входять вуглеводи: фруктоза, глюкоза, лактоза, сахароза,жири, білки, зовсім мало мінералів і вітамінів. Вуглеводи є джерелом енергії для нашого організму, підвищують розумову і фізичну працездатність. Крім того, цукерки - джерело радості для людини! Цукор сприяє виробленню «гормону щастя» (серотоніну), який нормалізує згортання крові; покращує роботу серця, допомагає при стресах. Шоколад в шоколадній цукерці містить речовини, які запобігають розвитку ракових клітин. Ось скільки корисних властивостей у цукерок! Але все- таки багато вживати цукерок не можна, тому що це шкідливо для організму.
1.5. Шкідливий вплив цукерок на організм людини
Від надмірного вживання цукерок руйнується емаль зубів, підвищується загроза появи карієсу, так як сахароза сприяє утворенню молочної кислоти. Особливо небезпечно їсти солодощі через кілька годин після їжі, тому що в цьому випадку вже немає на зубах нальоту, що захищає їх. Жувальні цукерки, помадки, іриски, карамельки, будь-які липкі і тягучі солодощі є справжніми вбивцями для наших зубів. Так як цукерки мають високу калорійність, зайве їх споживання призводить до порушення обміну речовин, відкладенню жиру в організмі, підвищується вага людини, розвивається ожиріння.
Від великої кількості вуглеводів виникають алергічні висипання на шкірі - діатез. У сучасному виробництві до складу кондитерських виробів додаються всілякі харчові добавки. Особливо шкідливі жувальні і смоктальні цукерки, цукерки з освіжаючою дією. В них є небезпечний вид штучного ароматизатора - хімічний ментол.
Таким чином, видно, що шкоди від солодкого набагато більше, ніж користі. Однак, всі ці страшні наслідки можуть виникнути лише внаслідок зловживання продуктами, що містять цукор.
Розділ 2. Практична робота
2.1. Анкетування однокласників
Разом з класним керівником я провела анкетування серед учнів мого 3-Ін. класу, щоб дізнатися: як діти ставляться до цукерок, як часто їх вживають , чи обмежують батьки дітей в споживанні солодкого продукту. Всього в опитуванні брало участь 18 учнів.
Запитання | Відповідь учня |
---|---|
1. Чи любиш ти цукерки? | Так Ні |
2. Як часто вживаєш цукерки? | 1 раз в день 3 рази в день Скільки хочу |
3. Для тебе цукерки ЦЕ: | Радість Шкода для здоров’я Заспокійливе |
4. Чи обмежують тебе батьки у вживанні цукерок? | Так Ні |
5. Що може замінити тобі цукерки? | Мед Варення Фрукти Ніщо |
6. Які цукерки ти любиш? | Шоколадні, іриски, молочні, желейні, льодяники |
Результати показали:
1. Чи любиш ти цукерки?
Так - 17
Ні – 1
2. Як часто вживаєш цукерки?
1 раз в день - 9
3 рази в день - 5
Скільки хочу – 4
3. Для тебе цукерки ЦЕ:
Радість - 12
Шкода для здоров’я - 0
Заспокійливе – 6
4. Чи обмежують тебе батьки у вживанні цукерок?
Так - 10
Ні – 8
5. Що може замінити тобі цукерки?
Мед - 1
Варення - 2
Фрукти - 12
Ніщо – 3
6. Які цукерки ти любиш?
Шоколадні - 10
Іриски - 2
Молочні - 3
Желейні - 2
Льодяники – 1
2.2. Приготування корисних цукерок в домашніх умовах
Самий давній, простий і швидкий спосіб приготування домашніх цукерок це використання суміші меду і фруктів. Такі цукерки дуже смачні, красиві і, саме головне, корисні. Їх можна вживати без побоювання тому, що вони не містять згубних для організму добавок.
1. Ми з мамою купили дуже смачні та корисні інгредієнти:
- Курага - 200гр.,
- Мигдаль - 100гр.,
- Грецькі горіхи - 100гр.,
- Мед - 1\3 склянки,
- Цукор - 3 столові ложки
- Шоколад - 1 плитка
2. Заздалегідь пропарили курагу і потім висушили серветкою. (Фото.1.1.)
3. Мікс з горіхів подрібнили( не дуже мілко), а курагу дрібно порізали. (Фото.1.2,3.)
4. Змішали курагу та горіхи до однорідної маси. (Фото.1.4.)
5. Готуємо далі сироп. Розчинили мед і цукор. Трохи проварили не до загустіння. Даємо охолонути. (Фото.1.5,6.)
6. Перемішуємо сироп та горіхи з курагою. (Фото.1.7.)
7. Формуємо цукерки руками або формочкою. (Фото. 1.8.)
8. Даємо охолонути. (Фото.1.9.)
9. Обережно розтоплюємо шоколад. (Фото.1.10.)
10. Застиглі цукерки поливаємо шоколадом. (Фото. 1.11.)
11. По бажанню можна прикрасити кокосовою стружкою,посипкою. (Фото.1.12.)
12. Цукерки готові до споживання. (Фото. 1.13.)
Висновки
Виконуючи дослідницьку роботу на тему "Це солодке слово Цукерка", досліджуючи свою тему, я відкрила для себе багато нової і корисної інформації про цукерки:
1. дізналася про історію виникнення цукерок;
2. зрозуміла, що цукерки мають як позитивний так і негативний вплив на організм людини:
- надмірне поїдання цукерок зменшує кількість вітамінів в організмі, руйнує зуби, викликає діатез;
- помірне вживання цукерок в їжу благотворно впливає на настрій людини, є джерелом енергії;
- головний аргумент в користь цукерок: дотримання рецептури і добової дози вживання: не більше 2 цукерки в день. А щоб зберегти зуби здоровими, слід строго дотримуватися правил гігієни.
3. тепер я знаю, що в сучасному виробництві до складу цукерок входять всілякі харчові добавки, ароматизатори, барвники, хімічні речовини, які є шкідливими для здоров’я людини;
4. я зрозуміла, яким цукеркам надавати перевагу: краще вибрати шоколадні,
тому що вони більш корисні.
5. на практиці я довела, що приготовані цукерки в домашніх умовах не тільки смачні, але й корисні.
Ітак, в рамках роботи над навчальним дослідницьким проєктом "Це солодке слово Цукерка" я зрозуміла, що їсти багато солодкого шкідливо! Але зовсім не вживати цукерок не можна. У всьому повинна бути міра. І якщо ви з'їли сьогодні 5 цукерок, завтра цукерки у мами просити не треба. Їжте цукерки, будьте в доброму гуморі, але не переїдайте! Смачного! Найголовніше правило - знати міру!
Список використаних джерел
- Вікіпедія.
- Енциклопедія для дітей. - Аванта, 2000р.
- Івченко З. Домашні солодощі та цукерки. Робимо самі.: Клуб сімейного дозвілля, 2016р.
- Історія речей: для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. М. О. Панкова, В. М. Скляренко, Я. О. Батій ; худож.- іл. В. М. Юденков ; худож.- оформ. А. С. Ленчик. — Харків: Фоліо, 2005. — 319 с.: ілюстр. — (Дитяча енциклопедія)
- Харчування людини / Т. М. Димань, М. М. Барановський, М. С. Ківа та ін./під ред. Т. М. Димань. — Біла Церква, 2005. — 300 с.
- Інтернет джерела.
Додатки
Додаток А. Приготування корисних цукерок в домашніх умовах
1. Спочатку потрібно пропарити курагу і висушити її серветкою.
2. Подрібнили горіхи (не дуже мілко), а курагу дрібно порізали.
3. Змішали курагу та горіхи до однорідної маси.
4. Готуємо далі сироп: розчинили мед і цукор, проварили їх не до загустіння і дали охолонути.
5. Перемішуємо сироп та горіхи з курагою.
6. Формуємо цукерки руками або формочкою.
7. Даємо охолонути
8. Обережно розтоплюємо шоколад.
9. Застиглі цукерки поливаємо шоколадом. Охолоджуємо.
10. По бажанню можна прикрасити кокосовою стружкою, посипкою.
11. Цукерки готові до споживання.
Будь ласка, прокоментуйте роботу!
Яка молодчинка! Дуже гарна дослідницька робота зі смачним результатом.
- Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Нові проєкти і роботи
Навчальні програми
Банер сайту
Код банера: